DONZÈRË-MOKDRAGON Vooh de zware stukken is een 30-tons portaalkraan aan wezig, die echter een handtakel heeft en dus zeer lang zaam werkt. Per vrachtwagen leggen de onderdelen de nog resterende 4 km naar de bouwplaats af. Deze bouw plaats tzie figuur), waar 4 baggermolens met de bijbe horende 8 pontons, 2 bokjes en nog 2 extra pontons zul len worden opgebouwd, bestaat uit een grote put van plm. 150 x 170 m waarlangs aan één zijde de bagger molens en pontons zullen worden gebouwd en tewater gelaten; aan de andere zijde wordt een steiger gebouwd, van waar af de zware stukken met de bokjes kunnen worden opgepikt. De waterstand in de bouwput is zeer variabel, 's Win ters staat het water 2 meter beneden het terrein, 's zo mers kan het tot 5 meter onder het terreinniveau dalen. Hierdoor zijn de hellingen, waarlangs de schepen te wa ter worden gelaten, zeer lang geworden, zoals ook uit de plattegrond blijkt. Bij de laagste waterstand is de helling 60 m lang. De grond van deze bouwplaats is zeer typischbij droog weer is zij hard en moet men om een gat te graven een houweel gebruiken. Doch wanneer het regent, blijft het water op de grond staan en verandert de bovenste 20 cm in een dunne brei, waarin men alleen nog met rubber laarzen kan lopen. De wegen langs de hellingen, waar geregeld met kranen Molen V op huidmontage mmm. wordt gereden, zijn dan ook voorzien van een dikke laag zand met grint, waardoor het water gemakkelijk wegzakt en via drainagegoten afgevoerd wordt naar de bouwput. Toen hier 1 Februari j.l. begonnen werd, maakte de al gemene toestand van de bouwplaats op ons, die zo van een in bedrijf zijnde werf afkwamen, een nogal hope loze indruk. Daar het pas geregend had, was het terrein één grote modderpoelsecties van drie Amerikaanse pon tons lagen door elkaar op grote hopen gesmeten en de enige beschikbare kraan, een 12-tons motorkraan op luchtbanden, was uitgeleend. Deze kraan ging daarna 10 dagen in reparatie, zodat de opslag van de pontonsecties, die nog steeds arriveerden, er niet beter op werd. Inmiddels is hierin wel een en ander veranderd. Wij hebben behalve de bovengenoemde 12-tons motor- kraan de beschikking over een 3-tons motorkraan op rupsbanden, een 10-tons stoomkraan op rupsbanden, die echter in slechte staat verkeert, en eerstdaags komt er nog een 1-tons motorkraantje op rupsbanden bij. Ook de verdere uitrusting is zo, dat de bouwplaats werkelijk een beetje op een echte werf begin te lijken. De montage gebeurt geheel met Franse arbeiders, die op een enkele uitzondering na, nog nooit aan een schip hebben gewerkt, maar het moet gezegd worden, dat een groot deel van deze mensen zich snel heeft aangepast. Vooral voor de montage van de Amerikaanse pontons hebben wij al een hele ploeg „specialisten". De stand van de montagewerkzaamheden is op het ogen blik als volgt: Een anker- en een zijponton zijn op het laswerk aan de versterkingen na, geheel klaar; van een bokponton staan vlak, huid en schotten. Van de eerste baggermolen ligt het vlak met vrangen en zaathouten en wordt aan de huidbeplating gewerkt. Van de tweede baggermolen ligt alleen het vlak, zoals ook op de foto te zien is, Ik hoop, dat U zich nu enigszins een idee kunt vormen hoe het werk hier verloopt, de foto's spreken trouwens voor zichzelf. Het is een groot werk deze baggermolens, maar wanneer wij nu bedenken, dat deze molens slechts een onderdeel, een stuk gereedschap, zij het ook een belangrijk stuk gereedschap, vormen van het totale werk, dan kunt U zich misschien enigszins indenken hoe groot de totale omvang van de werkzaamheden aan het Kanaal Donzère- Mondragon is. Een omvang, waarvan men dagelijks weer versteld staat, doch daarover een volgende keer meer. P. V. Gezicht op molen V

Het Zeskant | 1948 | | pagina 3