\Vt |A 3 [close connected) tnlerponfon} I v//^" Centrale liet ikerponten. ïij Het ankerponton dient om de molen vooruit te bewegen bij elke nieuwe snede van de emmers. Dit ponton ligt goed verankerd en de molen is aan dit ponton in een draaipunt bevestigd. De molen kan om dit punt zwaaien, hetgeen geschiedt door de voorzijlieren en voorzijankers. Het zijponton is door middel van een verbindingsbrug met het ankerponton, eveneens draaibaar, verbonden. Op deze wijze kan het zijponton en de daaraan opge hangen lange dwarsband nog enigszins zwenken door de beide zwenklieren, om zodoende de hoogte van ue ge storte dijk te regelen. Om een beter overzicht te verkrijgen is in fig. 3 de in stallatie getekend met het zijponton een kwartslag ge draaid, zodat transporteur IV in de lengterichting van de baggermolen is komen te liggen. Over de mechanische installatie en de electrische be weegkracht van de molens en banden komt nog een vol gend artikel. Men mag de dag niet prijzen voor de avond gekomen is en men mag de Donzere bagger molens niet roemen voor zij bewezen hebben bij de uitvoering van het werk in alle opzichten te voldoen, maar de gehele opzet is groots en het is een vreugde hieraan te kunnen mede werken. De technici zijn nog aan het woord, maar de materialen en onderdelen beginnen reeds de fabrieken binnen te stromen. De rust van de tekenkamers zal overstemd worden door het doordringende geluid van machines, die alles moe ten bewerken, bediend en geleid door onze bekwaamste vaklieden. gedurende 20 van de 24 uren per uur 500 m' grond hag- geren en op de wal brengen. Dat is per uur elk de lading van een trein van zestig grote spoorwagons. Vier van de vijf drijvende installaties zullen het afvoer kanaal vanaf de stuwdam en de daarbij gebouwde elec trische waterkrachtcentrale tot de rivier de Rhone gra ven (figuur 1) en één het aanvoerkanaal. In fig. 1 is links schematisch deze stuwdam aangege ven, daaronder eerst een dwarsdoorsnede over het af voerkanaal bij deze dam en dan een doorsnede van het kanaal bij de uitmonding in de Rhone (let op de ver houding t.o.v. de in dit profiel getekende baggermolen). Links en rechts ziet men de enorme dijken, welke van de uit het kanaal opgebaggerde grond gebouwd moeten worden. Uit fig. 2 blijkt, dat elke installatie bestaat uit de eigen lijke baggermolen, het ankerponton en het zijponton.

Het Zeskant | 1948 | | pagina 3