Van de redactie BELONING NAAR PRESTATIE Indien men hierin gelooft, is het niet zo moeilijk met vertrouwen in de toekomst het nieuwe jaar te beginnen. Ons geluk is niet alleen van onze welvaart afhankelijk en kan evenmin door onze eigen persoon alleen beïnvloed worden. Moge in 1948 ons gezamenlijk streven met succes bekroond worden en dit jaar een ge lukkig jaar worden voor U en de Uwen. A. V. Het is een traditie om aan het einde van het jaar in gedachten stil te staan, eens achterom te kijken en een balans op te maken over het afgelopen jaar, daarna plannen te maken voor het nieuwe jaar. Het verheugt ons dat de directies, van de hand van een der directeuren, voor Het Zeskant een oudejaarsbeschouwing zonden, waarvoor wij de ereplaats op de voorpagina hebben ingeruimd. De redacteuren van Het Zeskant maken van deze gelegenheid gebruik alle IHC-ers hun beste wen sen voor het nieuwe jaar te zenden en hen, die in de loop van het jaar bijdragen inzonden, daar voor te bedanken. Want het einde van het jaar betekent ook het einde van de eerste jaargang, en er is voor de redactie dus alleszins reden om de balans van het eerste jaar op te maken! Die balans ziet er gunstig uit, over medewerking heb ben wij niet te klagen, velen zonden ongevraagd interessante bijdragen in de vorm van artikelen, foto's, tekeningen, caricaturen, en wat niet al. Toch zijn wij nog lang niet waar wij wezen moe ten. Zo moet er b.v. nog veel meer ingezonden worden over eigen werk in-de fabriek of op het bureau. Wanneer de IHC-ers wat meer over hun eigen werk wilden vertellen, zou dat zeker heel prettig zijn en tot beter begrip en waardering van elkanders werk kunnen leidendaarbij denken wij ook aan het vele en veelsoortige administra tieve werk, dat er op de bureaux wordt verricht. Ook willen we graag van nog meer IHC-ers ho ren, wat zij van de inhoud van Het Zeskant den ken en over welke onderwerpen zij het liefst wat willen lezen. De inhoud van dit laatste nummer van de eerste Tijdens de bezetting en vooral in de hongerwinter zijn wij lelijk door onze spullen geraakt. Ons vooroorlogse bezit is versleten en nieuw hebben wij ons niet kunnen aanschaffen. Bij de zorgen die we toen hadden over uitzending naar Duits land, onderduiken, verkrijgen van voedsel, hiel den we ons hoofdzakelijk op de been door de ver wachting, dat na de bevrijding dit alles spoedig zou zijn ingehaald. Dat is een bittere teleurstel ling geworden. Kleren, schoenen en huisraad worden niet uit vliegtuigen geworpen zoals de voedselpakketten. De buitenlandse hulp blijft be perkt en wij leren steeds duidelijker inzien, dat wij zelf onze boontjes moeten doppen. Onze schaarse deviezen hebben wij hard nodig voor herstel van onze gehavende fabrieken, mijnen, spoorwegen, havens en schepen. Wanneer wij dit niet doen, raken wij bij het buitenland nog meer achterop, zodat wij dan niet meer zouden kunnen concurreren met buitenlandse fabrieken en onze werkgelegenheid zouden kwijtraken. Zelf maken wij niet voldoende; importeren kun nen wij bijna niet en er is daardoor een groot tekort aan goederen, die wij voor ons dagelijks gebruik nodig hebben. En dan komt er nog bij, dat vooral in het buitenland de prijzen sterk zijn gestegen. jaargang mag er weer zijn. Het artikel Beloning naar prestatie behoeft geen verder commentaar-, dan hebben wij het verhaal, hoe het in een gie terij toegaat, ingezonden door een der Gusto- mensen; bijzondere aandacht verdienen de prach tige kunstfoto's, die dit artikel verduidelijken, ingezonden door een Gusto-amateur-fotograaf. Wij vrezen, dat ze op dit papier niet voldoende tot hun recht zullen komen. Het verhaal van een baggerbaas, speciaal voor 'Het Zeskant geschreven, wordt door de redactie en zeer zeker ook door de IHC-ers zeer gewaar deerd. Onze serie Vrijetijdsbesteding zetten wij voort met een paar aardige inzendingen; wij heb ben voor deze rubriek nog een paar stukjes liggen en wachten graag nog veel meer bijdragen, zodat wij het nieuwe jaar met een flinke voorraad kun nen beginnen. Maar omdat de prijzen zijn gestegen, moeten de lonen omhoog, anders kan men niet rondkomen met zijn geld. Hogere lonen betekenen echter weer hogere prijzen en zo kunnen wij in een kringetje rond praten. Lonen en prijzen dreigen elkaar omhoog te schroeven tot het gevaarlijke punt van de inflatie. De overheid tracht dit te voorkomen door de lonen zoveel mogelijk con stant te houden en de prijzen te verlagen. Zij betaalt millioenen bij op de prijs van het eten, dat wij importeren. Dit kan natuurlijk maar een lijdelijke oplossing zijn. Dit is in het kort de grote lijn. U begrijpt na tuurlijk wel, dat de grondoorzaak van al deze moeilijkheden is gebrek aan goederen. Er is maar- één weg uit dit doolhof: meer goederen maken! De beste manier om dit te bereiken is de arbei ders hierbij te interesseren door degenen die extra prestaties leveren ook extra te belonen, waardoor hun vrouwen wat gemakkelijker rond kunnen ko men. De harde werker verdient dan meer en dat is ook rechtvaardig, want hij helpt daarmee niet alleen zichzelf en zijn gezin, maar ook ons land. Het bedrijf heeft nu een goed middel nodig om de prestaties van de verschillende werkers te kun nen beoordelen en dat middel moet ook vrij zijn van willekeur, opdat hierbij geen vriendjespoli tiek kan worden toegepast. Dat middel is: goede tarieven. Maar tarieven, dat is een netelig onderwerp. Daar hebben velen al zoveel slechte ervaringen mee opgedaan. Zijn die tarieven wel zo'n goed middel om de prestaties van de verschillende mensen te meten? Velen twijfelen hieraan. Maar wat niet is, kan komen. Wanneer de tarieven nog niet zo goed zijn, dan moeten we de tarieven zo goed mogelijk maken en daarom heeft de I.H.C. be sloten het Adviesbureau van Dr. Ir. M. G. Ydo te Amsterdam, dat bij verschillende bedrijven van onze groep al bekend is, op te dragen voor onze bedrijven een „goed" tariefsysteem te ontwerpen. Wij weten zelf, dat dit een moeilijke opgave is, maar wij hebben het vertrouwen, dat wanneer wij allen meewerken, deze opdracht tot een goed einde kan worden gebracht. En dan hebben wij veel gewonnen; dan kunnen wij tenminste de goede werkers betalen wat hun toekomt. Laten wij allen helpen dit te bereiken.

Het Zeskant | 1947 | | pagina 2