CRITIEK OP HET WERK VAN ANDEREN FOTOGRAFEREN 42 Raadgevingen voor. het in de vacantie In verschillende bedrijven bestaat de ge woonte om het werk van anderen critischer te beoordelen, dan het eigen werk en daar aan gebreken te ontdekken, die, indien zij in het eigen werk voorkomen, of niet naar voren gebracht worden, of in belangrijkheid veel geringer worden. In de concurrentiestrijd worden dergelijke vondsten dikwijls gebruikt om zichzelf in vergelijking met anderen wat in de hoogte te steken. Een dergelijke handelwijze is voor ons uit den tijd en mag niet meer bestaan. Indien iemand, die bij een van de I.H.C.- bedrijven werkzaam is, nu nog meent het eigen bedrijf te bevoordelen, door critische opmerkingen over het werk van andere be drijven die in de I.H.C. samenwerken, rond te strooien, dan begrijpt hij de grondslag der samenwerking zeer slecht. Indien de goede naam van een of meer der zes aangesloten bedrijven in opspraak komt, wordt tevens de goede naam van de I.H.C. aangetast. De schade die hierdoor ontstaat, komt niet alleen ten laste van een enkel be drijf maar wordt door de anderen evenzeer gedragen. Gerechtvaardigde critiek blijft gewenst om dat daardoor fouten die gemaakt worden, in het vervolg vermeden kunnen worden. Maar dan moet ook het eigen werk met dezelfde critische blik bezien worden en moet deze critiek op de enige juiste wijze naar voren gebracht worden en dat is bij diegenen, die het werk, waarover het gaat, gemaakt heeft. Dit kan, wat het werk van andere bedrijven betreft, geschieden door bemiddeling van de eigen directie. Rondstrooien van deze critiek is unfair, het brengt de goede samenwerking in gevaar en lokt tegenmaatregelen uit. Niemand zal kunnen beweren, dat hij nooit fouten maakt en nooit maken zal. Men kan niet kaatsen zonder de bal terug te krijgen. Dit kaatsspel is verouderd en wij spelen dat niet meer. Daarvoor in de plaats spelen wij een team, tezamen optrekkend, elkaar steunend, elkaar wijzend op gebreken, niet roddelend uit ons eigen kamp tegen anderen en tegenstanders en met vaste wil om te winnen. De wenk van de redactie aan alle I.H.C.'ers om enige van hun gemaakte vacantiefoto's in te zen den, wijst in de richting van een foto-tentoonstel ling met de vacantie als onderwerp. Eenige raadgevingen hoe te handelen zullen hier zeker op zijn plaats zijn en men denke bij het fotograferen aan het volgende: Er moet een hoofdmotief zijn, waarop alle aan dacht gevestigd wordt. Op die hoofdzaak moet scherp ingesteld worden; of de bijzaken daaronder lijden komt er niet op aan; de bijzaken moeten dienen om het eerste zoveel mogelijk te doen uitkomen. Het hoofdmotief moet zich nipt in het midden van het tafereel bevinden. Dit geeft meestal geen goed effect. Symmetrie zoveel mogelijk vermijden en toch naar een zekere regelmaat streven in beide helften der voorstelling, dus b.v. geen laan nemen terwijl men er recht voor staat. De ruimte welke de lucht inneemt bij zeegezichten moet minstens 2/3 bedragen, mits de lucht geen wolkenloos vlak is; dan verhoogt zulk een uitgestrekte hemel het schone van het tafereel. Bosgezichten met diffuus licht zijn mooier dan bij zonneschijn; de lichtende plekken geven dik wijls onrust, het oog wordt door al de witte plek ken tussen die donkere bomen niet prettig aan gedaan. Niets staat lelijker dan een kale voorgrond; tracht dit te voorkomen: een boomstronk, grote kei, waterplanten, enz. doen reeds veel goeds. Ook schaduwbeelden, doch dan geen schaduw van Uzelf, maar van rechts of links van het tafereel staande voorwerpen. Neem nooit een opname met de zon in de rug. Fotografeer met zijlicht. De storende schaduw van Uw eigen beeld op de voorgrond is lelijk, terwijl dit met zijlicht voorkomen wordt. En nu collega's I.H.C.-ers,aan de slag! G. Berg, Werf Gusto. (Fotograaf).

Het Zeskant | 1947 | | pagina 2