OVER DE VOLKSHOGESCHOLEN 31 Inrijpoort Hier in Noord- en Zuid-Holland zijn de Volks hogescholen veel minder bekend dan in het Noor den van ons land, waar reeds talloze jongeren één of méér cursussen aan de daar gevestigde Volks hogescholen volgden. Wij hebben eens uit goede bron gehoord dat de gemiddelde arbeider en boerenzoon in Friesland en Groningen heel wat meer ontwikkeld en op de hoogte van allerlei sociale en culturele vraag stukken zou zijn, dan hier bij ons in de buurt en dat dat te danken zou zijn aan het werk van deze scholen. Of het waar is weten wij niet. Een feit is wel dat degenen die er geweest zijn, er met groot enthousiasme over spreken. Wij laten nu een artikeltje volgen dat ons van de V.H.S. werd toegezonden: De Volkshogeschool in Nederland is ontstaan uit het initiatief van een aantal oud-studenten, die in 1932 in Bakkeveen, tezamen met een aantal jongeren uit de landbouw en uit de ambachten, van de grond af aan de eerste Volkshogeschool hebben opgebouwd. Zij wilden daar een plaats scheppen, waar studenten en arbeiders, platte landers en stedelingen, Nederlanders van alle ge zindten, elkaar zouden kunnen ontmoeten, ter bespreking van de dringende vragen van het nationale leven, ter versterking van het saam horigheidsgevoel, en ter vernieuwing van ons cul turele leven. Op deze wijze wil de Volkshoge school de jonge volwassenen vormen tot waar achtige Nederlanders, met krachtige bezieling en groot verantwoordelijkheidsbesef. Zij tracht dit te bereiken door hen voor kortere of langere tijd te verenigen in cursussen, die tevens werk- en levens gemeenschap zijn. 's-Winters worden de grote cursussen voor jonge mannen gehouden, waaraan voornamelijk plattelanders, maar toch ook steeds een aantal stedelingen deelnemen. 's-Zomers zijn er de cursussen, waar studenten en arbeiders, onderwijzers, en jonge middenstanders samenko men. Reeds"stellen verschillende bedrijven jonge- mensen uit het personeel in de gelegenheid aan de cursussen deel te nemen, zodat ook veel jonge arbeiders aan het werk kunnen deel hebben. In het voor- en najaar vinden de cursussen voor meisjes en jonge vrouwen plaats. Om de onderlinge band te versterken wordt op de Volkshogeschool niet alleen geluisterd en ge sproken, maar ook gemeenschappelijk practisch gewerkt in alle vormen van handenarbeid. Om te zoeken naar een eigen Nederlandse stijl wordt heel veel aandacht besteed aan gemeenschappelijke zang en aan voordracht en aan alles wat een zo groot mogelijke groep van ons volk deel kan doen heb ben aan ons Nederlands cultuurbezit. In de lessen worden zowel de culturele en sociale geschiedenis van Nederland, als de maatschappelijke vraag stukken van het heden en de plaats van Neder land in de wereld besproken; op de onderlinge besprekingen en vragenavonden komen alle vragen naar voren, die in de jongeren zelf leven en waar voor gemeenschappelijk naar de beste oplossingen en uitwegen gezocht wordt. In het samenzijn van de verschillende groepen wordt niet gezocht naar het verkrijgen van een gemeenschappelijke over tuiging; integendeel, duidelijk komt de betekenis naar voren, dat ieder persoonlijk gedragen wordt door een sterk geloof en een principiële overtui ging, maar daarnaast komt naar voren, hoeveel wij als Nederlanders ook gemeenschappelijk aan Christelijke en Nederlandse waarden hebben en hoeveel wij gemeenschappelijk kunnen doen. Zoals in Denemarken in 1864, na de ongelukkige oorlog tegen Pruisen, de Volkshogeschool de stu wende kracht is geweest in de geestelijke en cul turele herleving, zo kan thans ook in ons land, nu wij de oorlog gewonnen hebben, maar de vrede nog moeten winnen, de Volkshogeschool van grote betekenis zijn, wanneer zij erin slaagt de jongeren voldoende binding, inzicht en bezieling te geven. Ons land is deerlijk gehavend, ons volk heeft vele van zijn beste krachten verloren, onze jeugd is voor een deel verwilderd, maar de toe komst ligt voor ons en. wat wij er van zullen maken hangt - in al onze afhankelijkheid voor een groot deel af van de houding van onze jongeren. Vakscholen en Universiteiten zorgen voor de vakopleiding de Volkshogeschool hoopt, naast gezin en kerk, mede te werken aan de vorming van een generatie, die de prachtige woorden van onze Koningin zal trachten waar te maken: „Wij zullen niet rusten voor dat het grote doel bereikt is: dat Nederland te doen geboren worden, dat bewijzen moet, dat de talloze ge brachte offers niet vergeefs zijn geweest." 15 jaar geleden is in Nederland het Volkshoge- schoolwerk begonnen in Bakkeveen. Gedurende de bezetting heeft de Volkshogeschool vier jaren lang volledig gezwegen, maar onmiddellijk na de bevrijding is het werk met kracht hervat. Op de V.H.S. „Diependaal" in Markelo, die in 1938 tot stand kwam, volgden na de bevrijding de V.H.S. „De Zandhoeve" in Bergen en „Overcinge" in Havelte, zodat thans vier Volkshogescholen in werking zijn, terwijl in verschillende gewesten de oprichting van nieuwe Volkshogescholen wordt voorbereid. Wij zouden hier nog iets aan willen toevoegen wat voor belangstellenden uit Zuid-Holland mis schien plezierig is om te horen, n.l. dat er in September '46 ook hier in de buurt een V.H.S. is opgericht. Midden in de duinen en bossen van Rockanje ligt het mooie jachtslot Olaertsduin, dat voor dit doel is ingericht. De Volkshogeschoc Overcinge"

Het Zeskant | 1947 | | pagina 7