Modern vernuft tegenover eeuwenoude practijk Onderstaand artikel werd ingezonden door de heer A. J. Kore- vaar, werfbaas op „de Klop", die in de jaren 1933—1934 toe zicht uitgeoefend heeft bij de montage van een door „de Klop" gebouwde en in secties naar de Sowjet-Unie vervoerde bagger molen. Werfbaas Korevaar, De Klop, vertelt van zijn reis naar Siberië topkranen. Bij sectiebouw zijn stukken van 15 ton het maximum dat ik gezien heb. Alles moet de doelmatigheid en snel tempo dienen; mooi werk ziet men er minder. Een werf heeft er zel den een machinefabriek; daardoor is iedere arbei der uitermate gespecialiseerd op een bepaald werk; de grondige algemene vakkennis van onze ijzerwerkers of bankwerkers, enz. treft men in Amerika niet aan. DE BAGGERVAART.UIGEN. In hoofdzaak heeft men Cutterzuigers en Sleepzuigers van ontzagge lijke grootte. Dag en nacht werken ze door; ver schillende ploegen slapen aan boord. Alle woon verblijven, slaapzalen, recreatiezaal, enz. zijn bij de cutterzuigers bovendeks ondergebracht. Voor deze bemanningen (b.v. een sleepzuiger met bh man heb ik bezocht), is letterlijk alles aan boord verkrijgbaar. Onze baggermolens kende men er niet. DE STAALFABRIEKEN- De aanvoer van ertsen, enz. naar de smelterijen, het vervoer van gesmol ten staal in potten van 5060 ton, het gieten in coquilles, het uitwalsen der blokken, zelfs van 100 ton per stuk, alles gaat mechanisch. Het wal sen der middelzware platen gaat met een snelheid van 4050 km/uur. Vooral deze vervaardiging van platen door enorme walsen veroorzaakt een oorverdovend lawaai. DE AUTOFABRIEKEN- General Motors (Che vrolet, Chrysler, Buick, enz.) is een buitenge woon grote fabriek, beter gezegd montagebedrijf. Vrijwel alles voor chassis en motoren wordt van elders aangevoerd. SLOTOPMERKING. Amerika bereikt zeer veel met specialisering en uiterste efficiency; alleen bij General Motors doen 5000 man researchwerk. De huidige goede kwaliteit van haar arbeiders (hoofd en hand) en producten, biedt de Neder landse industrie nochtans een zeer belangrijke steun in een concurrentiestrijd. DICK SMIT. Enige tijd geleden werd in Tokyo een Tekenwed strijd gehouden tussen een 22-jarige Amerikaan en een evenoude Japanner. De Amerikaan was uitgerust met een der modernste rekenmachines. De Japanner had slechts een zeer primitief tel- raam. Dit simpele instrumentje wordt al eeuwen in Japan gebruikt bij het maken van grote bere keningen. Zeer verrassend was het resultaat van deze wed strijd. De Japanner was in het optellen, aftrekken en delen de Amerikaan glansrijk de baas. Slechts bij het vermenigvuldigen moest hij het onderspit delven, daar dit een groter aantal handgrepen ver eiste. Zijn succes had hij voornamelijk te danken aan zijn grote vaardigheid in het uit het hoofd rekenen, iets wat wij moderne mensen met onze geperfectionneerde rekenmachines hebben ver leerd. Hij deed de tussenberekeningen uit het hoofd, waarna hij alleen de einduitkomsten op zijn telraam vastlegde. „slepen" ontmoeten elkaar op de Ohio rivier (de schepen worden geduwd! Gezicht op de sleep vanuit de stuurhut op de Ohio rivier (ertstransport) goede reis. Na elk uur rijden wordt gestopt voor verfrissing; om de 5 uur neemt de verse chauffeur het stuur over. Zo kan men de 5000 KM van Oost- naar Westkust aan een stuk door afleggen in 4 dagen en nachten. De kosten zijn de helft van een treinreis. DE SCHEEPSWERVEN zijn er veelal zeer ruim. Alles gebeurt op de begane grond met behulp van

Het Zeskant | 1947 | | pagina 4