ARGENTINIË HOPPERZUIGER C. O. 3 2 58 Het bouwen van de hopperzuiger C.O. 32 voor rekening van het Argentijnse Ministerio de Obras Publicas, door de Werf Gusto, die op 17 Juli a.s. van stapel zal lopen, heeft ons in nauw contact gebracht met Argentinië. Als inleiding vóór de technische beschrijving van de zuiger is het misschien wel interessant om iets mede te delen over het land en de plaats waar het vaartuig zijn nuttig werk zal gaan uitvoeren. Een beetje aardrijkskunde Argentinië bestaat uit 14 Provincies en 10 z.g. „Gober- naciones." De provincies zijn eigenlijk onafhankelijke staten en wat in het algemeen onder Republica Argen tina doorgaat is veelmeer een federale republiek, reder waarom de hoofdstad Buenos Aires dan ook meestentijds „Capital Federal" wordt genoemd. Op dit laatste zij spe ciaal gewezen, daar de „Provincie Buenos Aires" een geheel afzonderlijk gebied is, dat. administratief niets met de „Capital Federal" te maken heeft, want zelfs de hoofdstad van deze provincie is een andere stad, n.l. La Plata. Spaanse veroveraar Pedro de Mendoza en 44 jaar later zette Juan de Garay op dezelfde plaats weder voet aan land en stichtte hij de „Ciudad de la Santisima Trinidad y Puerto de Santa Maria de Buenos Aires", een weidse naam, die in de loop der jaren tot Buenos Aires afge kort werd, wat eigenlijk „Goede Luchten" betekent.- De keuze van deze naam is niet al te gelukkig geweest, want alle inwoners van Buenos Aires zijn het erover eens, dat het klimaat aan de andere kant van de rivier, d.w.z. aan de Uruguayse zijde en zeer speciaal daar waar thans de stad Montevideo ligt, veel beter is. Behal ve dit is er in Uruguay ook meer natuurschoon en zeer speciaal de buitenlandse bewoners van Buenos Aires be klagen zich er steeds over, dat het wat dit punt betreft, hier eigenlijk alles behalve prettig is. Om iets van de natuur te genieten, moet men 800 tot 1200 km het bin nenland ingaan, want eerst in Córdoba, resp. Mendoza, Dat Argentinië een enorm groot gebied beslaat, is na tuurlijk een ieder bekend. Om dit echter nog even te demonstreren zij vermeld, dat het land ca. 2.8 millioen km2 beslaat, wat betekent, dat het Europeese Nederland met zijn 34.200 km2 ca. een 80ste gedeelte ervan is. Argentinië heeft volgens de kortgeleden gehouden volks telling een bevolking van 16 millioen zielen. Vergeleken bij de 10 millioen van het tegenwoordige Holland is dit natuurlijk uitermate weinig, zodat er nog heel wat plaats is voor mensen, die zich in dit gedeelte van Zuid-Ame- rika willen vestigen. De Capital Federal heeft met haar randgemeenten een bevolking van ruim 3 millioen men sen, d.w.z. iets minder dan een 5de van de bevolking van het gehele land. Dat yan een „waterhoofd" gespro ken wordt, is dan ook te begrijpen! De stad Buenos Aires ligt aan de Rio de la Plata, de samenvloeiing van de beide grote rivieren Uruguay en Parana. begint eigenlijk het natuurschoon, waaraan wij allen zulk een behoefte hebben. Het Andes gebergte, waar eigenlijk het natuurschoon te vinden is, vormt degrens tussen Argentinië en Chile. Het heeft zeer hoge pieken en de bekende Aconcagua reikt tot 7190 m. boven de zeespiegel. De Andes zijn groots, en mooi, doch niet liefelijk. Met de Zwitserse bergen zijn zij niet te' vergelijken, want de toerist zal er tevergeefs dorpen met kerkjes in een dal of koeien met bimmelende klokken op de hellingen zoeken, maar toch heeft het Andesgebergte, al is het dan ook van geheel andere aard, veel aantrekkelijks. Rivieren, slib en baggerzuigers en een beetje geschiedenis In 1536 landde op de plaats waar de stad thans ligt, de Verschillende grote rivieren in het laagland van Argen tinië vinden hun oorsprong in het hoogland van Brazilië.

Het Zeskant | 1948 | | pagina 10