OOL IDEEENBUS VAI") DE Wie doet er mee Gusto is bekend door de bouw van kranen, bag germolens, bergingsvaartuigen, bruggen, enz. enz. Maar wat weten wij van de makers zelf, wat van het bouwproces, wat van...? Weten onze collega's in Schiedam en op de mon tage van Gusto Staalbouw iets van Slikkerveer af? Collega's, bazen en arbeiders, laten wij elk op ons eigen terrein onze bijdrage leveren tol meer dere bekendheid van onze werf te Slikkerveer, niet alleen door de ons opgedragen taak zo goed mogelijk uit te voeren, maar ook door ons steentje bij te dragen voor Het Zeskant, hetzij over onze Jongens, doe je uiterste best, wees leergierig en put de kennis en wetenschap, die nog ontbreekt, uit de rijke bron, die Hoofdbazen, Bazen en vak lieden je kunnen aanbieden. Welke draaier is niet trots op zijn werktuig? Wanneer zijn draaibank bovendien een van de modernste banken uit Tsjecho-Slowakije is, wordt het werken daaraan een groot genoegen. Wij zien hier Anton Jansson bezig het gat te rui men van een klep van een duplexpomp voor de Staatsmijnen. Nauwkeurigheid wordt daarbij vereist en juist deze nauwkeurigheid ligt Jansson goed. Als jullie medewerken, willen degenen, die boven je staan, dat eveneens. Benut de kans, die nu voor het grijpen ligt. In de oorlog viel er niet veel te leren, ook bij werkeloosheid niet. Nu is het jullie tijd, niemand kan zeggen hoe die gelegenheid over tien jaar zal zijn. Dus: aangepakt jongens! J. B. De nationale metaalindustrie verkeert in grote moeilijkheid door het tekort aan goed geschoolde vaklieden. Dagelijks staan in vele dagbladen op roepen voor vaklieden. Nog niet zo lang geleden waren er volop vaklie- den, maar was er geen werk. Dit is nu gelukkig omgekeerd: thans is er volop werk, maar zijn er niet voldoende vaklieden. Vele bedrijven hebben lang of kort geleden leerscholen gesticht, waar de jongens opgeleid worden tot vakman. Dit is prachtig, maar iedere opleiding is een zijdig, omdat elke leraar zijn eigen inzicht heeft. Wanneer de jongen het diploma heeft behaald en de leerschool verlaat, komt hij in de fabriek en krijgt daar zijn verdere opleiding, waarbij de routine door hemzelf verworven moet worden. fMen kan hem daarbij niet helpen. Om de vakkennis bij te brengen hebben wij onze vaklieden nodig. Daarom doen wij een beroep op 1 U, ouderen, om de leerlingen zoveel als in uw vermogen ligt deze kennis te helpen bijbrengen, zonodig zelfs in te pompen. $j: Nu hoor ik U al zeggen: „Ja, maar ze hebben er geen zin in." Inderdaad, die gevallen zijn er, maar U staat boven hen, grijpt ze in de kraag en wijst ze op hun plichten tegenover zichzelf en tegenover de gemeenschap. Vast en zeker bereikt U resultaten. Met de goedwillenden heeft men geen last, maar juist de minder goed willenden, die hebben dubbel toezicht en leiding nodig. 1 Schudt ze wakker! Zij begrijpen hun levenstaak dikwijls nog niet. 1 Ouders, controleert uw zoon of hij zijn best doet 1, en vorderingen maakt. De jongens hebben een V' moeilijke leeftijd en ontglippen U zo licht. IDEE NO. 3 Betreft een methode voor het samenstellen van 2 gewalste pijpen. Het idee is goed bedoeld, maar biedt in de praktijk meer nadelen dan voordeel. Kan dus niet toegepast worden. IDEE NO. 4 Hulpmiddel om zonder maat op de grond in spanten gaten te souvereinen en zonodig te boren. Goed idee, in de praktijk zeer bruikbaar. Premie 10. Hiervan kan niet vermeld worden„zal uit gevoerd worden", want onze boorder heeft het reeds uitgevoerd. Dit is niet de bedoeling van de ideeënbus. Daarvoor geldt de regel: Eerst idee inzenden, dan beoordelen en ver volgens, zonodig aangevuld, uitvoeren. Wie volgt? belevenissen, vrijetijdsbesteding of een leerzaam artikel over het werk zelf, benevens door inzen dingen voor de Ideeënbus. Wie onderneemt de eerste klautertocht in de pen? M. S. Op 5 Nov. '47 herdacht collega A. v. d. Zande de dag dat hij voor 25 jaar als leerling-vuurwerker bij onze firma in dienst trad. Op dien dag werd hij door de Raad van Beheer met waarderende woorden toegesproken en ont ving hierbij de gebruikelijke enveloppe. Daarna had de ontvangst plaats in de versierde lunch- kamer, door chefs, bazen, kantoor- en fabrieks- personeel. Eerst sprak de Voorzitter der feestcommissie hem toe en overhandigde hem namens zijn collega's een enveloppe met inhoud, waarvoor hij een ca deau naar eigen keuze kan kopen. Nog enige collega's spraken hem hartelijk toe en na een kort dankwoord van de jubilaris was de plechtigheid weer ten einde. L. O.

Het Zeskant | 1947 | | pagina 7