RUMEN en dichten De Kinderdijkers blijken zeer dichterlijk te zijn aangelegd, de redactie kreeg tenminste verschil lende gedichten toegzonden. Wij hebben dadelijk in allerlei boeken gesnuffeld, om de oorzaak daar van na te gaan. Wat was de oorzaak, dat de dichtaderen van de Kinderdijkers IHC-ers zo weelderig vloeiden? Hadden velen van onze grote Nederlandse dichters hun wieg aan de Kinder- dijkse stromen staan? Wij hebben het antwoord niet kunnen vinden en de redactie vraagt de zuidelijke IHC-ers daarover eens iets te vertellen. Wij waren zeer verheugd die bijdragen te ont vangen, want wij willen van ons blad maken een orgaan, waaraan zoveel mogelijk IHC-ers mee werken, maar. indien we gaan dichten, moe ten we ook de spelregels van het dichten in acht nemen. Ja, er zijn voor het dichten net zo goed spelregels als voor voetballen, maar ze zijn lang niet zo algemeen bekend. We willen daarom even in het kort iets over de eenvoudigste van die spelregels praten, want het is veel leuker rijmen en dichtsels op te nemen, die aan de grondregels voldoen. Daarbij komt, dat men er dan ook veel eerder toe komt het werk van echte dichters te gaan lezen en hun kunstwerken probeert te waarderen. Laat U zich niet afschrikken door hetgeen nu komt, zo erg is het niet, maar lees het zorgvuldig; het plezier, dat U dan kunt hebben van het lezen van een echt gedicht, het plezier, dat U dan kunt hebben van het maken van een eenvoudig, dragelijk rijmpje, is minstens even groot als dat van het zien van een film, voetbalwedstrijd, enz. RHYTHME. Het eerste kenmerk van een dichtregel is, dat er een zekere rhythme in te horen en te voelen is. Wanneer ik zeg: „Ons land is een land van mest en mist" dan hoort U daarin niets bijzonders, maar zeg ik: O land vol mést en mist, van vüilen, kóuden régen Doorsijperd stiikske grónd, vol killen dauw [en damp, Vol vuns, onpéilbaar slijk en óndoorwaadbre^ [wégen, Vol jicht en paraplüies, vol kiespijn én vol kramp! Dan hoort en voelt U de lettergrepen op en neer gaan. Wanneer U deze „Boutade" van de Genestet leest, voelt U de golvende beweging, de cadans, het rhythme. Dat rhythme komt tot stand doordat de lettergrepen om en om klemtoon en geen klemtoon hebben. Om dat duidelijk te maken, hebben we de lettergrepen mét klemtoon aange duid met een accentteken We kunnen het rhythme schematisch voorstellen, klemtoon door een geen klemtoon door een Het schema van bovenstaande vier versregels ziet er dan zo uit. Het tegenovergestelde van dit rhythme (eerst geen klemtoon, dan wel klemtoon) komt ook voor. In het volgende vers hebben de lettergrepen eerst klemtoon en dan geen klemtoon, hoort U maar: Jantje zag eens pruimen hangen, O, als eieren zo groot, 't Scheen, dat Jantje wou gaan plukken, Schoon zijn vader 't hem verbood. De schematische voorstelling van het hier ge volgde rhythme ziet er als volgt uit: Nu betekent dit alles niet, dat U de verzen op een dreun moet opzeggen en elke lettergreep met klemtoon ook duidelijk moet laten horen; neen, U móet het gedicht op natuurlijke wijze zeggen, dan vloeit het mooi. Evenmin moet U uit het schema concluderen, dat alle lettergrepen met klemtoon precies met evenveel klem gezegd moe ten worden. We willen het voorlopig hierbij laten en drukken het eerst ontvangen gedicht af, dat, zoals wij reeds zeiden, niet aan de regels voldoet. Probeert U nu zelf aan de hand van de schema's betere te maken, dan houden wij tegen St. Nicolaas een IHC-rijm- en dicht-wedstrijd. Er is natuurlijk veel en veel meer over de con structie van gedichten te zeggen, indien U er meer van wilt weten, schrijft U dan maar aan de Redactie van het Zeskant, per adres de firma redacteur bij Uw vennootschap, dan behandelen wij Uw vraag in een artikeltje of in een persoon lijk antwoord. En nu.aan de slag! v. L. Gedicht kinderfeest HONDERDJARIG BESTAAN In 't Volksgebouw bij J. en K. Kwamen de kinderen weldra Gezamenlijk in groot getal Omdat het nu feest wezen zal Met muzikant, sneltekenaar En versjes zingen^met goochelaar Tractatie's ook niet te vergeten En warme limonade moet je weten, O, wat hadden die kinderen schik En niemand maakte zich ook dik Of allen hadden reuze pret Voor dit feest op touw gezet Door de Directie in alle deugd Gegeven deze middag voor de jeugd Allen zijn ook wel voldaan 's Avonds weer naar huis gegaan En de kleintjes hadden toen Grote verhalen thuis te doen Over al die vlaggen fijn Die in 't Volksgebouw aanwezig zijn. Dan nog koeken en ook kaak 't Viel geweldig in de smaak. Wat deed het de ouders goed Die kind'ren met hun blijde toet. En voorwaar met grote eer Kijken wij op deez' middag neer 't Was dan heus ook niet verwacht Zo iets fijns voor de kinderen gebracht En de kinderen met z'n allen Zullen steeds het lied doen schallen Lang zal de Directie leven Die dit feest ons heeft gegeven. Ook voor 't feestcomitee alle eer Schrijft 't Personeel de dank hier neer Want voor dit mooie kinderfeest Zijn zij ook steeds in touw geweest.

Het Zeskant | 1947 | | pagina 7