DE DIESEL-ELECTRISCHE SLEEPZUIGERS CO. 35 en 36 a%ikrmk VOOR HET FRANSE MINISTERIE VAN WATERSTAAT &IRON&E Zoals in het eerste nummer van „Het Zeskant" is vermeld, heeft de IHC twee grote zuigers in opdracht van de Franse Regering. Een daarvan zal gebouwd worden door Verschure, in Amster dam, de andere door L. Smit Zoon, te Kinder dijk. De Fransen gebruiken reeds twee zuigers van een ongeveer gelijk type, dat wil zeggen, schepen, die door middel van zuigbuizen, welke min of meer flexible zijn en die zich aan weerszijden van het schip bevinden, al varend hun laadruim volzuigen. De zuigmond wordt daarbij over de bodem gesleept. Waarom sleepzuigers? Dit type is in Frankrijk omstreeks 1926 ontstaan, toen het nodig was de weg van Bordeaux naar zee bij de monding van de Gironde geschikt te maken voor de grote moderne schepen. Daarbij bleek het noodzakelijk baggermateriaal te ver vaardigen, dat in staat was te werken in de al daar heersende zeegang, welke veroorzaakt wordt door de uit de Atlantische Oceaan komende gol ven, die dikwijls een hoogte van 3, soms zelfs van 4 meter bereiken. De plaatselijke gesteldheid ziet U op nevenstaand kaartje. Hopperzuigers, welke met normale, dus stijve zuigbuizen uitgerust waren, bleken niet in staat te zijn in deze zeegang te werken. Reeds bij een golfhoogte van 0.75 tot 1.00 m. werden de starre zuigbuisconstructies ernstig beschadigd. Slechts met een zuigbuisconstructie zoals in 1936 door L. Smit Zoon gepatenteerd werd (waar bij de zuigbuis flexible is en gebalanceerd is op gehangen door middel van hydraulische cylinders met een luchtkussen), is het mogelijk als de hopper voor anker ligt ook in zware deining te blijven werken. We herinneren er even aan, dat de hopperzuiger voor ABIDJAN, welke door Verschure gebouwd wordt, eveneens met een der gelijke zuigbuis uitgerust wordt, aangezien in dat gebied de Atlantische golven een deining van ca. 1.50 m. hoogte veroorzaken. De Fransen echter zochten de oplossing in een andere richting. Ze lieten de ankers voor het baggerwerk vervallen en bewogen het schip voor uit door middel van de schroeven, in plaats van met de ankerlier het schip vooruit te trekken. De zuigbuizen plaatste men niet meer met de zuigopening naar vóór, doch naar achter, zodat deze over de bodem gesleept worden. Ze consta teerden daarbij, dat bij het werken in dwars scheepse stroom de zuigbuizen niet meer even wijdig aan het schip blijven, en dat dus een zekere mate van flexibiliteit in de zuigbuisconstructie nodig was. Wat kunnen ze ermee doen? Teneinde een indruk te geven, waartoe derge lijke grote baggervaartuigen in staat zijn, is het wel van belang enige cijfers te noemen van het geen de twee bestaande Franse sleepzuigers ver richt hebben toen ze in 193132 de grote Westelijke doorvaart gegraven hebben in de zandbank, welke de mond van de Gironde ver sperde voor de grote scheepvaart naar Bordeaux. In een totale werkperiode van ca. 13 maanden hebben die schepen samen ongeveer 9.000.000 m3 zand verplaatst, -dus gezogen, in laadruim gestort en daarna op zee weer gelost door de bodem- kleppen. De beide nieuwe sleepzuigers zullen dienst moe ten doen in alle grote Franse havens en in de mondingen van de grote Franse rivieren, zowel in Europa als in Frans Noord-Afrika. Het was daar om noodzakelijk de diepgang der nieuwe schepen zoveel mogelijk te beperken, o.a. in verband met het werken op de Seine.

Het Zeskant | 1947 | | pagina 2