BIJ DE OVERDRACHT VAN DE TINMOLEN „KALM OA" HIELD DE DIRECTEUR VAN DE N. V. GEMEENSCHAPPELIJKE MIJNBOUWMAATSCHAPPIJ BILLITON DE VOLGENDE TOESPRAAK Mijne Heren, Het strijken van de vlag van J. K. Smit's Scheepswerven en het hijsen der Neder landse vlag met het Billiton embleem was het teken van overdracht van de „Kalmoa" aan de N.V. Gemeenschappelijke Mijn- bouwmaatschappij Billiton. Met vreugde en trots aanvaard ik namens de N.V. Ge meenschappelijke Mijnbouwmaatschappij Billiton onze jongste emmerbaggermolen. Hierbij moge op de eerste plaats een woord van warme dank gericht worden aan L. Smit Co's Internationale Sleepdienst, die door haar gastvrije onthaal op dit schip ons in de gelegenheid stelt de over dracht op het water te doen plaats hebben en de „Kalmoa" bij haar vertrek uit haar geboorteplaats uitgeleide te doen. Ook wil ik niet verzuimen een woord van dankbare herinnering te spreken aan den helaas te vroeg overleden Heer ir. J. van den Broek, oud-directeur der N.V. Billiton Maatschappij, die met zijn helder inzicht het initiatief heeft genomen om acht em- merbaggers te bestellen voor de recon structie der Nederlands-Indische Tinbedrij- ven en ik wil er met nadruk op wijzen, dat dit niet genoeg te waarderen intitiatief de meest waardevolle bijdrage is voor het snel opvoeren van de Nederlands-Indische Tinproductie. Dit initiatief sloot als het ware vanzelf sprekend aan bij het initiatief der Neder landse werven, die onder de bezielende leiding van de Heeren ir. F. Chr. Rauwen- hoff en ir. C. H. Holgen reeds tijdens de oorlog een omvangrijke studie maakten van de bedrijfsresultaten en bedrijfsge gevens der emmerbaggers en een nieuw project maakten, waarin, voortbouwend op de Billiton ervaring, alle technische de tails aan een diep critisch onderzoek wer den onderworpen. - Dit project, waarvan de „Kalmoa" het re sultaat is, hebben wij ten einde ook onze zusterontginning op Banka te helpen, ook voor haar molens ter beschikking gesteld. De moeilijkheden van de bouw onder de huidige omstandigheden zijn vele geweest. Het verkrijgen van deviezenvergunningen en materiaaltoewijzingen, de vergaande overheidsbemoeienis, het werken in ge deeltelijk door de Duitsers onttakelde fa brieken en ten slotte nog de langdurige vorstperiode waren evenzovele belemme ringen voor een snel bouwen der molens en het is bewonderenswaardig, dat ondanks al deze hinderpalen, de bouw binnen het geraamde tijdvak gereed is gekomen. Dit is te danken aan de grote activiteit van de bijna 100 werven en fabrieken die aan de bouw hebben medegewerkt, niet alleen van hun directies, maar ook van hun technici, administratieve krachten en arbeiders. Op de grondstoffen na, die natuurlijk inge voerd moesten worden, is de „Kalmoa" practisch geheel Nederlands fabrikaat, waarop alle medewerkenden met recht trots mogen zijn. - De Kalmoa gaat nu haar lange reis van ca. 100 dagen over een traject van 9000 mijl beginnen. Met recht voert zij fier de Nederlandse vlag. Ons aller wensen verge zellen haar op haar lange reis, waarvan wij met vertrouwen het resultaat tegemoet zien, want wij weten, dat zij wordt uitgesleept door L. Smit Co's Internationale Sleep dienst. Ik heb gezegd.

Het Zeskant | 1947 | | pagina 12