Daarom, is het te doen ISTANBOEL USKUPAR. DE I.H.C. HOLLAND, de export-organisatie van de zes samenwerkende werven en machinefabrie ken heeft een opdracht ontvangen van de Turkse Staatsrederij voor de bouw van zes passagiers schepen voor het personenvervoer op de Bosporus en de Zee van Marmora Dit is de eerste belangrijke bestelling, die dé Nederlandse industrie uit Turkije heeft ontvangen. Reeds voor de oorlog hebben verscheidene Neder landse ondernemingen zich veel moeite getroost om Turkse orders te bemachtigen, maar de kansen waren toen gering en meestal was de markt onder invloed van betreffende regeringsinstanties des tijds meer in Engelse of Duitse handen, waardoor Nederlandse aanbiedingen in het algemeen opzij werden geschoven. Dit is nu veranderd, daar de Turken geleerd hebben, dat het met grote heren slecht kersen eten is. Men heeft geen vrees voor andere invloeden, indien men zaken doet met Nederland. Het is daarom zo goed nu van deze stemming gebruik te maken en de relaties te vor men, die waardevol voor de toekomst zullen zijn. Want eenmaal goed en op tijd geleverd betekent vrienden gemaakt en kansen voor meer bestel lingen in de toekomst. Het is niet moeilijk nu bestellingen te krijgen. Deze komen ook wel als men rustig thuis blijft zitten, doch het is nu de tijd om overal in de wereld vrienden te maken, op wier steun men in moeilijke tijden kan rekenen. Een afdeling van de Turkse Staatsrederij onder houdt onder meer de passagiersdiensten van Istan- boel op de Bosporus, tussen Istanboel en de Klein- Aziatische kust en op de eilanden in de Zee van

Het Zeskant | 1947 | | pagina 4