Enkele bepalingen Hit de Ziektewet iüy"» 15 De Ziektewet heeft ten doel aan de arbeiders een gel delijke uitkering bij ziekte te verzekeren. In de Ziektewet komen tal van bepalingen voor, waarin wordt omschreven, wie arbeider in de zin van de wet is en wie' niet, wie als werkgever moet worden beschouwd, enz. Wij slaan deze bepalingen over en beperken ons tot de hoofdzaken: het ziekengeld, de ziekmelding, de duur van de uitkering en dergelijke punten, die voor de werk nemers van belang zijn. De arbeider, die ziek wordt, heeft aanspraak op zieken geld. Over de Zondagen wordt geen ziekengeld betaald en het wordt niet van de eerste dag af betaald, doch met in gang van de derde ziektedag. Er zijn dus twee wacht- dagen, zogenaamde karensdagen. De eerste wachtdag is de dag, waarop de zieke de ar beid staakt. Komt een arbeider dus bijv. op Dinsdag niet op zijn werk, omdat hij ziek is, dan ontvangt hij over Dinsdag en Woensdag geen uitkering. Het ziekengeld gaat dan op Donderdag in. Indien de arbeider op een werkdag normaal met zijn werk aanvangt en hij meldt zich in de loop van de dag ziek, dus bijv. om 3 uur 's middags, dan geldt die dag als eerste ziektedag. Hij ontvangt derhalve over die dag en de daaropvolgende geen ziekengeld. Wèl ontvangt hij natuurlijk het arbeidsloon, dat hij op de dag, waarop hij ziek naar huis ging, reeds verdiend had. De Zondagen tellen wel als wachtdagen mee. Meldt een arbeider zich op Zaterdag ziek, dan is Zaterdag de eer ste wachtdag en Zondag de tweede, zodat in dat geval het ziekengeld uitbetaald wordt met ingang van Maan- Vóórdat ziekengeld betaald kan worden, moet de arbei der zich echter ziekmelden bij de Sociale afdeling. Dit is een voorschrift, dat nogal eens overtreden wordt en waarvan de betrokkenen dan later de nadelige gevol gen ondervinden. De controlevoorschriften van de Ziekenkas van de Werf Gusto houden o.m. het volgende in „De verzekerde is verplicht zich op de eerste dag van de ongeschiktheid tot werken wegens ziekte zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk vóór 12 uur v.m., bij de Sociale afdeling ziek te melden, met gebruikmaking van de hem daartoe verstrekte ziekmeldingskaart". De schriftelijke ziekmelding moet dus vóór 12 uur bij de Sociale afdeling zijn. Wordt de kaart per post ver zonden, dan wordt het tijdstip van het poststempel als tijdstip van ziekmelding aangenomen. Doet men dus om vijf minuten voor 12 een ziekmelding in de brievenbus en wordt deze bus eerst om bijv. 3 uur geledigd, dan zal de ziekmelding als te iaat binnenge komen moeten worden aangemerkt. Overtreding van het voorschrift, dat de ziekmelding op een officiële ziekmeldingskaart moet geschieden, is niet zo erg. Heeft men geen ziekmeldingskaart, dan is een briefje of een briefkaart ook goed. Maar wel moet wor den vastgehouden aan het voorschrift van een schrifte lijke ziekmelding. Opbellen of laten opbellen is dus niet voldoende. Evenmin het sturen van een mondelinge boodschap. Heeft men geen ziekmeldingskaart en schrijft men dus een briefje of briefkaart, dan moeten daarin de volgende gegevens vermeld worden: le. penningnummer, 2e. naam, 3e. woonplaats, 4e. adres, 5e: aard van de ziekte, 6e. naam van de behandelende geneesheer, 7e. datum van het eerste verzuim. Zulk een briefje (of briefkaart) moet worden gericht aan het Bestuur van de Ziekenkas van de Werf Gusto te Schiedam. De controlevoorschriften houden nog veel meer in. Kent ge deze voorschriften? Ge hebt ze bij Uw indiensttre ding bij de Werf Gusto ontvangen. Zoek ze eens op en lees ze eens na; het kan U onaangenaamheden besparen. Want iedere overtreding van die voorschriften brengt het risico met zich, dat de uitkering van het ziekengeld wordt stopgezet. Het komt nog al eens voor, dat de fabrieksarts een zieke opdraqht geeft op een bepaald tijdstip in de verband- kamer te komen. Blijft de man dan weg en stuurt hij geen bericht van verhindering, dan kan hij er op reke nen, dat hij een dag later een briefje ontvangt, waarin hem wordt medegedeeld, dat hem verder geen zieken geld meer betaald zal worden. Veelal komen de betrokkenen dan bij de Sociale afde ling hun beklag doen: „Ja, maar ik wist niet, dat..." of: „Maar ik dacht, dat ze wel zouden begrijpen of: „Daar heb ik helemaal niet aan gedacht". Met dat al zijn evenwel de voorschriften overtreden. Nu moet men goed begrijpen, dat het ziekengeld niet wordt ingehouden, omdat de voorschriften overtreden zijn, dus om die overtreding als zodanig, maar wel omdat door overtreding van de voorschriften een doeltreffende con trole onmogelijk wordt gemaakt. Meldt een arbeider zich niet tijdig ziek, dan kan er geen lekencontróle of medische controle plaats vinden. De betrokkene kan dan wel achferaf zeggen: „Ik was ziek", maar het is natuurlijk ook heel goed mogelijk, dat hij niet veel zin in het werk had of een dagje is gaan vissen. Een volgende maal nog iets meer over de Ziektewet. Laat het bovenstaande voor ieder een aansporing zijn zich precies aan de voorschriften inzake de ziekmelding te houden. Hij voorkomt daarmee nadelige gevolgen voor zichzelf en vergemakkelijkt het werk van de Sociale Afdeling

Het Zeskant | 1948 | | pagina 7