□Ê-Efl QË3ÊÉD TUSSENDEK Marmora. De Bosporus is een open water, dat de Zwarte Zee met de Zee van Marmora verbindt. Aan beide oevers ligt een menigte dorpen en plaatsen, waar velen, die in Istanboel werken, woonachtig zijn. Zo ook aan de Klein-Aziatische oever en op de Prinsen eilanden. De rederij bezit een vloot van ongeveer 60 sche pen, die de verbinding met Istanboel regelmatig onderhouden. Men zou deze schepen dan ook wel drijvende trams kunnen noemen. De kleinere schepen kunnen 400 tot 500, de grote zo van 900 tot 2000 passagiers vervoeren en ze zijn dikwijls overvol. Een vaart op de Bosporus met z'n heuvelachtige, begroeide oevers, het heldere blauwe water, alsook op de Zee van Marmora is een genot op zichzelf, vooral in de zomer, wan neer de temperatuur te Instanboel de gehele dag minstens 30° C. bedraagt. De schepen zijn dubbelschroefschepen en worden van stoommachines en ketels voorzien. Kolen zijn in Turkije overvloedig te verkrijgen, doch van minder kwaliteit dan hier te lande. De snelheid moet 13 mijl per uur bedragen. De Turk heeft haast als hij van en naar zijn werk gaat. Men dacht dan ook voor de nieuwe schepen aan nog grotere snelheden, maar met schepen van derge lijke afmetingen zijn nu eenmaal geen grotere snelheden bereikbaar, wanneer men tevens eco nomisch wil varen. De inrichting van de schepen is doelmatig en eenvoudig en zelfs de oude schepen zijn behoor lijk onderhouden. Men beschikt over bekwaam personeel ook in de machinekamer en er komen zo goed als geen storingen voor. 's Avonds ziet men vanaf de heuvels van Istanboel overal op het vervolg op pag. li) Lengte 51,5 Breedte 8,24 Diepte 3,30 Diepgang 2,25 Passagiers 1150 PROMENADEDEK. HOQFDDEK

Het Zeskant | 1947 | | pagina 5