Waarom ook binnengaats sleepzuigers? 'Ten opzichte van hopperzuigers, die hun werk voor anker liggend verrichten, hebben sleep zuigers het grote voordeel, dat ze ook goed be stuurbaar zijn tijdens het baggeren in nauwe vaar- geulen en in druk havenverkeer. De beide aan weerszijden meeslepende zuigbuizen moeten daar voor liefst ongeveer midscheeps geplaatst worden, want dan behoudt het schip de grootst mogelijke bewegingsvrijheid. Dit kan men b.v. vergelijken met sleepboten, waar de sleepbeting ook onge veer op halve lengte geplaatst wordt. Toch stelt een goede bestuurbaarheid van het baggerende schip zeer zware eisen aan de voort- :stuwingsinstallatie en aan de stuurinrichting. Hoog machinevermogen nodig Een dubbelschroef installatie is beslist nood zakelijk, waarbij zich een roer achter iedere schroef bevindt. Het is duidelijk, dat het totaal geïnstalleerd machinevermogen in zulk een sleep- zuiger aanzienlijk hoger is dan in een normale hopperzuiger. Immers, de installatie moet in staat zijn, behalve het vermogen voor de zandpompen, gelijktijdig ook nog voldoend vermogen te leve ren om gedurende het baggeren en zelfs in dwars aanstromend water, het schip in de richting der te baggeren vaargeul te blijven stuwen. Het daar voor vereiste vermogen is, in stroomsnelheden van ca. 5 en 7 mijl, zeer belangrijk. Waarom Diesel-Electrisch? De beide schroeven en ook de beide zandpompen worden aangedreven door electromotoren. De no dige energie voor deze motoren wordt opgewekt in een soort electrische centrale; de dynamo's worden door Dieselmotoren aangedreven. Deze Diesel-electrische installatie stelt in staat om gedurende het varen van en naar de baggerplaats alle electrische energie alleen naar de schroef motoren te leiden en daarmede de snelheid der schepen te verhogen. Daardoor kan dus de ver loren tijd (d.w.z. de tijd waarin niet gebaggerd wordt) verkort worden; ook het tijdverlies voor het binnenboord brengen der ankers is nu ver vallen. Natuurlijk is deze machinerie kostbaarder dan -wanneer zowel de schroeven als de pompen direct door een eigen Dieselmotor of stoommachine worden aangedreven; niettemin wordt ze steeds gekozen waar een grotere soepelheid en betere manoeuvreerbaarheid verkregen moet worden. De veel eenvoudiger regeling en de omkeerbaarheid der electrische motoren is dan een doorslaggevend voordeel. Een eenvoudig handle voor elke electromotor maakt het de kapitein mogelijk op de stuurbrug het schip eventueel geheel met de schroeven te besturen. Feitelijk zijn deze soort zuigers zo kostbaar in gebruik en exploitatie, dat ze alleen door Rege ringsinstanties met succes kunnen worden toe gepast. Wie maken de machines? De Dieselmotoren, met een totaal vermogen van ruim 5200 asPK per schip, worden gemaakt door J. K. SMIT. De beide electrische installaties, ieder met een totaal vermogen van 7500 KW (waarin lieren en hulpwerktuigen niet begrepen zijn) worden geleverd door ELECTRO, Slikker veer, die ook het schakelsysteem, waarbij de prac- tisch willekeurige energiedistributie mogelijk is, vervaardigd heeft. Verschil met gewone hoppers Nu zullen we de hoofdafmetingen, de snelheid en het ontwikkeld vermogen aan de schroeven van deze schepen, die een totale laadruiminhoud van ruim 1300 m3 krijgen, eens vergelijken met een normale hopperzuiger met dezelfde buninhoud. We zien dan: de sleepzuigers: 87,50x 15 m. Geladen snelheid 12 mijl per uur bij 4000 PK aan de schroeven. overeenkomstige gewone hoppers: 75,x 12,50 m. Geladen snelheid 9,5 mijl per uur bij 1300 PK aan de schroeven. Het blijkt dus dat de 2 knoop snelheidsver hoging ongeveer het drievoudige vermogen aan de schroeven eist. Hoe zien de sleepzuigers er uit? Het uiterlijk en de algemene indeling van de nieuwe sleepzuigers ziet U op 'bijgaande figuur No. 2. Midscheeps is het laadruim, aan weerszijden van de kippenkooi voorzien van bodemkleppen en een leegzuigkanaal systeem L. SMIT ZOON. Alle kleppen zullen hydraulisch bediend worden. Achter het laadruim ligt de motorkamer, waarin de Dieselmotoren, generatoren en schroefmotoren zijn ondergebracht; daarachter is een brandstof bunker en de achterpiek. Aan de voorzijde van de bun is de pompkamer; vóór deze bevindt zich een brandstofbunker, een bergruim, de voorraadtanks voor drink- en koel water en de voorpiek. De verblijven voor Officieren komen in het achterschip; die voor overige bemanning in het voorschip. MOTORKRMSR. FIGUUR No 2

Het Zeskant | 1947 | | pagina 3