AMSTERDAM VERTREK VAN DE TINBAGGERMOLEN „DENDANG" OP 3 MAART 1947 De Dendang" was overgenomen 'T-'C Des morgens 6 uur kwamen de sleepboten van de Rederij Gebr. Goedkoop aan de werf van Verschure Co., Amsterdam, om de tinbagger molen „Dendang" naar IJmuiden te slepen, waar de zeesleepboten „Tyne" en „Witte Zee" van L. Smit Co's Sleepdienst in de sluis de „Den zouden overnemen. Het ijs rondom de „Dendang" was van tevoren reeds gebroken, maar toch hadden de sleepboten nog een heel karwei om het gevaarte op gang te krijgen. Op het IJ en in het Noordzeekanaal was zwaar drijfijs en de molen ging slechts lang zaam vooruit. De mist die tot 12 uur plaatselijk zeer dik was, maakte het niet gemakkelijker en bij de Hembrug was ze zo dik, dat een van de sleepboten vooruitgezonden werd om de brug te zoeken. Het werd dan ook twee uur en later, voordat de sleep te IJmuiden in zicht kwam. Om half drie lag de „Dendang" gemeerd in de Noordersluis, waar de sleeptrossen van de zeeslepers werden vastgemaakt. Zelfs in de sluis, waarvan de af metingen zo zijn, dat grote schepen klein gaan lijken, maakte de „Dendang" nog indruk. De vlag Verschure werd neergehaald en de Billi- tonvlag gehesen in tegenwoordigheid van de directie van de Billiton Mij. en Verschure. Aan wezig waren ook directieleden van J. K. Smit en Werf Conrad en Stork Hijsch. Aan boord van de sleepboot Tyne had een ont vangst plaats waarbij hartelijke woorden werden gewisseld. De heer ir. A. M. A. Wijnans, Direc teur van de Billiton Mij., zei o.a., dat zoals de mijn werkers overal in Nederland gehuldigd werden, omdat zij een vrije Zondag offerden voor het be lang van de Nederlandse kolenvoorziening, de arbeiders en de bedrijfsleiding van de scheeps werven en fabrieken, die aan de bouw van de tinmolens gewerkt hebben, hulde gebracht moet worden, voor hetgeen zij, vooral in de laatste maanden gedurende het barre winterweer, hebben gepresteerd om de molens op tijd naar zee te krijgen. De kapiteins van de sleepboten en de runner kapitein van de „Dendang" werden met hun be manning door alle aanwezigen een goede reis en behouden aankomst toegewenst. Om drie uur met een gunstig; zonnig winterweer sleepten de „Tyne" en de „Witte Zee" de „Dendang" uit de sluis, uitgeleide gedaan door een samengestroomde menigte, die van het schitterende schouwspel kwam genieten. Tussen de pieren werden de sleep trossen uitgevierd en met een behoorlijk vaartje ging de sleep naar zee. Het gezelschap, dat aan boord van de „Tyne" was meegevaren, ging over op de sleepboot „Stentor", die nog eens om de sleep heenvoer. Met fluitsig nalen, hartelijke wensen, handgewuif zegden wij de Dendang „vaarwel". Wij zagen de sleep na totdat zij uit het gezicht verdween. De molens zijn besteld dank zij het initiatief van Nederlanders voor een Nederlandse Maatschappij. Zij werden ontworpen en gebouwd door Neder landers. Ze worden naar Nederlandse overzeese gebieden gesleept door Nederlandse sleepboten en bemanning, waar zij zullen werken onder lei ding van Nederlanders tot „Nederlands Glorie".

Het Zeskant | 1947 | | pagina 13