VAN DE RE DICTIE 1e Jaargang No 5 15 Juni 1947 Over het nut van geschiedenis schrijven, van geschiedenis lezen en vooral van geschiedenis leren is al heel wat gezegd. Er is vrij wel niemand, die met onverdeeld genoegen aan de geschiedenis lessen op de lagere school terugdenkt. Zolang de les verhalend was, ging het wel, was het soms interessant, maar o wee als het op jaartallen leren aankwam, dat vergalde alle genoegen. Geschiedenis lezen ging beter, De Schaapherder van Oltmans werd 50 jaar geleden met smaak gelezen en nu nog evenzeer. Jongeren en volwassenen lezen nu nóg graag over geschiedenis; zij merken, dat zij door over het verleden te lezen, de ontwikke lingsgang en daardoor het heden beter begrijpen, en vooral meer waardering krijgen voor wat was en is. Onlangs is men ook begonnen de geschiedenis van de techniek te boek te stellen, o.a. de ontwikkeling van het droogleggen van meren en plassen, waarin wij Hollanders wel het een en ander gepresteerd hebben. En wat zien wij nu in ons Zeskant gebeuren. Daarin wordt ook geschiedenis geschreven: de geschiedenis van het ogenblik en onmiddellijke verleden en wat zullen zij, die na ons komen er van zeggen, wat zullen wij er zelf over een paar jaar van zeggen, wanneer wij ze nog weer eens op een regenachtige Zon dag doorbladeren, de verhalen over ons werken voor Turkije, voor Frankrijk, de beroemde tinmolens en hun sleepreis naar de Oost, de havenwerken in Frans Aequatoriaal Afrika. Zal dit alles ook bij ons meer waardering voor eigen werk kweken, van datgene wat individueel of gezamenlijk tot stand gebracht werd? Wij hopen van wel. ,In dit nummer voegen wij een be langrijke en nieuwe schakel aan deze geschiedschrijverij toe. Zoekt U zelf maar welk artikel wij daarmee bedoelen; wij denken met dit nieuwe genre verder te gaan, indiende I.H.C.-ers ons de stof bezorgen. Alle I.H.C.-ers dus op jacht naar leuke geschiedenissen uit het heden of verleden. In dit nummer publiceren wij weer een paar bekroonde in zendingen uit onze voorjaarwedstrijd. Van een onzer I.H.C.-ers ontvingen wij een aardig artikel over fotograferen, dat wij in het volgende nummer hopen te plaatsen. Ook ontvingen wij enige heel goede gedichten, die wij spoedig hopen op te nemen.

Het Zeskant | 1947 | | pagina 1