P) VRIJE TIJD IQn*spanning f O/Wntwikkeling Wat doet U in Uw vrije tijd? Na het inleidende artikel in ons vorig num mer zijn redactrice en redacteuren van Het Zeskantop jacht naar kopij getogen, en niet zonder succes. Ze zijn daarbij op ver schillende wijzen te werk gegaan. Onze re dactrice bij L. Smit Zoon schrééf het volgende Als u deze vraag eens aan tien mensen zoudt stel len, dan wed ik dat er negen u zullen antwoorden dat ze geen vrije tijd hebben en de tiende zegt voorzichtig: Nou, véél vrije tijd heb ik niet! En toch werken de meesten van ons maar 48 uur per week en een volwassen week heeft toch 7 x 24 168 uur! Daarvan verslapen we er natuurlijk, laten we zeggen 60, en" een stuk of 10 hebben we er nodig om te eten en nog een paar om heen en weer naar het werk te gaan, maar er blijven er toch altijd nog een heel stelletje over. Wat doen we nu in die tijd, die we toch wel min of meer „vrije tijd" zouden kunnen noemen? Ik heb op een goeie dag eens een potlood en een bloc-note genomen en ben met deze vraag op pad gegaan. D.w.z. het potlood en papier zorgvuldig weggestopt en de vraag verborgen in een vrien delijk praatje, want anders krijg je helemaal geen antwoord Eerst was ik ontdaan over het grote aantal stak kers dat geen vrije tijd had, maar al gauw merkte ik, dat bij ons onder „vrije tijd" verstaan wordt, 68 tijd waarin je niets te doen hebt en dat komt niet veel voor. Het zijn er niet zo veel die op deze vraag antwoorden, dat ze, omdat ze niets te doen hebben en „zich vervelen" maar wat op straat rondhangen. (Of het moet zijn dat ze zich scha men en het niet vertellen!). Je zou dus kunnen zeggen dat degenen mèt vrije tijd de stakkers zijn. Uit de andere antwoorden merk je al gauw, dat we „bij ons" van water en van knutselen houden. Zwemmen, varen, vissen zijn zeer geliefde bezig heden. Een enkeling bouwt ook zelf z'n boot: v. W. uit de machinefabriek die „niets" doet in z'n vrije tijd, heeft „o ja, dat is waar" een hele boot gebouwd. (Aan zo'n kleinigheid dacht hij niet zo gauw!). De heer S. heeft ook eens een boot gebouwd, met z'n broer samen. „Of ie echt varen kon," vroeg ik. Toen kwam hij pas los. „Ja wis en waarachtig! Wat denk je wel," vroeg hij verontwaardigd. „Hij vaart nóg en het is al jaren geleden. En modelbootjes heb ik ook gebouwd, wat een mooie. Voor de jongens van M. Heb je die nooit gezien?" Ik beken dat ik zelfs niet goed weet, wat modelbouw is. En dan komt er een map met tekeningen en afbeeldingen van vliegmachi nes, roeiboten, zeilboten, enz. enz. De heer S. ver zekert me, dat je met een paar plankjes en wat eenvoudig gereedschap al deze modellen zelf kunt maken. Ik probeer te kijken of ik het geloof. Een béétje handig zul je er toch wel voor moeten zijn. Dan komt de heer S. Jr. binnen. Of hij óók al eens een boot gemaakt heeft? Zeker wel, al drie! „En nou is ie aan z'n vierde bezig," helpt z'n oom, „z'n huwelijksbootje!" „Nou," zucht het slacht offer, „en dat kost me de meeste tijd!"... De vrouwen hebben over het algemeen ook niet te klagen over te veel vrije tijd en vervelen doen ze zich zelden. De jongeren hebben meestal les sen: knippen, naaien, typen, en de ouderen, die al een gezin hebben, lachen een beetje. „Ach, juffrouw, als de vaten gewassen zijn en de kin deren zijn naar bed, dan lees je de krant eens even en je stopt nog es een paar kousen, want ze slijten toch zo, hè, en dan ga je weer naar bed. Een dag is zó om." In de timmerloods zit er één, die z'n hart ver pand heeft aan de dieren. Ik heb z'n keurig scho ne konijnenhokken gezien, waar hij dan eens miniatuurkonijnen met kattenoortjes en dan weer reuzen met hangoren in kweekt; z'n ruime kip penrennen met de eigenwijze kippen en de ver waande haan met een medaille aan z'n vleugel. „Buiten de fabriek begint m'n werk pas," lacht ie miniatuurkonijnen met kattenoortjes als ik hem er naar vraag. „Iedere ochtend vóór ik naar m'n werk ga, zijn de dieren verzorgd, tussen de middag geef ik ze weer eten en 's avonds ben ik er ook nog een hele tijd mee bezig. Als je dieren houdt, moet je er hart voor hebben en ze goed verzorgen, dan heb je er zelf ook het meeste plezier van. Moet u eens kijken, wat een pracht eieren ik nou heb. En dat is niet alles: Ik heb nog een flinke tuin met vruchtbomen. Dat doe ik er ook nog bij. „Ik knutsel veel in huis," vertelt een ander. „Laatst heb ik nog een kast uitgebroken en met een stuk board en een plank er een leuke nis van gemaakt waar de theeboel in staat. En een lamp zit er in. „M'n vrouw is veel ziek, die help ik nou zoveel mogelijk en dan lezen we nog wel eens wat. „Ik ben nou op de lekenschool en dat is 4-avon den in de week, dus u begrijpt..." „Ik zit in verschillende verenigingen en tegen woordig leid ik een knapenvereniging. Je moet je voor die dingen goed voorbereiden, dat kost tijd. En ik heb ook nog 2 kinderen. „Ik heb een flink stukje grond. Daar heb je in het voorjaar veel werk aan. En als je het netjes bij wilt houden.en ik lees ook wel es graag. „Ik zit in de athletiekvereniging.ik in de mu ziekvereniging. ik werk voor m'n middenstands diploma. Nee, geen winkel, zomaar voor de alge mene ontwikkeling.ik zit altijd te tekenen.

Het Zeskant | 1947 | | pagina 4