HET ZESKANT |(3ntspanning QJfntwikkeling 86 HEBT U LAST VAN ZENUWEN? Bewaar zorgvuldig „Eet honing mijn zoon want hij is goed". Spreuken 2413. Misschien waarde lezers zij t gij het met deze wijze woorden van Salomo eens. Welnu, houdt bijen en gij kunt met een beetje geluk hetzelfde aoen. Bijen houden (ik zeg nog niet bijen telen) kan voor U en Uw omgeving een bron worden van ongekend genot. Hoe? Laat ik U eens vertellen hoe ik er toe kwam, en daarna hoe ik begon. Jaren geleden kwam ik bij een bijenhouder, die mij een bijenkorf van binnen liet zien, waarbij ik al pratend en vragend bemerkte, dat deze zo ten onrechte gevreesde diertjes ons niets deden; ver der kwamen mij zulke wondere verhalen over hen ter ore, dat ik bij mijzelf dacht, daar moet ik meer van weten. De daarop volgende winter begon ik te lezen in verschillende boeken over bijen, werd lid van de bijenhoudersvereniging, volgde een cursus over bijenteelt, maakte studie van plant- en dierkunde enz., knutselde zelf een bijenwoning (geen kunst hoor!) en kocht vervolgens dat voorjaar een voor zwerm. De kast stond klaar, een lap ervoor gelegd en in de vooravond klopte ik het hele gedoe, circa 30 a 40.000 bijen op de doek; na enig gescharrel lie pen de eersten de kast in en zagen wij (mijn vrouw en ik) ook de moer naar binnen lopen; toen was alles goed. Lezer zo zou ik kunnen doorgaan maar ik ben bang dat onze krantenman er dan .gauw de schaar in zou zetten, dus bewaar ik de rest voor, mis schien, een volgende keer. Mocht het bovenstaande voor enigen Uwer aan leiding zijn om het ook eens te proberen, dan weet ik zeker dat het U zal spijten het al niet eerder gedaan te hebben. Het brengt U nader tot de natuur, het nut en ge noegen zijn met enkele woorden door een Gronin ger imker vastgelegd in het volgende rijmpje: Veur hunig, was en aorighaid Veur fruit as een noodzakelekhaid Hol ik mien iem'n. H. Tweehuysen, timmerman-inpakker Conrad-Stork. Ja? Nu, dat is toch beslist niet nodig, zegt onze aanhouder van Walsum. Belangrijk is echter, wat je met je vrije tijd doet. Daarover gaat van Walsum ons iets ver tellen Neem, na de volbrachte dagtaak, de hengel en het vistuig eens op en trek dan daarmede naar stil viswater, waar de rust van het buiten zijn tast baar is. Alle zorgen vallen dan als het ware een ogenblik van je af en terwijl je rustig tuurt naar de bewegingen van de dobber, vervagen geheel de gedachten aan je werk. Vissen is een sport, een vrijetijdsbesteding, die lichaam en geest ontspant. Bovendien is bij intense beleving van het visge- noegen onderscheid te maken naar de vis, die men wil vangen. Veelal wordt gevist naar de z.g. witvis, waarvoor als aas gebruik gemaakt wordt van deeg en ma den. Het aas laat men over de bodem slepen, om dat de vis veelal rakelings langs de bodem schuift. Het „baarzen" is moeilijker. Deze vis is sterk, kan op een kleine afstand plotseling een grote snel heid ontwikkelen, waardoor het tuig, indien men niet nauwkeurig toeziet, aan een grote kracht wordt blootgesteld. Het echte baarstuig kan dan ook, wanneer de vis is aangeslagen, aflopen, waardoor afbreken van het tuig voorkomen wordt. Als aas worden wor men en steurkrabben gebruikt. Meerdere onderscheidingen zouden ons voor dit korte artikel te ver voeren. Wat ik nog vertellen wil, is dit: Voor het bevorderen van de onderlinge vriend schap en het bijbrengen van de viskunst is een hengelsportvereniging zeer nuttig, dat is mijn er varing. Er kan dan ook wel eens concours gehou den worden, dat de band tussen de verschillende werven nauwer aanhaalt. Daarom tot slot: Besteed Uw vrije tijd goed: ga vissen. van Walsum, aanhouder Werf Gusto. nillllllllllltllllllllllllllilllllHIIIIIIIIIilllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIHHIHIIIIlllllllllllllllllljt: UilIIllllllllllllllllIllllllllIll

Het Zeskant | 1947 | | pagina 6