De bedoeling is, het zo te maken, dat alle delen kunnen bewegen, zowel rijden, zwenken en top pen. Het hijsen is hierbij niet mogelijk, daar het model te klein is, maar het geheel geeft een aar dige opstelling. In het volgende „Zeskant" zal hiervan een foto verschijnen. Ik zou U willen aan raden, probeert het ook eens, maar begin met iets eenvoudigs en U zult zien, dat U zich er ook toe aangetrokken zult voelen. Veel succes toegewenst. J. J. van Alphen, tekenaar Conrad-Stork. In „Het Zeskant" van September werd mijn aan dacht getrokken door het artikel „Hoe de vrije tijdsbesteding het best kan plaats vinden". Ik wil hier graag op antwoorden. Nu de winter weef voor de deur staat en de avonden langer worden, kan ik mij voorstellen, dat bij velen uwer de vraag rijst: hoe en op welke manier zal ik mijn vrije tijd het nuttigst besteden? Aangezien ik mij erg aangetrokken gevoel tot knutselen zou ik U hiervan het nut willen doen inzien. Als voorbeeld zou ik U willen noemen het vervaardigen van modellen van kranen, bruggen, en dergelijke uit hout of aluminium. Nevenstaande foto toont U de door mij gemaakte hijskraan, vervaardigd van dunne aluminium plaat en geheel geklonken met nagels van 1 mm door snede. Deze kraan wordt aangedreven door mid del van vier 20 Volt electromotoren en wel één voor hijsen, rijden, zwenken en toppen. De totale hoogte is ongeveer 80 cm bij een maximum vlucht van 65 cm, de spoorwijdte van de wagen bedraagt 15 cm. Met de grijper kan 2 kg zand opgepakt worden. Er zijn in totaal ongeveer 1500 klink nagels in verwerkt; het model heeft een totaal gewicht van 8 kg en werkt uitstekend. De tandwielen en rondsels werden gebruikt uit Mecano-onderdelen. Ik heb 2 jaar lang al mijn vrije tijd hieraan besteed en kan IJ zeggen, dat het niet alleen een prettige bezigheid is geweest, maar dat ik ook hierdoor ontzettend veel ervaring heb opgedaan. Aangezien men momenteel met materiaalschaarste te kampen heeft, kan men een dergelijk model ook heel aardig uit hout en wel uit dun berken- triplex maken van ongeveer 1 mm dikte. De tweede prijswinnaar „Voorjaarswedstrijd": Naar aanleiding van het verzoek om een stukje te schrijven „hoe" of ik ertoe gekomen ben om te tekenen, wil ik proberen aan dit verzoek te vol doen. Doch eerst wil ik zeggen, gelijk een be kwaam Russisch piloot bij de K.L.M. eens zei toen men hem vroeg of hij wat wilde vertellen van zijn toen zo geslaagde vlucht en z'n antwoord was: „ons kan niet spreek, ons kan vlieg". In dit licht moet men mijn schrijverij ook maar zien. Reeds op de lagere school had het tekenen al een zekere bekoring op mij en vond ik het altijd een fijne middag, als de tekenles een aanvang nam. Je zocht dan zelf een voorbeeld uit en ging je eigen gang en knoeide net zo lang totdat het mooi genoeg naar je zin was. Vanzelfsprekend als 'k geen huiswerk had, ging ik 's avonds thuis wat op het papier tekenen en de tekeningen werden gaandeweg groter. Het meest doe ik het met O.I. inkt. Doch de onderwijzer vertelde van de beroemde schilders, o.a. Rembrandt, die ergens in 't land op een paal ging zitten en maar ging zitten schilderen. Nu, dat moest en zou ik ook doen. Dus met potlood en papier, achter 't huis op een hek geklommen en zo zou ik de molen met de daaromheen lig gende boomgaard, natekenen. Het resultaat was niets, 't lukte niet, 't ging veel beter als ik een voorbeeld voor me had liggen, en daar ben ik dan ook maar mee doorge gaan. Dan doe ik steeds alle moeite om de tekeningen zo te maken, dat het voorbeeld er wel in zit, doch anders, net zoals je je dat voorstelt. Ik bedoel, om in de teke ning weer te geven, wat je 's zomers of 's winters rond om in de natuur ziet. Ook is het mijn plan om in de toekomst met olieverf te gaan schilderen. Het is een mooi en nuttig werk en ik hoop de komende lange winteravonden met deze lief hebberij te vullen. C. v. Velden, machine-bankwerker Conrad-Stork. WONDVAART Over het verre, schemerende water, Duist'ren de oeverlijnen en zij schijnen Tot aan elkaar te reiken, als, wat later, zij in het donker van de avond schier verdwijnen. De oude schipper stuurt hij is geen prater Hij staart het duister in zijn smalle lijnen Schijnen nog smaller nu vér over 't water Hoor ik een late vogelkreet verkwijnen. 't Wordt slapenstijd wij laten 't anker vallen, En draaien naar de schemerende wal en Dan is het stil nacht komt wij gaan ter rust. En in mijn kooi wordt nu de dag gewogen Aan lief en leed meest lief maar mijn ogen Zijn zwaar en 'k word wiegend in slaap gesust. Reino Berger. Vacantie '46 Copyright 1947, I.H.C. Den Haag, Holland Overneming van artikelen slechts na schriftelijke toestemming geoorloofd. Druk en ontwerp Heldert Co., Amsterdam

Het Zeskant | 1947 | | pagina 8