Th Ik merk dat we een tevreden, vlijtig dorp zijn: De ouderen werken wat in huis en op hun land, de jongeren leren en hebben hun verenigingen. Maar.die rokende, spuwende, vloekende, schreeuwende kletspraatjeshouders dan, die op bepaalde plaatsen. Nou, ik denk, die zijn dan vast niet van onze fabriek. R. D. De redacteuren bij Conrad, Gusto en J K. Smit hebben de lui zelf aan het schrijven weten te krijgen. We geven hierbij letterlijk hun bijdragen weer. Geachte medearbeiders, De winter staat weer voor de deur met zijn lange avonden, en als koning Winter weer eens zo streng mocht gaan regeren als verleden jaar, dan zal ons dat nog lang heugen. Dan kan de kachel zo heer lijk snorren en als dan de krant volkomen uitge lezen is, brengt de een de avond door met slapen en de andere met lezen en de derde weer mei knutselen, enz. Maar ik heb verleden winter de avonden benut met inlegwerk als huisvlijt, daar ben ik hele avonden zoet mee. Het is mooi werk, maar je moet er wat voor voelen, dat gaat maar niet vanzelf, dat zullen de lezers wel met mij eens zijn. Als je dan een werkstukje af hebt en het isi goed gelukt, dan heeft de vrouw weer een sieraad meer aan de wand hangen en je hebt altijd het idee, kijk dat heb ik zelf gemaakt. Dus vrienden, we gaan vol moed de lange winteravonden tege moet en veel succes er mee. Veltman, bankwerker Conrad-Stork. B. van de Werken, machinist van de elec- trische centrale van J. K. Smit, doet in zijn vrije tijd veel aan liefhebberij-bezig heden- Een karakteristieke foto van hem, bezig zijnde mét het resultaat van een van zijn amateur-werkzaamheden, vindt ge hieron der. Thans geven we hem zelf het woord over een door hem met eenvoudige middelen ge maakte projectielantaarn. Daar men mij gevraagd heeft om voor plaatsing in „Het Zeskant" een artikeltje te schrijven over iets wat men met eenvoudige middelen kap ver vaardigen, wil ik hier beschrijven, hoe men zelf een soort projectielantaarn kan maken. Hiervoor heeft men nodigeen vierkante trommel, 22 cm aan alle zijden (een kaakjestrommel is daarvoor al goed geschikt)een lens met een brandpuntsafstand van plm. 15 cm en een dia meter van plm. 4 cm; een gloeilamp van 60 Watt of sterker (mat)een fitting voor de lamp en een snoer met stekker. De lens wordt in een kokertje van blik bevestigd; dit lenskokertje moet 8 a 10 cm lang zijn. Een tweede kokertje plm. 5 cm lang en iets wij der, wordt aan de trommel gesoldeerd. Het lens kokertje moet daarin kunnen schuiven. Wij hebben nu nodig, enige foto's of ansichtkaar ten welke ondersteboven in de trommel worden geplaatst. Een wit scherm (een laken of wit tekenpapier) wordt op enige meters afstand bevestigd om de beelden op te vangen. De lamp wordt in de bodem der trommel gemonteerd, echter zo, dat de trom mel niet onder stroom komt te staan. Het deksel van de trommel wordt erop gedaan, maar waar de lamp komt wordt een opening ge maakt, waarboven een kokertje wordt aangebracht van blik, om de warmte uit te laten. Bijgaande figuurtjes geven aan, waar alles wordt geplaatst. Mocht het een en ander U niet duidelijk zijn, dan wil ik gaarne verdere inlichtingen verstrekken. De beelden komen gekleurd en vergroot op het witte scherm; U dient echter zelf te bepalen, wat de beste stand is voor de lens en de afstand van de trommel tot het scherm. B. van Werken, machinist J. K. Vertic. doorsnede horiz doorsnede A is de lens B de gloeilamp C foto of ansichtkaart R het kokertje om de warmte uit te laten D het snoer dat naar buiten komt Vervolg op pag. 72

Het Zeskant | 1947 | | pagina 5