DOXZÈRE-MOXDRAGOtf Baggermolen „AFRIKA" Op 30 Maart j.l. werd, wij zouden bijna kunnen zeggen, ten langen leste de nieuwe op de Werf „De Klop" ge bouwde diesel-electrische baggermolen „Afrika" aan de opdrachtgevers, de N.V. Baggermaatschappij Bos Kalis te Sliedrecht, afgeleverd. Dit „ten langen leste" werd gelukkig niet veroorzaakt door gebrek aan activiteit van onze mannen, integendeel, deze hebben alles gedaan was in hun vermogen was om de aflevering zoveel mogelijk te bespoedigen. De vertraging in de aflevering werd geheel veroorzaakt door de gebrekkige aanvoer van diverse materialen, ter wijl ook de Werkspoor-motor door technische moeilijk heden veel later kwam dan gerekend was. Met de „Afrika" heeft de fa. Bos Kalis een zeer mo dern schip aan haar gestadig uitbreidende baggervloot kunnen toevoegen. Enige technische bijzonderheden. De „Afrika" is de eerste door „de Klop" gebouwde diesel-electrische baggermolen, Ook wat de overige constructie betreft, wijkt zij in diverse details sterk af van het tot dusver algemeen ge bruikelijke. Inplaats van 2 of 4 schalmen voor onderlinge verbinding der emmers, zijn deze hier door 1 brede gietstalen schalm verbonden. Onder- en boventuimelaar zijn beide als zeskant uitge voerd; de ondertuimelaar draait om een stilstaande as en wordt centraal gesmeerd door een in de machine kamer opgestelde vetpomp. De boeglier staat onder dek en kan evenals de ladder lier, do baggermotor en ,de S.B. voor-zijlier centraal door de molenbaas bediend worden. Verdér'!3fe! eén gedeelte der lieren, o.m. de boeglier, de ladderlier, de achterlief, de bakkenverhaallieren en de stortbakkenlieren uitgerust met draaistroommotoren, ter wijl de overige lieren gelijkstroommotoren met Ward- Leonard-schakeling hebben. De kraan die op de ladderlierbok is opgesteld, heeft een hefvermogen van 6 ton en kan gebruikt worden om de ondertuimelaar te demonteren. De verblijven zijn alle boven het hoofddek aangebracht en voorzien van alle moderne gemakken, zoals: warm en koud stromend water, centrale verwarming, enz. Ver der bevinden zich hier nog 2 W.C.'s met douche-cellen. De centrale verwarmingsinstallatie kan gebruikt worden om de Dieselmotor voor te verwarmen, terwijl omge keerd het koelwater van de motor door de leidingen van de centrale verwarming geleid kan worden en zodoende de verblijven verwarmt. De molenbaas staat door middel van een telefoon in ver binding met de machinekamer, terwijl bij de boeglier en op het achterdek microfoons zijn aangebracht. Hoofdafmetingen enz. De hoofdafmetingen bedragen: lengte 46.50 m, breedte 9 m en holte 3.65 m. De gietstalen baggeremmers hebben een inhoud van elk 625 liter, terwijl de baggerdiepte normaal 16 m en met afgestoken ladder 21 m bedraagt. De hoofdmotor is een Werkspoor-motor met een ver mogen van 500 pk. Deze motor drijft een gelijkstroom dynamo en een draaistroomgenerator aan voor het op wekken van de electrische stroom. In de machinekamer staat een gelijkstroommotor met Kramer-schakeling opgesteld, welke via een tandwielen- kast en riemschijven de boventuimelaar aandrijft. Verder staan in de machinekamer nog opgesteld: een hulpmotor met hulpdynamo en de diverse andere beno digde hulpwerktuigen. Voor de voorziening van stromend water is een hydro- phoor-installatie aangebracht. De electrische installatie is door Electro-Smit te Slik kerveer vervaardigd en uitgevoerd, terwijl J. K. Smit de pijpleiding heeft gemonteerd. H. v. Seventer Van de bouwplaats Bollène, Zo langzamerhand zijn de werkzaamheden aan de bag germolens Donzère-Mondragon in een stadium gekomen, dat er op de diverse werven reeds onderdelen te zien zijn. De eerste 70 wagons zijn verzonden en het zal U nu wel interesseren te weten, waar al die onderdelen naar toe gaan en hoe de montage ter plaatse verloopt. Welnu, de eerste vier baggermolens zullen worden ge monteerd op één bouwplaats, welke vlak bij het plaatsje Bollène is gelegen. Bollène, een stadje ongeveer midden tussen Donzère en Mondragon, is met zijn ongeveer 6000 inwoners het be langrijkste in deze omgeving. Vanwege zijn centrale lig ging zijn hier de kantoren van de aannemers gevestigd en van hieruit zal het grootste gedeelte van bet werk worden geleid. De bouwplaats ligt ongeveer 1 km buiten Bollène aan de weg naar het station Lapalud, dat nog 4 km verder ligt. Op dit station, waar tot voor kort slechts een enkele wagon per maand aankwam, heerst nu één en al bedrij vigheid. Dagelijks arriveren hier wagons met onderdelen voor de baggermolens, die met behulp van een 5-tons motorkraan worden overgeladen op vrachtwagens. Gezicht in molen V richting beun vanaf schot 17

Het Zeskant | 1948 | | pagina 2