HOTORSLBBPBOTEL, In 1946 werden door de Billiton Maatschappij bij de I.H.C. een zestal motor-sleepboten in opdracht gegeven. Deze sleepboten zijn bestemd om ge bruikt te worden bij de door de I.H.C. werven gebouwde tinmolens, voor het slepen van tank- lichters, personeelvervoer naar en van de molens enz. Zij zijn gebouwd bij „De Klop". De sleepboten zijn van het dubbelschroef type en uitgerust met kortstraalbuizen (zie foto)deze laatste zijn aangebracht voor het bereiken van een beter rendement van de schroeven bij de vaart op ondiep water met kans op stranding, terwijl zij tevens worden gebruikt als koelers voor het koelwater van de motoren. De afmetingen van de schepen zijn 16,40 x 4,20 x 1,70 meter. De motorinstallatie bestaat uit 2 stuks 4-cylinder Stork-Ganz motoren, die elk een vermogen van 75 pk kunnen ontwikkelen. Het vermogen der motoren wordt door middel van 2 Brevo-omkeer- koppelingen met reductie op de schroefassen overgebracht. tafels snel heen en weer waardoor tussen de op de tafels bevestigde latten het zwaardere tinerts zich zichtbaar afscheidt. Deze zichtbare afschei ding geeft meteen een controle op de meer of minder volledige winning van het tinerts. Het half-concentraat wordt uit de meer genoemde houten verzamelbak opgepompt en via een ont- wateringsbak naar de schoonwasserij jig gevoerd, welke ongeveer midscheeps aan stuurboord opge steld is. Hier verzamelt men, afhankelijk van de ertsrijk dom van de bodem, ongeveer 4000 kg tinerts per dag. Aan de wal wordt dit erts met zoetwater nog eens nagewassen en daarna verscheept naar de Metallurgische Bedrijven te Arnhem, waar het tot de bekende blok-tin verwerkt wordt. Het typische van een ertsbaggermolen is dus, dat de uitgewassen grond weer ver achter de molen in het water teruggevoerd wordt en de gebagger de geul niet groter wordt, maar zich geleidelijk aan naar voren verplaatst. Om zoveel mogelijk van hellende goten gebruik te maken, moet niet alleen de grond hoog opge voerd worden maar is er ook veel water nodig. De sleepboten zijn verder uitgerust met telegrafen volgens het teleflex-systeem. Daar op de eilanden Billiton, Banka en Singkep, waarvoor de sleepboten bestemd zijn, tengevolge van de Japanse bezetting practisch geen enkele sleepboot is overgebleven en sleepboten onont beerlijk zijn bij het tinbaggeren, werd ons ver zocht te trachten de boten ter plaatse opgeleverd te hebben, als de tinmolens in bedrijf gesteld zouden worden. Tengevolge van materiaalschaarste, te late afleve ring der motoren enz. ging de bouw der sleep boten met grote moeilijkheden gepaard. Dank zij de inspanning van de „Klop-mannen" en boven dien de hartelijke samenwerking met de Billiton Maatschappij is de werf er in geslaagd op 30 September vier sleepboten van deze serie tot volle tevredenheid der opdrachtgevers afgeleverd te hebben. De sleepboten werden door de werf in Amsterdam, resp. Rotterdam afgeleverd, vanwaar ze per zeeschip naar hun plaats van bestemming vervoerd werden. De eerste en tweede boot, resp. bestemd voor Billiton en Banka werden in Augus tus, de derde bestemd voor Singkep, alsmede de vierde bestemd voor Billiton, werden in Septem ber afgeleverd. De twee laatste sleepboten zijn ook reeds te water gelaten, en indien de motoren nu niet meer te lang op zich zullen laten wach ten, kunnen deze nog in November van dit jaar afgeleverd worden, waardoor de werf hoopt er in geslaagd te zijn weer een steentje te hebben bij gedragen tot de wederopbouw van het zo zwaar door oorlog getroffen Indonesië. HvS. Aan beide zijden van het ponton is daarom een wierbak geplaatst voorzien van geperforeerde pla ten om het vuil tegen te houden. De wierbakken zijn dwars door het ponton heen verbonden door een buis van 1000 mm doorlaat, waarop de zuig- leidingen van de diverse pompen aansluiten. De grootste 2 pompen (1 in reserve) hebben een zuigbuis van 700 mm middellijn en een opbrengst van 65 m3 per minuut. Deze pomp alleen is in staat een stad als Haarlem (150.000 inw.) van water te voorzien. De bovenlaag Gewoonlijk is de bovenlaag steriel (ertsloos). Deze grond behoeft dus niet gewassen te worden. Men baggert deze laag eerst b.v. over een afstand van 10 m weg, waarbij de gehele wasserij stil staat. In de zeeftrommel wordt een lange goot ge trokken, welke de gaatjes bedekt. De grond wordt dan direct door deze goot en de stenengoot ach- de molen gedeponeerd. Een speciale „bovenlagen- pomp" van 300 mm doorlaat zorgt daarbij voor

Het Zeskant | 1947 | | pagina 3