30 r Bij de doorlichting Gaarne maak ik gebruik van de gelegenheid, die mij geboden wordt om in „Het Zeskant" iets te schrijven over de betekenis van de groepsdoorlichting, zoals deze al enige malen bij de Gusto is verricht en ook thans weer gebeurt. Dit onderzoek verovert zich hoe langer hoe meer een vooraanstaande plaats in de bestrijding der tuber culose. Het is n.l. zo, dat de tuberculose (het gaat hierbij dan om de long-tuberculose) vaak lange tijd onopge merkt blijft door de patiënt, die zich nog volkomen ge zond voelt. Wanneer dan de klachten optreden, zijn de afwijkingen in de longen vaak al van dien aard, dat een langere kuur onvermijdelijk is. Door de doorlichting zijn we nu in staat om de ziekte al in het allereerste begin te ontdekken, zodat tijdig ingegrepen kan worden. Dit is dus voor de patiënt van het allergrootste belang. Maar daarnaast is de doorlichting ook van groot alge meen belang. Immers, besmettingsbronnen en mensen, die bij het voortschrijden van hun ziekte tot besmet tingsbronnen zouden kunnen worden, worden ontdekt en zo nodig geïsoleerd. Ik hoop dan ook van harte, dat niemand zich aan de doorlichting zal onttrekken, zodat wij erin zullen slagen om op de Gusto de tuberculose tot het verleden te doen behoren. Dr. L. M. C. Rienks WIJZIGING DER ONGEVALLEN-UITKERING Gerekend te zijn ingegaan 2 Januari 1948 is er een wij ziging aangebracht in de arbeidsvoorwaarden voor de werknemers in de metaalindustrie. Daarbij is bepaald, dat de uitkeringen ingevolge de Ongevallenwet met in gang van de twaalfde dag na die van het ongeval, wordt verhoogd tot 90% van het gederfde loon. BANDEN VOOR HET ZESKANT Door de Directie worden voor het bundelen van de le en 2e jaargang van het Zeskanteen band met porte feuille beschikbaar gesteld tegen de prijs van f 0.75 per stuk. Wie een band wil aanschaffen kan dit daags na het ver schijnen van dit nummer opgeven aan de afd. Personeel. Voor degenen die geen complete jaargang meer bezitten en er prijs op stellen de ontbrekende nummers aan te vullen, is er nog een zeer beperkt aantal aanwezig. Wie het eerst komt, heeft de voorrang. Mededeling Op de Nationale feestdag, 5 Mei a.szullen onze kan toren en werf vanaf 4 uur gesloten zijn. De Directie Deze regeling sluit dus aan bij de reeds in art. 20 der Collectieve Arbeidsovereenkomst voorkomende bepaling inzake de uitkering volgens de Ziektewet. Bij de bovengenoemde wijziging is tevens bepaald, dat de hieruit voortvloeiende meerdere kosten door de werk gevers en werknemers gelijkelijk moeten worden gedra gen, d.w.z., dat de helft van de meerdere, kosten op het loon zal moeten worden ingehouden. Deze premie zal naar een voorlopige schatting zeer gering zijn en zeker niet meer dan 1.- per jaar per werknemer be dragen. De verplichting tot aanvulling der uitkering tot 90% van het loon geldt niet ten aanzien,van degenen onder de werknemers, die niet bereid zijn hun aandeel in die meerdere kosten te betalen. De aanvulling is dus als een vrijwillige verzekering te beschouwen. In verband met het bovenstaande dienen degenen, die niet bereid zijn hun aandeel in de kosten te betalen, daarvan vóór 30 April 1948 mededeling te doen aan de Sociale Afdeling. Zij komen dan, indien zij door een ongeval worden getroffen na de 12de ongevaldag niet voor de verhoging tot 90% in aanmerking. Houdi de looppaden vrij! Vanzelfsprekend is ieder er van overtuigd, dat het niet alleen gewenst, doch noodzakelijk is de looppaden in de werkplaatsen schoon te houden. Indien deze looppaden niet voldoende schoon gehouden worden kan het struikelen over de daarop liggende voor werpen ernstige gevolgen hebben. Gevaarlijk wordt het, wanneer in de omgeving van draaiende werktuigen, de looppaden niet vrij gehouden worden. Ernstige ongelukken kunnen dan niet uitblijven. Hoe gemakkelijk is het deze ongelukken te voorkomen. Let opD.

Het Zeskant | 1948 | | pagina 6