Ideeënbus YERSCHURE de vakopleiding bij Vakopleiding is niet iets nieuws. Zolang ons bedrijf bestaat is in de een of andere vorm aan vakopleiding gedaan. Wanneer dit niet het geval was geweest, had onze fabriek nooit die omvang gekregen, welke zij thans heeft. Denk U een ogenblik in, dat onze vaklieden zich niet hadden bekwaamd, de verworven bekwaam heid nimmer op hun collega s, vooral de jonge ren, hadden overgebracht, hoe zouden wij dan in staat geweest zijn die grote verscheidenheid van opdrachten uit te voeren, welke in de loop der jaren door ons werden afgeleverd. Een bedrijf zonder vakopleiding is gedoemd te sterven evenals een plant zonder water. Wanneer wij ons bedrijf gaan beschouwen als een op zich zelf staande gemeenschap hebben wij allen tot taak, zelfs tot plicht, die gemeenschap tot grote bloei te brengen, om daar uit de vruchten te kun nen plukken voor ons zelf en hen welke aan onze zorgen zijn toevertrouwd. Hieruit volgt dat, naast andere plichten, een ieder, van hoog tot laag, be trokken is bij de vakopleiding. Hij, die nog geen volslagen vakman is, moet die middelen gebruiken het zo spoedig mogelijk te worden, hij die dit reeds is, helpe dengene, die ernstige pogingen aanwendt vakman te worden. Een en ander diene echter te geschieden met mate, zonder ophef of rumoer en wel zodanig dat de organisatie van de bedrijfsleiding en de productie niet gestoord of geschaad worden. Thans willen wij een enkel woord wijden aan de organisatie der vakopleiding zoals zij in onze werk plaatsen georganiseerd is. Begin 1942 werd door onze directie een afdelings vakopleiding gevormd, welke afdeling tot taak kreeg de opvoeding en opleiding der jeugdige werknemers te behartigen, alsmede waar nodig de vakkennis der ouderen te helpen voltooien of op te voeren. De kern van de opleiding der jeugdige werk nemers heeft onze directie gesteld onder auspiciën van het zogenaamde „Leerlingenstelsel" volgens Art. II der Nijverheidsonderwijswet. Dit art. II schrijft de normen voor, waaraan een bedrijf (patroon) en leerling moeten voldoen. Door het Departement van Onderwijs worden per sonen of instellingen aangewezen, welke belast zijn met de controle op de naleving der voorschriften. Voor de meeste grote bedrijven in ons land, waar onder ook onze fabriek, is de „Stichting Bemetel (Stichting Bedrijfsgroepen metaal- en electrotech- nische industrie)) te Den Haag hiermede belast geworden. Tussen de directie (patroon) enerzijds en de ouders (voogden) anderzijds wordt, ten overstaan van ge noemde- Stichting een „Leerlingenovereenkomst" gesloten, waarin de wederzijdse verplichtingen zijn vastgelegd. Tijdens de opleiding wordt door de Stichting een examen afgenomen en aan den geslaagde een di ploma uitgereikt, omschreven in art. II der Nijver- heidsonderwij swet. Het theoretisch onderwijs der leerlingen wordt verzorgd door onze bedrijfsschool (ver.: Hendrick de Keyserschool) aan welke school na gehouden eindexamen eveneens een diploma wordt uitgereikt. De bedrijfsschool is in de zin der wet een avond- AL zijn onze zorgen nog ontzettend zwaar ver geleken met de tijd vóór de oorlog, toch gaan wij met man en macht proberen er weer bo venop te komen. Wij gaan onze geest verfrissen; alle kwalijk riekende stoffen door sabotage, kanke ren, suikerbieten eten enz. langzamerhand in onze corpus binnengeslopen, gaan we er radicaal uitbe- zemen. En daarom.hebt U ideeën? Bent U een dooie pier of gebruikt U Uw hersens? Zit of staat U de hele dag te dromen of kijkt U flink uit Uw doppen? Er is altijd nog zoveel te verbeteren op elk gebied, dat een ieder op zijn tijd met een idee op de proppen kan komen. Schaamt U zich er nooit voor, maar komt met opmerkingen, voorstellen, ideeën. Geeft ze door op de bij Uw firma gebruike lijke wijze. Doet Uw best erop, probeert zo duide lijk mogelijk te zijn, probeert er een net schetsje.: of tekeningetje bij te maken, als dat erbij nodig is. En ontvangt een extra premie! De ideeën worden in ons tijdschrift „De Zes" vermeld; wanneer ze van algemeen belang zijn, worden ze uitgebreid er in opgenomen, opdat ieder er zijn voordeel mee zal kunnen doen. Wanneer ideeën door andere firma's worden over genomen, betalen deze eveneens een premie aan dengene, die het idee heeft geopperd. En nü.aan het denken!

Het Zeskant | 1947 | | pagina 7