ENIGE INDRUKKEN UIT HET LAND YAN WILHELM TELL (vervolg) Voorts bestaan er verenigingen op alle gebied, b.v. zang, gymnastiek, kegelen, voetballen enz. Dameszangvereni gingen tellen daar meer leden tussen 40 en 60 jaar, als tussen 18 en 30. In de winter is het skiën de meest ge liefde sport, welke ook door jong en oud beoefend wordt. Men gaat rustig een uur met de trein op reis, om naar deze of gene plaats te gaan waar een mooie skigelegenheid is. Zodra de eerste sneeuw gevallen is, verschijnen er in bussen, trams en treinen reclamebor den met een verzoek aan de skiërs, hun medereizigers geen overlast aan te doen met hun ongewone bagage. Men zou verwachten, dat in dit land de mensen in het algemeen weinig last van de koude hebben, vooral ook omdat het in tegenstelling met ons land, daar zeer zelden waait. Terwijl het daar een aangename koude was van plm. 8° vorst, liep iedereen met oorkleppen om, hand schoenen aan en klaagde men tegen elkaar, dat het zo koud was. Later kwam ik er achter, hoe dat komt. 's Avonds in het hotel stonden alle gasten voor het buf fet om ongeveer half tien en namen allen een kruik in ontvangst. Op mijn vraag waarom dat was, vertelde men mij, dat daar klein en groot, oud en jong, 's winters allen met een warme kruik naar bed gaan, maar voegde men er gelijktijdig aan toe, we beseffen zelf dat we verwend zijn. Sneeuw geeft meestal in de steden, ook in ons land, een groot ongemak. Hier echter heeft men een gemakkelijke en goedkope oplossing met het ruimen ervan. De berg beek jes worden vaak vanaf bepaalde punten door be tonnen goten geleid, naar de rivieren. In de steden lig gen deze onder de straten, zoals in Holland de riolerings buizen, echter met dit verschil, dat in Zwitserland steeds zeer veel water er door stroomt. Door grote luikopenin gen in dit buizenstelsel wordt de sneeuw in het water geworpen en behoeft men verder geen moeite te nemen voor transport of iets dergelijks. Wat de spoorwegen betreft is het opvallend, dat men voor het betreden van het station geen perron- of plaats kaartje nodig heeft, men kan vrij in- en uitgaan, zoals men wiL/ïijsen controle-ambtenaren of iets dergelijks. Men koó'ptskijn kaartje, stapt in de trein, de conducteur controleert hefj maakt na ieder station een rondgang 'door dgy-ein. waarbij hij in iedere afdeling de naam van het volgende station afroept en van de reizigers, die daar uït moeten stappe'ni|net kaartje in ontvangst neemt. Comjuetqurs in Zwitserland doen dus hetzelfde werk als hier ii'HbllÉnd 3 man, n.l. conducteur, controleur in- f uitgang. Over "het algemeen* zijn dit zeer jonge mensen, men ziet jLur|to\ ¥an S^yft 30 jljar dan oudere. Ook op kleinere L»™tóatMm.w0r#Iën vele werkzaamheden door één man ver richt i waarvoor "iöafln Holland drie of meer mensen verkeer links. Verkeer te water kent men daar alleen op de grote meren, waar voor het vreemdelingenverkeer gebruik wordt gemaakt van raderboten, zoals wij die hier kennen van de Rederij op de Lek. Deze schepen zijn als het ware opgesloten op deze meren, omdat de rivieren niet bevaarbaar zijn. Wat men in Zwitserland rivieren noemt, zijn vergeleken met onze rivieren slechts beken, die men zou kunnen doorwaden als het water niet zo snel stroomde. Alleen in de regentijd worden dit grotere rivieren met wild stromende watermassa's. Wanneer men kaarten van Zwitserland krijgt in kleu rendruk, krijgt men het gevoel of het water overdreven blauw is, in werkelijkheid is dit echter inderdaad zo. Tegen het drinken van water waarschuwde men mij direct, daar het zeer kalkhoudend is en geheel geen jodium bevat. Er zijn in dit land dan ook zeer veel mensen met een kropgezwel, hele dorpen die hierdoor berucht of zoals men wil, beroemd zijn. Deze verschijn selen schrijft men toe aan de eigenschappen van het water. Men drinkt er veel koffie, druivensap, zure most, wijn, snaps, niet veel thee, ook niet veel bier. Er wordt tame lijk veel gerookt, echter niet zoveel door de mannen als in Holland en dan nog meest zeer lichte sigaretten, de zwaardere Engelse en Amerikaanse sigaretten kunnen de meeste niet verdragen. Zeer in trek zijn daar de lange sigaren, zo dun als een vulpen, ongeveer 30 cm lang en zwart als roet, met een mondstuk van een vogelveer, waardoor in de gehele lengte van de sigaar een stokje van l1/* mm dik, waarmee men hem aan moet steken. Men trekt n.l. het stokje eruit, steekt het aan en houdt de vlam aan het einde, zolang totdat er rook verschijnt uit het mondstuk. Dan is hij goed om met roken te be ginnen. Niet beginnen met trekken bij bet aansteken, want dan verbrandt hij teveel aan de binnenkant. Mijn verblijf viel in de St. Nicolaas- en Kersttijd, van welke feesten men daar zeer veel werk maakt, alleen met dit verschil dat St. Michlaus, zoals hij daar genoemd wordt, de gehele maand, dus vanaf begin December tot en met Kerstmis, de hoofdpersoon is en niet vergezeld van een zwarte knecht, over straat loopt, kinderen aan spreekt en optreedt op feestjes enz. Zo werd b.v. op een fabriek een Kerstfeest georganiseerd, dat 3 dagen duurde, waar 4400 kinderen, alle van de arbeiders en beambten, onthaald werden. Ze werden gehaald met de eigen treinen van de fabriek, onder geleide der onder wijzers of onderwijzeressen naar de fabriek gebracht, waar het eigen muziekcorps bij de ingang hen met mu ziek ontving, in een loods gebracht, die voor deze gele genheid geheel ontruimd was, machines en alles eruit, geheel versierd met wandschilderingen, dennengroen, inzet, b.v. de man aan het loket verkoopt kaartjes, be dient de seinen, telefoon, en is gelijktijdig stationschef. Het wegverkeer is rechts, daarentegen het spoorweg-

Het Zeskant | 1948 | | pagina 4