r' Mississippi „Ole Man River" Ik heb er ook verschillende machinefabrieken en werven bezichtigd. Vandaar heb ik Washington bezocht. Dat was een reis van een dag per autobus van een luxe type, dat in Holland onbekend is. Straks kom ik er nog wel op terug. Washington is de stad der vele Re- geringsbureauxgrote gebouwen en parken en de gedenknaald voor Washington, de eerste Pre sident. Van Washington ging de reis naar Philadelphia, alweer een grote stad met ontzaggelijk druk ver keer. Er is een merkwaardig taxi-bedrijf, dat ge heel radio-telefonisch geleid wordt. Alle taxis (en dat zijn er veel; evenveel taxis als particuliere personenauto's) hebben een kleine zender en ont vanger waarmede ze voortdurend in contact staan met hun hoofdkantoor. Daar men dus precies weet, waar elke taxi is, kan men aan iedere aanvraag ook vrijwel terstond vol doen. Ook is er in deze stad een zeer grote Marine werf, o.a. met overdekte bouwdokken. Er werden nu ook oorlogsschepen opgelegd. Zuiden. Nagenoeg al het water, (regen en sneeuw) van de Noordgrens af en tussen de gebergten in het Oosten en Westen der Ver. Staten, komt daar in samen. Zeker de helft van de gehele neerslag der Ver. Staten wordt in dit stroomgebied afge voerd. Al is er in de rivier (zomin als in de Golf van Mexico) practisch geen verschil van eb en vloed, des te groter is in de regentijd het peilver- schil, dat 's winters 7 m of meer hoger ligt. Daar de oevers over honderden KM onbewoond en on beschermd zijn, hebben dan dikwijls overstro mingen plaats; weggesleurde bomen vormen dan ook steeds een gevaar voor de scheepvaart. De tijd ontbrak me, om van New Orleans naar de Westkant te gaan, waar ook heel belangrijke be drijven liggen. Het ging nu Oostwaarts via Mobile en Pensacola, dwars door de moerassen van Flo rida naar Savannah. De enkele spoorbaan door deze moerassen van Florida ligt op de koppen van ingeheide palen. De jagers in deze moerassen (Opossums e.d.) maken gebruik van kleine bootjes met holle wielen er naast. Aan deze wielen zitten nog uitstekende stokken, om in de weke massa's spoediger draagvlak te hebben. Na Philadelphia stond New Orleans op de lijst. Was tot Philadelphia toe het klimaat als bij ons, in New Orleans is het half tropisch, wat direct aan de planten en dieren (palmen, cactussen, zwermen pelikanen), maar ook aan de mensen te bemerken is. Daar is men veel gemoedelijker en heeft men niet zo'n haast. De vele negers herin neren aan de slaventijd, die nu nog doorwerkt in afzonderlijke woonwijken, afzonderlijke plaatsen in treinen, stations, café's, trams, enz. Wit en ge kleurd is er overal apart. Een merkwaardigheid bij New Orleans is voorts het „mistkleed" op zee aan de mond van de Mississippi. Het water, dat deze reusachtige rivier uit het Noorden aanvoert, is veel kouder dan het warme water van de subtro pische Golf van Mexico. Waar de rivier zich in zee uitstort, ontstaat een grote mistbank, die er altijd hangt. De toppen der masten en de licht bakens steken er boven uit, zodat de hinder voor de scheepvaart niet al te groot is. De Mississippi verdient een aparte vermelding, niet alleen om de troepen flamingo's, enz. in het Savannah is een centrum van de katoenplantages. Toen met de afschaffing der slavernij niet genoeg negers meer op de plantages wilden werken, is men geleidelijk er toe overgegaan, zelfs mecha nisch te oogsten, met zoiets als grote stofzuigers, die tegelijk de boom schudden en de rijpe katoen naar boven wegzuigen. Dit veroorzaakt wel schade aan de planten, maar is dan toch nog veel goed koper, dan alles met de hand te laten plukken. Na de werven van Savannah en die van Wil mington bezocht te hebben, heb ik ook toegang gehad tot de Marinebasis aan Kaap Hatteras, waar een grote waterdiepte gehandhaafd moet worden. Wegens de grote golven, die er dikwijls voorkomen, gebruik men voor het baggeren sleep- zuigers. In New York bleek ik voorlopig per Holl. Ame- rikalijn niet terug te kunnen. Na 14 dagen wach ten kon ik op een vrachtboot mee, die 12/5 in Antwerpen aankwam. Deze prachtige reis ver goedde veel van het ongerief der overtocht in December. a. Sleepzuiger Goethals, 3000 ton turbo Laat ik nog een paar indrukken van Amerika mededelen DE RIVIERVRACHTVAART heeft er geen motor boten zoals onze beurtvaart en geen slepen zoals de Rijnvaart. Daar gebruikt men een soort bak ken, die 3 achterelkaar, twee aan twee aan elkaar gesjord worden. Zulke stellen van zes bakken wor den door motorboten voortgeduwd, de geladen bakken zijn onbemand, de motorboot stuurt het gehele geval. Bij passeren van stuwen in de rivier is het de kunst het eonvooi in de schutsluis te manoeuvreren; mislukt dat, dan voert de stroom de bakken eenvoudig over de stuwdam. DE PASSAGIERSVAART, vooral op de Mississippi gebeurt in reusachtige platte stoomschepen met achterwiel met planken, zonder spinnekop, aan gedreven door een zeer langzaam lopende machine (8 omw/min) met eikenhouten drijfstangen. Deze vaartuigen hebben 3 of 4, zelf 5 dekken, over de volle lengte en breedte. HET AUTOVERKEER heb ik al genoemd. De chauffeurs der grote Ameriaanse bussen hebben alleen de zorg voor hun wagen. Men betaalt voor een plaatsbewijs aan een kantoorloket; op ver toon van dit biljet, wijst de chauffeur de plaats aan; alle bagage wordt opgeborgen, overeenkom stig genummerd, in de grote ruimte onder de zit plaatsen. Bij vertrek wenst hij zijn passagiers een

Het Zeskant | 1947 | | pagina 3