BOEKBESPREKING Deze rivieren, o.a. de Parana, met de Paraguay en de Uruguay, voeren op hun lange tocht een vette slib met zjch mede naar de delta, welke voor deze rivieren de La Plata is. De aanslibbing geschiedt zo snel, dat een vloot van zui gers continu op de rivieren en in de delta werkzaam moet zijn om de rivieren en de vaargeulen, welke vanuit de> Oceaan de toegang tot de grote steden verschaffen, be vaarbaar te houden. Argentinië is een exportland van betekenis de uit voer in 1945 bedroeg o.a. 2.5 millioen ton graan, 1.4 mil- lioen ton mais, terwijl de uitvoer van vlees, eetbare en technische oliën, katoen, suiker, rijst, zeer belangrijk is. Daarom moet het M.O.P. (Ministerio de Obras Publicas) het vaarwater bruikbaar houden en bruikbaarder maken. Het M.O.P. heeft op dit gebied een grote ervaring. Een grote vloot van baggerwerktuigen werkt continu op deze rivieren. De hopperzuiger CO. 32, welke de naam M.O.P. 224C zal dragen, zal voor de baggerwerken voor Buenos Aires in het Noord- en Zuidkanaal worden te werk gesteld. Deze kanalen zijn niet anders dan in het gebied van de La Plata uitgebaggerde vaargeulen, welke door bakens zijn aangegeven. Wijze van baggeren De bodem, die uit een zachte vette laag slib bestaat, maakt het onmogelijk dat verankerde baggermolens deze slib verwerken. Al varende moet dit geschieden. Daarom heeft het M.O.P. beslist, dat het nieuwe bagger- werktuig een zelfvarende hopperzuiger zal moeten zijn. Om eventueel het baggeren aan de Atlantische Oceaan- kust mogelijk te maken, moet de1 zuiger zodanig ge construeerd zijn, dat zij bij een max. 3 m. hoge golfslag kan werken. Het schip vaart dus op eigen kracht, zuigt de specie op en stort deze brij in de eigen hopper d. i. een bagger- verzamelplaats in het schip vaart naar de stortplaats, stort de specie uit en herhaalt daarna de handeling. Het storten van de specie geschiedt bij aflopend tij pl.m. 1!4 km. ten zuiden van het kanaal, terwijl dit storten bij opkomend tij tengevolge van de golfstroom 1*4 km.' ten Noorden van dit kanaal moet geschieden. Men is van plan de specie, dit tijdens het opkomend tij gemengd is met zand, ten Noorden van Buenos-Aires zo danig te storten, dat een kttnstmatig strand ontstaat, dat tevens een te vormen meertje insluit, hetwelk voor ont spanningsdoeleinden zal worden gebruikt. In het volgend artikel zal U iets over de hopperzuiger en haar werking worden verteld. Aan onze I.H.C.-ers een technisch onderwerp op eenvou dige wijze in goed Nederlands uitleggen, kost onze re dacteuren altijd veel hoofdbreken. Onze technici hante ren doorgaans de rekenschuif beter dan de pen en we zien dan ook samenwerking ontstaan tussen technicus en schrijver, daar waar er brieven geschreven moeten worden, artikeltjes voor reclame, of stukjes voor Het Zeskant geleverd moeten worden. Insiders weten, dat voor het in elkaar dokteren van een behoorlijk epistel of artikel heel wat komt kijken, maar ook dat door sa menwerking tussen technicus en schrijver, en vooral door toewijding, veel te bereiken is. En hoeveel moeilijker dan een enkel artikeltje is het schrijven van een com pleet boek. Wij waren dan ook heel nieuwsgierig te weten, toen de Uitgeverij Schuyt TV. F., Baarn, ons het boek Ijzer en Staal (prijs 5.50) ter bespreking in Het Zeskant toezond, hoe de schrijver, de heer C. F. van Dam, zich van deze opgaaf gekweten zou hebben. Aan het ver zoek van de uitgever hebben wij graag voldaan, omdal het behandelde onderwerp alle I.H.C.-ers ter harte gaat en omdat de auteur, die bij de Hoogovens de bezoekers rondleidt, het heeft geschreven voor leken zowel als meer technisch georienteerden. De wording van ijzer en staal wordt beschreven van het erts af tot aan het walsproduct en ieder onzer zal er zeker veel in vinden, dat hij niet wist en dat zijn belangstelling heeft. Er staan goede fo to's in en schetsen en schema's om alles zo duidelijk mogelijk te maken, terwijl de lezer door een index ach terin gemakkelijk later nog eens iets kan naslaan. Het zwakke punt is ook hier het Nederlands, dat niet veel verschilt van het gebruikelijke product; een enkel grapje er tussendoor (waarvan er een paar bepaald misplaatst zijn) kan dat niet goed maken. Onze lezers zullen dit wel geen onoverkomelijk bezwaar vinden, maar wij menen wel, dat de uitgevers daar meer waarde aan moeten gaan hechten. Overigens is het boek goed verzorgd, gedrukt op behoorlijk papier en gezet uit de schreefloze Nobel, de letter waaruit ook onze normbladen gezet zijn. Toevalig kregen wij dezer dagen een boek in handen, dat wel een groot contrast vormt met het eerst, n.l. „Scheepswerf De Kroonprinces", door Herman de Man. Hier is een rasartist aan het woord, beschrijver van het Zuid-Hollandse boerenleven aan Lek en IJssel, die in deze roman het leven op een ouderwets scheepsreparatie- werfje uitschildert, dat nog wel geleid wordt door een vrouw. Wij beleven alle moeilijkheden mee, die het drij ven van zo'n werfje met zich brengt, wij zien de werf groeien en na veel moeilijkheden de vrouw haar ware bestemming bereiken. Het boek is opgedragen aan Dirk Nijland, voor zijn mede-arbeid aan deze vertelling. Ra den wij goed, indien wij aannemen, dat Dirk Nijland de man is geweest, die de stof voor het boek heeft helpen aandragen en bij de keuze van de vaktermen behulp zaam is geweest? Dan zou dit boek een voorbeeld zijn van de samenwerking, waarvan wij in de aanhef van dit artikel spraken en die in dit geval geleid heeft tot een gaaf kunstwerk. C. H. van Looij. Wijsheid betekent: te weten wat men moet gaan doen. Bekwaamheid is: le weten hoe men het doen moet. en Deugd betekent: het inderdaad te doen! FIRMAREDACTEUREN VAN HET ZESKANT Conrad-Stork Werf Gusto de Klop J. K. Smit L. Smit Zoon Verschure dhr C. Baars dhr Pellen dhr Hellemons dhr C. v. d. Wiel dhr G. Biezeno dhr W. van Duinen Mej. R. van Dijk dhr J. Koutstaal dhr Th. v. d. Wijden Hoofdredactie: Industriële Handelscombinatie Holland, dhr C. II. van Looij, Lyceumplein 18, Den Haag

Het Zeskant | 1948 | | pagina 11