De samenwerking der zes werven en fabrieken IN MEMORIAM J. ZWART 26 Toen ik in 1901 mijn entree maakte bij de ma De samenwerking is oorspronkelijk tot stand ge komen, om de gelegenheid te openen, contracten, die voor één bedrijf te groot zijn, gezamenlijk uit te voeren. Daar deze contracten meestal met buitenlandse bestellers worden gesloten, was dus in de eerste plaats aan exportorders gedacht, al zijn er ook al voorbeelden, dat ook een binnenlandse bestel ling over verschillende bedrijven verdeeld moest worden, b.v. de zes tinmolens voor de N.V. Ge meenschappelijke Mijnbouwmaatschappij „Billi- ton" te 's-Gravenhage. Om de beste kansen te hebben voor het ver krijgen van exportbestellingen, moet men overal in het buitenland de beste vertegenwoordigers hebben, die de belangen van de Nederlandse in dustrie moeten behartigen en verdedigen in de strijd, die overal ter wereld gestreden moet wor den om bestellingen te bemachtigen. Het spreekt vanzelf, dat het voor een vertegen woordiger beter is zes werven en fabrieken te vertegenwoordigen dan één, omdat zijn kansen om bestellingen te bemachtigen groter zijn. De I.H.C. „Holland" heeft dus in elk land, waar werk te krijgen is, één vertegenwoordiger voor de zes bedrijven, en wel de beste die ter plaatse is. De vertegenwoordigers van de I.H.C. „Holland zijn óf Nederlanders, die in het buitenland ge vestigd zijn en die altijd nog veel voor het moe derland blijven voelen, óf buitenlanders, die op dit gebied hun sporen verdiend hebben. Tot op heden is de I.H.C. „Holland" vertegen woordigd in Brazilië, Argentinië met de overige Zuidamerikaanse landen, Frankrijk, Marokko en alle Franse gebieden in Zuid-Afrika, Portugal, Italië en Indië. De samenwerking heeft er verder toe geleid, dat alle technische ervaring van de zes bedrijven wordt uitgewisseld. Niet alleen kan elk bedrijf over de tekeningen van de vijf andere beschikken, maar ook bij het maken van nieuwe projecten wordt door de tech nische bureaux regelmatig overleg gepleegd. Tekeningen en constructies van onderdelen worden genormaliseerd. Alle octrooien die de zes ondernemingen bezitten of ,nóg zullen verkrijgen, zijn gezamenlijk eigen dom. Voor onze afnemers staat dus inderdaad de er varing van De Zes ter beschikking. Buitendien is het nodig, dat op wetenschappelijke wijze getracht wordt verbeteringen in bestaande constructies aan te brengen, waardoor beter en goedkoper met onze producten gewerkt kan wor den, en nieuwe werkwijzen te bedenken. Daarom is door De Zes te Delft een laboratorium opgericht, dat reeds enige jaren gewerkt heeft, maar dat nu naar een nieuw gebouw is overge bracht, hetwelk binnenkort officieel geopend zal worden. Over dit laboratorium, het Mineraal Technolo gisch Instituut genaamd, zal in „Het Zeskant een afzonderlijk artikel verschijnen. De voordelen van de samenwerking komen dus ten dele de zes samenwerkende werven en fa brieken ten goede, maar ook en misschien wel het grootste gedeelte, de afnemers van hun pro ducten. De I.H.C.-organisatie heeft een zeer ernstig verlies geleden door het overlijden van de cen trale verificateur, dhr. J. Zwart, op 26 Maart jl., die zijn bureau had bij de I.H.C. in Den Haag. Hoe door ernstig werken en een brede belang stelling voor allerhande zaken iemand van de een voudigste positie tot een hoge vertrouwenspost kan opklimmen komt in de levensloop van dhr. Zwart duidelijk naar voren. Wij vinden het daar om tegenover de overledene een verplichting en voor de I.H.C.-ers leerzaam een korte levensbe schrijving van hem op te nemen. Van een van zijn vrienden mochten wij daarvoor een schets ontvangen, waaraan wij het volgende ontlenen. chinefabriek „Twente" te Koog aan de Zaan, ontmoette ik daar o.a. Joh. Zwart, die als jongste bediende op het kantoor werkzaam was. Een krachtige, frisse jongen met een paar heldere ogen in zijn hoofd, een die alles wat in zo n machinefabriek vervaardigd werd, met grote be langstelling in zich op nam. Hij was zeer ijverig en behalve, dat hij les nam in boekhouden en diverse talen voor handels correspondentie, kreeg hij ook tekenles, hetgeen zijn technische ontwikkeling zeer ten goede kwam. Toen de fabriek, die zich snel uitbreidde, een cal culator nodig had, viel de keus op Zwart en nu bleek al spoedig, dat die keus een goede was ge weest. Jarenlang heeft hij met energie en tot grote te vredenheid de calculatieafdeling geleid tot hij omstreeks 1912 de Zaan vaarwel zei en geplaatst werd bij een dergelijke afdeling van de Werf Conrad. In 1921 werd hij met de leiding van het tarief bureau belast. Met veel enthousiasme heeft hij toen gewerkt in de zeer drukke periode bij de bouw van de baggermolens. In 1936 aanvaardde Zwart een functie bij het projectenbureau van Ir. Bosschart, in den Haag, dat later, na het vertrek van dhr Bosschart, optrad als verificatie bureau voor de baggergroep, waar mede hij de kroon op zijn werk zette. In de aula van Westerveld, sprak ir. Holgen, direc teur van Werf Conrad, namens de I.H.C.-direc teuren, die allen aanwezig waren, waarderende woorden ter nagedachtenis. Zijn vrouw en beide dochters missen in hem een goed vader en velen van ons een trouw vriend.

Het Zeskant | 1947 | | pagina 2