I. II.C. molens gaan ka kmm Omvang van het plan 5i1oai/t k*naa( Monte/ifnar rhrrttatti Waterkrachtcentra (c rfotiotragon J5j»ootfyn Fjuto weg 60 Reeds gedurende vele jaren hebben in Frankrijk plannen bestaan tot het beter be vaarbaar maken van de Rhone, de grote rivier, die in het Zuiden in de Golf van Lyon in de buurt van Marseille uitmondt. Deze plannen behelsden verschillende boch ten in de rivier, waar de scheepvaart door stroomversnelling gehinderd wordt, door het graven van kanalen af te snijden. Door het grote verval, dus verschil in waterstand aan het begin en einde van deze bochten, was het gelijktijdig mogelijk het water in het kanaal op te stuwen, daardoor een regelmatige hoeveelheid water voor be vloeiing van het omliggende land ter be schikking te krijgen en bovendien het ver val te benutten voor het opwekken van elec- trische stroom in waterkracht centrales. Nu het gebrek aan kolen ook in Frankrijk groter is dan voor de oorlog, is het ter be schikking komen van grote hoeveelheden electrische energie een belang van de aller eerste orde en dit heeft nu de doorslag ge geven om tot uitvoering van een gedeelte van dit grote werk over te gaan. Tussen Donzère en Mondragon zal een kanaal gegraven worden van 28 km. lengte, gesplitst in 2 gedeelten, het aanvoerkanaal voor de krachtcentrale van 17 km., het af voerkanaal van 11 km. lengte. Naast de krachtcentrale wordt een sluis ge bouwd, die beide kanalen verbinden zal. Het kanaal zal op de waterlijn gemeten een gemiddelde breedte hebben van 150 meter, een bodembreedte van 55 meter, terwijl de gemiddelde diepte 12 meter zal bedragen. Om een beeld te krijgen van de grote af metingen van het kanaal kunnen wij dit het beste vergelijken met het Noordzeekanaal, dat resp. 160, 75 en 13 m, als afmetingen heeft bij een lengte van 24 km. Om de vergelijking geheel te doen opgaan, moeten wij ons dan het Noordzeekanaal in denken met het waterniveau gemiddeld 13 meter beneden de begane grond. Bij de electrische centrale zal tussen aan- en afvoerkanaal een niveauverschil bestaan van 27 m., waardoor dus ook bij de sluis 27 m. verval optreedt, hetgeen meer is dan van enige andere sluis in Europa. Voor het gravep van dit kanaal, dat gedeel telijk door een heuvelland zal lopen, moet in totaal een hoeveelheid van 80.000.000 m3 grond verzet worden. Voor dit grondverzet waren verschillende mogelijkheden, maar naar aanleiding van een project hetgeen door de I.H.C. Holland gemaakt is in samenwerking met een groep

Het Zeskant | 1947 | | pagina 4