deeënbus (vervolg van pag. 13) water de zoeklichten van deze schepen, speurend naar de kleine onverlichte visserschuiten om aan varingen te voorkomen. Nog iets over den Kurk zelf Onder de Regering van Ata Turk zijn de fez, de sluiers van de vrouwen en de harems afgeschaft. Onder harems wordt in Turkije iets anders ver staan dan de betekenis, die wij er doorgaans aan geven, want op de oudere schepen waren deze harems ook aanwezig. Daar bedoelde men met harem de damessalon; ook in de trams waren vroeger harems, afdelingen voor vrouwen. De bokken en de geiten moesten vroeger in het open baar gescheiden zijn. Ditzelfde gold ook voor de café's, de eetgelegenheden, theaters, enz. De hier bedoelde harems zijn eveneens alle ver dwenen. Het openbare leven is er thans net als bij ons. Het volk maakt dus wat uiterlijk en kleding be treft een West-Europese indruk, maar de bouw van de stad met haar vele moskeeën, haar Oosterse wijken in Galata herinnert nog op vele wijzen aan wat er voorheen leefde. De Turken zijn over het algemeen serieus en werkzaam, doch er ontbreekt nog veel aan de outillage en de meeste gereed schappen zijn nog primitief. Men ziet er baggerwerk uitvoeren met bagger molens, die volgens onze opvatting in een museum zouden thuis behoren. Men ziet er de schepen bunkeren door middel van kettingen, gevormd door zwoegende mannen met mandjes met kolen op hun rug. Men mist er ook kranen en behoor lijke transportmiddelen evenals nog veel wat voor ons iets vanzelfsprekend is geworden. Maar de Turk weet wat hem ontbreekt en wil niets liever dan de achterstand inhalen. Werf Gusto en Verschure zullen elk drie passa giersschepen bouwen; aan de machine- en ketel installaties werken ook L. Smit en Zoon,, J. K. Smit en De Klop mede. Hier is dus weer een sprekend voorbeeld van wat samenwerking ver mag, want voor een werf zou het niet mogelijk zijn geweest om de zes schepen in de voorgeschre ven tijden te bouwen. Er zal nog veel door West-Europa geleverd moe ten worden en daarin zullen de Nederlandse in dustrie en in de eerste plaats de zes samenwer kende werven hun aandeel hebben. OPMERKINGENBUS GONRAD-STORK Omdat, de overige firma's van de baggergroep ook zeer veel belangstelling tonen voor de „Opmer kingen- of Ideeënbus" volgt hier een kort over zicht van deze instelling bij Conrad-Stork, welke uit de aard der zaak practisch gelijk is aan die van de Machinefabriek Gebr. Stork Co. N.V. te Hengelo (O.). ledereen in dienst van de N.V., die een idee heeft betreffende verbetering van gereedschap, werk methode, fabrieksinrichting, constructies of an dere voorstellen, welke in het belang van het be drijf kunnen 2ijn, kunnen deze via de „opmer kingenbus" te bevoegder plaatse brengen en ook daardoor medewerken aan de verbetering van onze producten of productiemethoden. 1. De opmerkingen worden ingezonden op daar voor bestemde formulieren, welke bij den se cretaris verkrijgbaar zijn. De inzender plaatst zijn naam en eventueel fabrieksnummer op de strook oader de perforatielijn en zendt de opmerking in aan den secretaris der onder 2 Elke inzender ontvangt zo spoedig mogelijk, liefst binnen 14 dagen, een schriftelijk antwoord, on der vermelding van het bedrag van de toegekende premie of, indien geen premie kan worden toe gekend, de reden waarom dit niet mogelijk is. Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat men bij zich zelf zegt; „Indien dit of dat zus of zo was gedaan, had men hetzelfde op een eenvoudiger manier of beter gemaakt". Zet Uw idee op papier en de poneert dit in de „opmerkingenbus". Tien tegen één, dat Uw idee wordt overgenomen en U zelf hiervoor een premie ontvangt. Ter illustratie volgen hieronder enige voorbeelden van opmerkingen: Opmerking 312. Betreft: Het rondschaven van scharen van een stoommachine, welke te grote straal hebben om op de bestaande kopbank gedraaid te worden. Antwoord: Opmerking is voor de bedoelde af- ;er goed uitvoerbaar. De inrichting zal worden. Premie 35. Afhankelijk van de soort opmerkingen worden deze beoordeeld door den bedrtjfschef, den chef c van de administratie en/of den chef van de tekenkamer, zo nodig in overleg met den be- 411. wijzigen van een snijbrander in Antwoord: De eenvoudig en reeds trokken afdelingschef of baas. Prem^/lS Wanneer de toepassingsmogelijk- Alvorens de opmerking aan hen voorgelegd heid groter wordt dan zich nu laat wordt, is de geperforeerde strook met naam prejnje.verhogiDg volgen. verwijderd. De commissie stelt haar conclusie dus op zonder de naam van den inzender (de inzendster) te De commissie adviseert de directie over het bedrag der toe te kennen premie. Daarbij gel den de volgende richtlijnen: a. Een opmerking, die geacht moet worden een normaal resultaat te zijn van het werk, dat den inzender aan de fabriek is opge- gedragen, komt niet voor beloning in aan merking (bijv. een constructie, door een constructeur ingevolge zijn opdracht ge vonden). Indien een opmerking besparing veroor zaakt, zal de beloning groter zijn naar mate de besparing groter is. Als een opmerking niet voor toepassing vatbaar is, maar als de inzender blijk heeft gegeven van goed nadenken, kan een aan moedigingspremie gegeven worden. Buiten de normale premies is het o.a. ook nog mogelijk extra premies beschikbaar te stellen, b.v. voor elke 100ste inzending of door periodiek na welke de meest originele opmerking is ge- die in die tijd is binnengekomen. b.

Het Zeskant | 1947 | | pagina 7