NAAL IN FRANKRIJK GRAVEN Nieuwe methode van grondverzet Ook van hen, die voor de montage in Frankrijk zullen worden uitgezonden, zul len bijzondere inspanningen nodig zijn. Maar het moet voor ons allen een eer zijn aan dit werk te kunnen medewerken en het tot een goed einde te brengen. 61 van Franse aannemers, is besloten, dat het grootste deel van het grondverzet door bag germolens zal geschieden. De grond, die voor het grootste deel uit hard zand met veel grint bestaat, leent zich zeer goed voor het baggeren en de kleilagen, die ook aanwezig zijn en die voor elke an dere wijze van grondverzet een groot be zwaar zouden vormen, kunnen door dezelf de baggermolens, hoewel met een geringere opbrengst, eveneens verwerkt worden. De uit het kanaalprofiel te baggeren grond moet voor een deel op de beide oevers plaat selijk over een breedte van 200 meter wor den gestort. Teneinde dit zoveel mogelijk met de bag germolens te kunnen bereiken, zijn de molens van speciaal ontworpen transport inrichtingen voorzien. De molen zal verbonden worden met een ankerponton en om een hierop aangebrach te spil zwaaien. Dit ankerponton wordt door middel van staaldraden en ankers in het hart van het kanaal gehouden en telkens bij een nieuwe snede naar voren bewogen. De opgebaggerde grond wordt reeds op de molen door middel van een verdeler op een transpotband gelost. Deze band stort weder om op een band, die naar het ankerponton voert en vandaar wordt het zand en grint gestort op een dwarstransportband, die naar het zijponton leidt. Aan dit zij-ponton hangt een 70 meter lange transportband, die de grond tot op een hoogte van 30 meter op de oever kan storten. Deze oplossing is geheel nieuw en werd nog niet toegepast. Indien de verwachtingen vervuld zullen worden, zal ook in de toe komst voor dergelijke werken deze methode gevolgd worden. De opdracht voor de levering van 4 dezer drijvende installaties voor het afvoerkanaal en 1 voor het aanvoerkanaal werd aan de I.H.C. Holland gegeven. Misschien komt er nog een tweede voor het aanvoerkanaal bij Het Franse genie, samenwerkend met Neder lands vernuft, ervaring en arbeid, zal nieuwe wegen openen De molens zullen ter plaatse in tevoren ge reed gemaakte bouwputten worden opge bouwd, omdat de verschillende kanaalvak ken afgesloten van de Rhone moeten blijven om het waterpeil zoveel mogelijk in de hand te houden. Elke installatie, bestaande uit de bagger molen en een transportinstallatie, zal een capaciteit hebben van gemiddeld 500. m3 per uur. Er zal in 3 ploegen gewerkt worden en in dien alles gunstig verloopt, moet het gehele werk in 4 jaar klaar zijn. De heer van Oostendorp, die voor de Fa. Ackermans Van Haaren reeds vele pro jecten heeft uitgewerkt, is door onze op drachtgevers aangezocht om ook bij de uit werking van dit project behulpzaam te zijn. Er wordt op gerekend, dat de eerste molen in September 1948 zal draaien. Veel is er dus te doen, voor de technische bureaux als voor de verschillende fabrieken en werven. Veel zal er ook verlangd worden van de planning, omdat van de goede organisatie van dit grote werk zeer veel zal afhangen. In een volgend artikel zal de constructie van de baggermolen en de transportinstallatie aan de hand van schetsen nader worden toe gelicht.

Het Zeskant | 1947 | | pagina 5