30 ^AK5TEp\ EXCURSIE KAAR AMSTERDAM V4.tuie.v><i.^ voor „aut-c-s deze dag heeft bijgedragen, H. F. J. LEENTVAAR. St-Vik* Een excursie naar het Veiligheidsmuseum te Amsterdam is voor de leerlingen der vakopleiding zeer nuttig. In de fabriek en op de school wordt de aandacht vrijwel uitsluitend geconcentreerd op het ver meerderen van de vakbekwaamheid. Ook vormt de zelfbescherming tegen de beroeps gevaren een onderdeel van deze opleiding, want stellig geldt hier de regel: „Jong geleerd, oud gedaan". De jonge arbeider moet zich bewust worden, dat het ongeschonden lichaam zijn kapitaal is. En op dit bezit moet hij zuinig zijn. In het museum is de gehele expositie doortrokken van één gedachte: „Ons ongeschonden lichaam te behoeden voor verminking, hetzij door acute, hetzij door langzaam werkende invloeden". Het lijkt mij daarom niet overbodig om hier nog eens alle werknemers op het hart te drukken: Ge bruik toch altijd en onder alle omstandigheden de aangebrachte beveiligingen! Ook onze wetgever steunt dit streven. Immers, als een voorgeschreven beveiliging niet is aange bracht, wordt «de patroon beboet. Maakt echter een arbeider geen gebruik van de voorgeschreven beveiliging op zijn machine en kan aangetoond worden, dat hij uitdrukkelijk gewezen is op de noodzaak van het gebruik der aanwezige beveili ging, dan kan de betrokken arbeider verantwoor delijk gesteld worden. De expositie van het Veiligheidsmuseum is er in geslaagd ons duidelijk te doen zien, dat het „had ik maar. en het „als ik maar.bijna altijd voorkomen kunnen worden door bewust te letten op de ons omringende gevaren. Wij kunnen dan ook een bezoek aan het Veilig heidsmuseum, zowel door leerlingen, als door ouderen, en de veiligheidscommissie in de be drijven, ten zeerste aanbevelen. op 12 Februari 1947 Het was Woensdagmorgen 8.10 uur toen het hele stel (de heer van Schelven, mijnheer Groenenberg, mijnheer Witte, Bs. Bruinsma en Bs. Roskam en 26 jongens van de leer school) compleet op het station van Schiedam klaar stond. Om 5 voor half negen ver trokken we met de trein naar Rotterdam en om kwart voor negen vertrokken we weer, maar nu naar Amsterdam, waar we om kwart over tien aankwamen. Toen op weg naar het Veiligheidsmuseum. Nu, er is heel wat bijzonders te zien, o.a. een gesprongen stoomketel, die door droog stoken de lucht in is gegaan. De beveiliging van machines, de beveiliging van drijfriemen, n.l. dat 1.80 m van de begane grond bedekt moet zijn. Het opleggen van drijfriemen moet gebeuren met een stok, die beneden de knie komt. Zet met slijpen een bril op. Zet een hoed op als je aan het werk bent, want anders loop je de kans, dat het haar uit je hoofd getrokken wordt. Het gevolg ervan hebben wij ge zien. Verder hebben wij gezien het onderhoud van gereedschappen en het nut ervan We hebben ook longen op sterk water gezien van een gezond mens, van een zandstraler, van een mijnwerker en van een steenhouwer. Hier was het werken met een kap en het voordeel duidelijk te zien. We hebben nog veel andere dingen gezien, te veel om op te sommen. We zijn daar om half één weggegaan om te eten. Om één uur waren we in het gebouw van de Amsterdamse Gemeenschap en konden we gaan eten. Eerst soep, toen aardappelen met peen en erwten, vlees en jus. Na het eten kregen we allemaal een Lucky Strike, die met gejuich ontvangen werd We zouden nog naar het Scheepvaartkundig Museum gaan, maar dat was door de kolen- nood gesloten. Toen zijn we' naar het Indisch museum gegaan. Daar was heel veel te zien o.a. houtsoorten en beeldhouwwerk, houtsnijwerk, koperbewerking, theebeplanting en koffie-, rubber-, suiker- en tabakbeplantingen. We hebben ook nog een suikerfabriek ge zien, alles heel klein natuurlijk. Een tinbaggermolen was ook aanwezig. Voorbeelden van het kunstige weefwerk en batikken lagen er uitgestald met de werktuigen, waarmee ze vervaardigd waren. Ook muziekinstrumenten waren er bij, o.a. gender, soeling, kenong en rebab Er was nog een tentoonstelling van 5 eeuwen schaak te bezichtigen, die bijzondere stukken liet zien. Vanuit het museum zijn we een kopje thee wezen drinken met een sigaret. Met de trein van 5.10 uur zijn we weer naar huis gegaan en ik was ongeveer om kwart voor zeven op station D.P. We hebben een fijne dag gehad en hiermede bedank ik iedereen, die tot het slagen van P.nde- Lekka Daarheen

Het Zeskant | 1947 | | pagina 6