GUSTO FIRMA A. F. SMULDER De Werf Gusto, gelegen aan de Nieuwe Maas juist op de grens van Schiedam en Rotterdam, is de oudste van de drie grote Schiedamse werven. De vestiging van het bedrijf in zijn tegenwoordige vorm dateert van 1905; de voorgeschiedenis gaat echter terug tot 1862. In dat jaar namelijk werd door de Heer A. F. Smulders te '-Hertogenbosch een bescheiden onderneming gesticht, met het doel de vervaardiging en reparatie van kleine stoom- en andere machines ter hand te nemen. Na enige jaren was het bedrijf zo uitgegroeid, dat naar uitbreidingsmogelijkheden werd gezocht, welke gevonden werden in Utrecht. In 1870 werd de onderneming naar deze stad overgebracht en daar gevestigd onder de naam: Utrechtsche Ijzer gieterij en Machinefabriek Firma A. F. Smulders. In Utrecht werd spoedig een begin gemaakt met het construeren van machines voor het verplaatsen van grond, zoals excavateurs en baggermachines met emmer- en zuiginstallaties. Daar de fabriek niet aan water gelegen was, moesten de pontons voor deze machines elders worden gebouwd. In verband met de nadelen verbonden aan deze af- Vervolg van pag. 77 daarachter het laad- of hopperruim, gevolgd door het ketelruim en ten slotte de machinekamer in het achterschip. Men lette op de bijzondere vorm van de zuigbuis, welke uit twee delen bestaat, welke aan elkaar verbonden zijn door een rubberzak. De zuigbuis is opgehangen aan en wordt geheel binnen boord gehaald door 3 hijsinrichtingen, z.g. valbokken. Vermelden wij nog dat de hoofdafmetingen als volgt zijn: Lengte 73 m Breedte 13 m Holte 5,70 m Diepgang beladen 4,70 m Diameter zuigbuis 0,65 m Vaarsnelheid beladen 10 knoop hankelijkheid van derden, werd in 1894 overge gaan tot de aankoop van de scheepswerf De In dustrie te Slikkerveer. Tengevolge van de grote vlucht die de onderne ming onder deze omstandigheden nam, bleek de werf te Slikkerveer, alwaar ruim 300 schepen werden gebouwd, al spoedig te klein en ging men in 1904 over tot de aankoop van een terrein te Schiedam. De ligging en de omvang van dit ter rein waren zodanig, dat hier zowel het bedrijf te Utrecht als dat te Slikkerveer gecentraliseerd kon den worden. In 1905 werd daar dan ook de Werf Gusto gesticht. De oppervlakte van de terreinen van de werf be draagt ca. 9 ha. De twee grote en de vier kleine hellingen met een totale lengte van ca. 550 m zijn zo gelegen, dat de schepen direct in de Maas kunnen aflopen. Bij de hellingen zijn zes electri- sche torendraaikranen opgesteld, die elk punt van de hellingen kunnen bestrijken; een zevende torenkraan bevindt zich op het platenpark. De Gusto-haven met een oppervlakte van ruim 4000 m2 biedt de gelegenheid tot afbouw en repa ratie van schepen. Behalve het kantoorgebouw bevinden zich verder op het terrein de scheepsbouwhal, de machine fabriek en de gieterij, zodat alles wat voor de bouw van schepen enz. nodig is, daar gemaakt kan worden. Hoewel op de werf machines en schepen van de meest uiteenlopende soorten en afmetingen wor den gebouwd, vormen vooral drie soorten con structies de „specialiteiten" van de Werf Gusto, te weten In de loop der jaren deed zich meer en meer de behoefte aan een grotere werfcapaciteit gevoelen en wel speciaal voor de scheepsbouw. Daarom werd dan ook de oude werf te Slikkerveer, die inmiddels in andere handen was overgegaan, in huur genomen. De gebouwen werden geheel ge moderniseerd en door de aanleg van een 50 m brede betonnen hellingplaat werd deze werf ge schikt gemaakt voor de bouw van meerdere sche pen naast elkaar op één helling. Wordt vervolgd in December-nummer Bewaart HET ZESKANT zorgvuldig! Copyright 1947, I.H.C. Den Haag, Holland. Overneming van artikelen slechts na schriftelijke toestemming geoorloofd. Druk en ontwerp Holdert Co., Amsterdam

Het Zeskant | 1947 | | pagina 12