Van de twee baggermolens voor rekening van de firma Ackermans en van Haaren, één van onze oudste opdrachtgevers, werd het Bouw No. Co 9 „Liberation" op 1 April 1947 te water gelaten, op 23 Juli werd proefge draaid en op 18 Augustus gesleept door de Schel de, naar haar bestemming in Tunis vervoerd. De tweede molen, gelijk aan Co 9, het Bouw No. Co 10 werd op 24 September 1947 te water gelaten. Aan de afbouw daarvan wordt met man en macht gewerkt. Het zeskant van de Liberation Bouw No. Co 29, het motorvrachtschip „v. d. B r o ek", gebouwd in opdracht van de Billiton Mij., werd op 26 Juli te water gelaten, op 27 Augustus vond de proefvaart plaats en op 15 September vertrok dit schip naar haar bestemming te Dabo op Singkep. Voorts zijn nog onderhanden Bouw No. C o 47, waarvan men op 28 Juli met „het vlak leggen is begonnen, terwijl dit voor het Bouw No. Co 57 op 10 September geschiedde. Beide bouw-numiners worden een 40-tons drij vende stoomdraaikraan voor Franse rekening. Op 8 Augustus is de „Waterman" aan de werf gemeerd voor het ondergaan van een grote ver bouwing. Daartoe heeft zij het Bouw N o. 917 ontvangen. Eveneens voor het ondergaan van een jftote repa ratie, voor Poolse rekening, is op 7 October 1947 de hopperzuiger „Coronation" aangekomen. In deze zeer grondige reparatie, welke nodig is, weerspiegelt zich het beeld van deze tijd, n.l. materiaal-schaarste. Daarom zal bij onze technici van het jaar 1947 het meest vooraan in het ge heugen blijven de grote moeite, die het gekost heeft de benodigde materialen te verkrijgen, het vele werk, dat extra ontstond door het beschik baar komen van ander materiaal dan waarop men gerekend had. Doch niet alleen gaf de tijdige beschikking over het materiaal ons zorgen, doch daarnaast gaf het bemachtigen van inkoopvergunningen, het ver krijgen van deviezen om materiaal in het buiten land te kunnen inkopen, zeer veel werk, dat vóór de oorlog onbekend was, en vergde een stroom van brieven en veel heen en weer reizen. Niet versagen was het parool. De door ons aan vaarde opdrachten vereisten niet bij de pakken neer te zitten, doch alleen: doorzetten. Anderzijds heeft ook de natuur door de felle kou en langdurige hitte aan het uithoudingsvermogen zware eisen gesteld. Gezien deze bezwaren, die telkens weer moesten worden overwonnen, is het een prestatie in deze tijd, dat de 2 rots-bakken voor Antwerpen, Co 72- 73, binnen 6 maanden geleverd konden worden. De bouw daarvan geschiedde te Slikkerveer, van waar zij zijn afgeleverd. Onderhanden is te Slikkerveer de voorbewerking van de 5 pontons bestemd voor de baggermolens voor Donzère en 2 klepbakken voor Ossude. De ladderbok van de Libération Op sociaal gebied vertoonde 1947 het beeld van snelle voortgang. Nauwelijks is in 1946 voor het fabriekspersoneel een nieuwe Collectieve Arbeids Overeenkomst tot stand gekomen, waarin o.a. de snipperdagen wer den geregeld en het top-uurloon gebracht werd op 86 cent, of in Augustus 1947 streeft de daarop volgende C.A.O. haar voorgangster voorbij. De top-uurlonen stegen van 86 tot 91 cent, het door betaald kort verzuim werd met enige gevallen uitgebreid, het ziekengeld steeg na de 12de uit keringsdag van 80% naar 90% van het gemid delde weekloon en het fonds tot voorbereiding van pensioenvoorzieningen in de metaalnijver heid werd door beide contractanten aanvaard. Gezien de textielpositie werd voortgegaan met het verstrekken van kleding, ook door het verstrek ken van schoeisel werd in een dringende behoefte voorzien. Door de besprekingen met de kernen werd het inzicht in eikaars belangen verduidelijkt. Al met al: vooruitgang in de rechten van de werknemer. Toch, nu wij thans achter ons zien, moet ons hier ook iets van het hart. In het algemeen zal men dankbaar zijn voor de verworven rechten. Dus zou men moeten constateren, dat de werk nemer zijn plichten zoveel te beter zou nakomen. Evenwel is deze gedachte niet juist. Slechts een enkel voorbeeld: het beëindigen van de dagtaak. Even na half vijf schuifelt men, geheel tot het vertrek gekleed, naar de poort, vijf minuten over half vijf kent de onbeschaamdheid geen grenzen meer en gaat men brutaalweg bij de penning borden staan wachten op het sein van de fabrieks- fluit om daarna de poort „uit te vallen". Het artikel „Van man tot man", geschreven door de kern, die daarin op deze ergelijke toestand wees, had niet het minste succes. Daarin er kende!] Uwkern, die regëlmatig Uw belan gen bepleit, niet. Dit onhebbelijk, van gebrek aan verantwoorde lijkheidsbesef getuigend, kwaad moet van ons af geschud worden. „Verbeter de wereld, doch begin bij U zelf" en help daarbij Uw collega. Laten we bovendien eens even verder kijken naar de gevolgen van deze houding. no- van artikelen slechts na schriftelijke toestemming geoorloofd. Druk en ontwerp Holdert Co.,

Het Zeskant | 1947 | | pagina 8