INDUSTRIEELE HANDELS COMBINATIE „UeilaMl' de in i a De zes werven en fabrieken van het „Zes kant", verenigd in de Industrieele Handels combinatie Holland, nemen voor gezamen lijke rekening de verschillende export-op- drachten aan en voeren deze voor gezamen lijke rekening uit. Dit betekent, dat elk van de zes deelnemers geheel verantwoordelijk is voor de aange gane verbintenissen. Dit beteekent eveneens, dat alle tegenslagen, fouten, misrekeningen en schade, ontstaan door slechte of te late levering, voor rekening komen van alle zes werven. Elk der zes werven heeft er dus het grootste belang bij, dat ook bij de andere efficient gewerkt wordt, niet roekeloos wordt omge sprongen met materialen en gereedschappen en dat op elk der andere werven goed werk gemaakt wordt en het werk op tijd gereed is. Dit weten de directies zeer goed, want zij hebben zelf aan het totstandkomen van de I.H.C. Holland medegewerkt. Maar het is ook noodzakelijk, dat een ieder, die aan de zes werven verbonden is, dit alles goed beseft, want een tegenslag voor één be teekent een tegenslag voor alle zes. Het heeft dus geen zin, zich te verheugen over tegenvallers bij anderen; dit was vroeger reeds niet fraai, maar vandaag is het vreugde over eigen verlies. Het moet zover komen, dat elke verbetering van de organisatie bij een werf of fabriek, aan de anderen wordt doorgegeven. Want het nalaten hiervan is voor het betreffende bedrijf geen voordeel, maar een vijfvoudig nadeel. Het „Zeskant" moet de band tussen allen, die aan de zes werven en fabrieken ver bonden zijn, versterken. Uitwisseling van alles, wat in het belang is van de productie en de producten zelf, is van het grootste be lang. Het zou wenselijk zijn, dat bij elk der bedrij ven een persoon werd aangewezen, die met de uitwisseling van gegevens belast wordt. Zes weten meer dan één; ons ideaal moet zijn de wetenschap van zes bij-een.

Het Zeskant | 1947 | | pagina 2