GARCIA De brief aan door drie brillen De directie van N.V. Magazijn De Bijenkorf heeft ons toegestaan, het volgende verhaal uit hun personeelsorgaan over te nemen. Wij vonden dit n.l. voor onze IHC-ers ook zeer interessant. U kent natuurlijk die beroemde brief aan Garcia, die plm. 50 jaar geleden zo'n succes was in vrijwel de ge hele wereld. Millioenen exemplaren ervan werden in brochure-vorm verspreid en in 't bijzonder in kringen waar gezagsverhoudingen ter sprake kwamen, greep men er steeds weer op terug. Voor hen die zich de brief niet meer precies herinneren dus eerst nog even de inhoud. „Toen de oorlog tassen Spanje en de Ver. Staten uit brak, was het zaak zich zo spoedig mogelijk met de lei der der opstandelingen Garcia) in verbinding te stellen. Garcia bevond zich ergens in het Cubaanse gebergte, niemand wist waar. De president der Ver. Staten moest echter op zijn medewerking kannen rekenen en liefst zo vlug mogelijk. Wat i? doen? Een van zijn raadgevers zei tegen de president: „Als er iemand is, die Garcia voor u zal kunnen vinden, dan is het een zekere Rowan". Rowan werd ontboden en kreeg opdracht om een belangrijke brief aan Garcia te bren gen, Hoe deze „zekere Rowan" de brief meenam, goed in een tas opborg, die hij op zijn lichaam bond, binnen 4 dagen, in een open boot, de Cubaanse kust bereikte, in de wildernis verdween om drie weken later aan de andere kant van het eiland weer op te duiken 1), om ten slotte zijn brief in handen van Garcia af te leveren, zijn dingen waarover ik u eigenlijk niet wilde spreken. Wat ik wilde opmerken is het volgende: Mr. Kinley gaf Rowan een brief om aan Garcia te brengen. Rowan sloeg de hakken tegen elkaar, zei eenvoudig: „ik breng deze brief naar Garcia", salueerde, maakte rechts-om-keert en ging heen om zijn opdracht uit te voeren, zonder te vra gen: „Waar vind ik die Garcia?" Werkelijk, dit is een man, die vereeuwigd zou moeten worden, wiens standbeeld in elke school zou moeten staan. Want de jeugd heeft nog meer dan boekengeleerdheid, een ruggegraat nodig, die maken zal, dat een opdracht Noot van de redactie: hij had beter aan de andere kant kunnen beginnen. van vertrouwen haar gerust kan worden toevertrouwd; dat ze vlug zal handelen, haar energie zal kunnen con centreren: een brief aan Garcia zal brengen. Generaal Garcia is dood, maar er zijn nog andere Gar- cia's. Iedereen, die wel eens geprobeerd heeft een plan ten uitvoer te brengen, waarvoor meerdere handen nodig waren, heeft ook ondervonden, dat veel mislukt, door on oplettendheid, onverschilligheid, lauw werk." DE EERSTE BRIL, Fietje A. van de Speelgoedafdeling. We hebben erbij gezeten, toen Fietje, leerling van de Speelgoedafdeling, deze brief las. Ze snapte het niet erg goed. Ze is nog wat jong om zich te verdiepen in de problemen van een vrijheidsstrijd. Weliswaar heeft ze veel herinneringen aan ondergrondse moed in oorlogstijd, maar toch niet voldoende fantasie om zich de enorme moeilijkheden van die briefbezorgerij voor ogen te stellen. Ze vindt het ook niet zo erg vrouwelijk, die hakken- klapperij en die tocht vol ontberingen door die wilder nis. Als ze eraan denkt vindt ze het echt eng. Nee hoor, zo ben ik niet. 't Zal wel een flinke vent geweest zijn denkt Fietje, maar wat heb ik daar nu aan. Bovendien hebben ze Fietje geleerd, dat ze heel veel moet vragen, dat ze beslist geen klanten mag helpen, omdat ze daar voor nog niet voldoende van de Bijenkorf afweet. Die Mijnheer Garcia of eigenlijk die soldaat Rowan zegt onze Fiet niet veel; 't enige wat haar bij blijft, is dat ze voor die Rowan wel wat voelt, omdat ie klaarblijke lijk zo'n vertrouwen geniet. Ja, dat moet toch wel fijn zijn als iemand van je denkt: die kan ik vertrouwen of die kan ik om een boodschap sturen, dat je direct eruit gepikt wordt als er eens iets gedaan moet worden, wat eigenlijk 'n beetje meer is dan onze Fiet, die pas 'n klein jaartje in dienst is, volgens de regels van het huis, zou mogen doen. Ja, Fiet begint er toch iets van te snappen. DE TWEEDE BRIL, die van Jan W. uit het magazijn. Ja, da's ntannewerk, 'n moordvent die Rowan; zou die 'n dolk of 'n pistool bij zich hebben gehad? Echt zo'n ijskouwe natuurlijk, die alles aan z'n laars lapt op z'n eentje door 't vijandelijke land na tuurlijk valse papieren dan sliep ie in 'n hooiberg dan ergens vlak bij een politie-bureau ja met lef breng je 't een heel eind. Ja, da's mannewerk, echt voor de film (die er overigens van gemaakt is) met zo'n kerel zou 'k wel eens 'n avond willen bomen. Dan is 't bij ons toch maar een saaie boel, denkt Jan W. Elke dag 't zelfde, nooit eens een beetje sensatie, hoog stens 'n lelijk gezicht als je vijf minuten te laat bent. Ja zo'n verhaaltje is heel mooi, maar daar moeten ze mij niet mee aankomen! Bij ons is dat zo anders, 'k Geloof, dat 'k ook maar eens ergens anders ga solliciteren. Dat brengt wat afwisseling Ja, Jan, je hebt gelijk, jb, 't leven is meestal niet zo romantisch als bij die Rowan; in de Bijenkorf niet en bij een ander niet. Daarom is het ook zo'n getapt ver haal geworden, omdat zulke topprestatie's ook niet zo heel vaak voorkomen. Maar daar zaten ook heel wat ri sico's aan vast. Die Rowan zal ook wel eens de dood heel dichtbij gezien hebben. Ben jij ook zo moedig, of vind je, dat je 't met een beetje minder moed en dus minder risico ook 'n heel eind brengen kunt? Dan heb je de brief toch goed gelezen, want hij wil niet van iedere magazijnbediende een held maken, maar van ieder mens, die met een ander samenwerkt, een collega, die niet zwamt, maar die werkt. Duidelijk? DE DERDE BRIL, die van een directielid. 'n Aardig verhaaltje! Ja, als we 't eens zo ver zouden kunnen brengen, dat ieder direct deed wat je van hem of haar vroeg. Zo zonder tegenwerpingen, in de houding springen, hard lopen, vriendelijk lachen en blij zijn dat ze wat voor je kunnen doen. Er zijn allerlei soorten di- rectie's, die van de firma X, van de N.V. Magazijnen Y, van de Gebroeders Z en er is de directie van de N.V. Magazijn „De Bijenkorf". Velen van die directie's zullen het op 'n andere manier zien en van al die manieren zal veel goeds en ook wel kwaads te zeggen zijn. Wij lezen echter tussen de regels van die brief aan Garcia de grote waarheid, die niets te maken heeft met onderdanigheid, niets met blindelingse gehoorzaamheid, niets met bijzondere heldenmoed, maar die in een paar woorden hierop neerkomt: liefde voor de goede zaak. De derde bril, de tweede bril en de eerste bril moeten tussen de regels lezen, dat de opdracht van de grote Bijenkorfgemeenschap in de. 3 steden is: bij voortduring een dienende schakel te zijn tussen produ cent en consument; doen wat de klant van ons vraagt, niet domweg, maar met onvermoeide toewijding. Dan zal er over ons nog geen brochure geschreven worden als helden in een grote strijd, maar we zullen in het grote raderwerk van dit ondermaanse voor onszelf het gevoel hebben 'n beetje nuttig te zijn geweest en prettig te hebben gewerkt. ROWAN, soldaat uit Cuba, je was waarschijnlijk niet zo interessant als een Canadees, je was zeker een grove kwant. Je had zeker geen mooi pakje aan, maar je deed wat van je verwacht werd. JIJ, Directeur, chef of leer ling, uit Amsterdam, Den Haag of Rotterdam, je bent waarschijnlijk wel goed gekleed, je weet waarschijnlijk veel van politiek en psychologie, doe jij ook wat van je verwacht wordt? A'dam. N. IJ. BENNINGA. 20

Het Zeskant | 1948 | | pagina 4