Verder worden uit de aard der zaak ook nog diverse apparaten ontwikkeld met aparte kleinere installaties, die naar behoefte uitgebreid kunnen worden. De nodige hulpmachines completeren het geheel. Pi-oefstand voor zandpompen Het model van de te onderzoeken pomp wordt aangedreven door een gelijkstroommotor, waar van het toerental zeer nauwkeurig op verschil lende waarden ingesteld kan worden. Het water-zand mengsel wordt uit een zuigbak gezogen, en door de pomp naar een grote zeef- trommel geperst, waar water en zand weer ge scheiden worden. Het water gaat via een meet- overlaat terug naar de zuigbak, het zand komt in een hopper terecht, vanwaar uit het door middel van een z.g. verdeelsluis eveneens in de zuigbak terecht komt. Water en zand worden daar weer opgezogen, zodat het spel weer van voren af aan kan be ginnen. De electromotor is een z.g. balans-motor, d.w.z. het hele huis kan om z'n hartlijn wentelen, doch wordt daarin verhinderd doordat een uitstekende staaf met een bascule verbonden is. Deze bascule geeft het moment van de motor aan, het toerental is ook bekend, zodat het door de motor afgegeven vermogen berekend kan worden. Van de pomp is gemeten hoe groot het vacuüm en de persdruk was, ook de hoeveelheid mengsel die verpompt was, waardoor het vermogen dat de pomp levert bekend is. Het quotiënt van beide vermogens levert het ren dement van de pomp. Natuurlijk worden de modellen ook nog op ca- vitatie en andere eigenschappen onderzocht, ter wijl de installatie ook geschikt is om de weer stand van pijpleidingen voor mengsels te meten. Proefstand voor jigs en andere ertsafscheiding-apparaten Deze installatie is ingericht om te werken met alluviaal erts,, d.w.z. ertsgrond waarbij de erts korreltjes los iiggen tussen de andere korrels van de opgebaggerde grond. (Vervolg op pagina Al 1de kolom Algemeen overzicht Foto i Proefinstallatie jigs Foto II

Het Zeskant | 1947 | | pagina 5