OÖL VAI") DE Verslag Technische Commissie X Kn Medewerking gevraagd De tweede jubilaris van 1948 was M. van Vliet. Niet tan Vliet met het sikje, zoals ze in de fabriek zeggen: die is het vorig jaar al gehuldigd, maar nu M. van Vliet, de bankwerker, die 40 jaar lang de Gusto zijn trouwe diensten heeft bewezen. Wij danken hem daarvoor hartelijk en hopen, dat als de tijd daar is, hij van een welverdiende rust zal mogen genieten. Verslag van de technische commissie uit de leerlingen van de leerschool. Betreft: Constructie baggermolen. Na uitvoerige beraadslagingen en gehoord enkele spe cialisten, is de commissie eenparig tot de conclusie ge komen, dat de inzender zijn fantasie niet voldoende heeft beteugeld. Reeds op het eerste gezicht kwam het voorstel velen on deugdelijk voor. De grootste moeilijkheid was echter om aan te lonen waar de gedachtenkronkel zat. Bewijs 1Arbeid is kracht maal de afgelegde weg in de richting van die kracht. Iedere dalende emmer legt in de richting van de zwaartekracht een even grote weg af als iedere stijgende emmer. Bij een volledige omwente ling van de emmerketting is het aantal neergaande em mers even groot als het aantal stijgende emmers, dus de arbeid, welke vrij komt door het gewicht van de dalende emmers, is even groot als de arbeid, welke nodig is om dezelfde emmers aan de anderen kant te doen stijgen. Bovendien zijn de stijgende emmers gevuld, dus zal voor het optillen van de emmerinhoud arbeid moeten worden toegevoegd. Bewijs 2: Op een vlak zonder wrijving kan slechts een kracht worden uitgeoefend, Welke loodrecht op dat vlak staat. In de figuur is deze kracht voorgesteld door Kn voor het neergaande part en Ko voor het opgaande part. Het eigen gewicht G per emmer is voor beide parten gelijk en dit is oorzaak van de druk Kn en Ko op de ladder. Pn A°\ t g\ Maar door G ontstaat ook de trekkracht in de ketting Pn oi Po, welke evenwijdig loopt met de ladder, Nu moeten Pn en Kn het eigen gewicht G tot resul tante hebben, maar ook Po en Ko hebben G tot resul terende kracht. Daar G bekend is, zijn door het parral- lelogram van krachten Pn en Po ook bepaald. Na op meten blijkt Po 1,5 X zo groot te zijn als Pn, zodat de kracht omlaag langs de ladder door de 3 emmers (3Pn) even groot is als de kracht, waarmee de 2 opgaande emmers tegenstribbelen (2Po). Hoewel het de commissie spijt, dat zij dit negatief ant woord moet geven, Waardeert zij de goede bedoeling en zal gaarne advies uitbrengen over geopperde plannen en mogelijkheden. De secretaris G. E. Nius-Joke. Ditmaal een enkel woord over de Sociale Afdeling zelf. Dus niet over de één of andere wetmaatregel of iets dergelijks, maar over de Sociale Afdeling en haar taak. De Sociale Afdeling heeft de opdracht al datgene te doen, waartoe de werkgever ingevolge de sociale wet geving verplicht is. Dat is kort en duidelijk. We zorgen dus voor de berekening van het ziekengeld, voor de uit keringen krachtens de Ongevallenwet, voor het plakken van rentezegels, voor de betaling van de kinderbijslag, enz. Voor die uitvoering der sociale wetten is echter op tal van punten de medewerking van de werknemers nodig. In het algemeen wordt die medewerking ook gegeven, maar er is toch altijd nog een deel van het personeel, dat op dit punt zeer laks is. We nemen b.v. de uitbetaling van de kinderbijslag. De Sociale Afdeling doet al het mogelijke om die bijslag zo spoedig mogelijk na het einde van het kwartaal te kunnen uitbetalen, zulks in het belang van de werk nemers, die graag geld zien. Is de bijslag uitbetaald, dan moeten de lijsten getekend worden. Er komt een kennisgeving in de werkplaatsen en op het. mededelingenbord en al gauw zijn er 600 van de 700 lijsten getekend. Maar die laatste 100! Dat duurt weken! Waarom verlenen die 100 nu ook niet de gevraagde medewerking? De Sociale Afdeling moet zorgen voor het plakken van rentezegels. Komt een werknemer in dienst, dan wordt hem om zijn rentekaart gevraagd Ja, die heeft hij thuis liggen. Goed, neem hem dan morgen mee. Best. Komt in orde. Maar niks hoor; het duurt soms maanden, vóórdat de rentekaart op de Sociale Afdeling terecht komt. We moeten er soms vier-, of vijfmaal om vragen. Dat kost tijd en tijd kost geld. Medewerking gevraagd!!! Van de zijde van het personeel is herhaaldelijk om regenkleding gevraagd. Eindelijk, na veel moeite, komt er regenkleding. Dus, oproep aan het personeel: Wie wil het hebben? Laten we zeggen, dat er 500 liefhebbers zijn. Dan wordt er een lijst opgemaakt en de tijden van uitreiking worden bekend gemaakt. Maar bij de uitrei king komen ze: „Ja, ik heb geen strookje ingeleverd, maar ik wil het toch wel hebben". Maar vriend, je kame raden, die achter je hun beurt moeten afwachten, staan te kankeren omdat het niet vlot genoeg gaat! Waarom dat strookje niet op tijd ingeleverd? Medewerking gevraagd De regenkleding brengt ons op een terein, dat niet be hoort tot dat van de uitvoering van de Sociale wetten. Er zijn meer punten, waarbij de Sociale Afdeling be trokken is. Jan heeft zijn bril gebroken bij het werk, Piet weet geen raad met een belastingbiljet, Kees zit verlegen om werkkleding, enz. En al die wensen en klachten komen samen bij de Sociale Afdeling. In zeker opzicht vinden we dat prettig, omdat we de mensen graag helpen. Alleen: voor al die buitengewone dingen is er dikwijls zo weinig tijd. We zouden er wat tijd voor kunnen ma ken, indien de personeelsleden maar dan allemaal nog wat meer medewerking, als boven omschreven, ver leenden aan de Sociale Afdeling.

Het Zeskant | 1948 | | pagina 7