Er zit méér In IJ dat de vrouwen er vaak werken; ook al zijn ze getrouwd hebben ze een baan buitenshuis en zo nemen dus ook zij deel aan het productie-proces. Ik had echter niet de in druk, dat het Amerikaanse volk daardoor gelukkiger is dan wij. Velen hebben een ontevreden trek op hun ge zicht, en wanneer in een land 30% van de huwelijken weer op echtscheiding uitloopt, dan moet er toch wel iets verkeerd zijn. Als Hollander wordt je overal harte lijk ontvangen en gastvrij binnengehaald, maar je hebt wel eens het gevoel, dat wanneer je weg bent, ook nie mand ooit meer aan je denkt. Men leeft daar makkelijk en oppervlakkig, geniet van het leven en gaat vroeg dood. Het is een land, schitterend om te zien, maar niet om in te leven voor een Hollander, die van gezelligheid houdt. Na verloop van tijd gaat men er zich eenzaam voelen. De laatste maand van mijn verblijf aan de overkant heb ik rondgereisd en verschillende bedrijven bezocht en Amerikanen leren kennen, en dat heeft dit inzicht bij mij nog versterkt. J. R. de Waard. Het is niet waar, dat alleen Amerikaanse krantenjon gens de kans krijgen, een man van betekenis te worden. Met dit luidruchtige beroep is de later wereldberoemd geworden Edison zijn „loop"baan begonnen en nader hand heeft hij heel wat afgereden ook, toen hij in de trein zijn eigen krant drukte. Maar zonder die kranten en die treinreizen zou hij het waarschijnlijk even ver hebben gebracht. Daarin lag niet de oorsprong van zijn succes. Hij slaagde dank zij een geweldig verstand, ge paard aan een onverwoestbare ijver en de zeldzame gave, na vier uren slapen even fris te zijn als een ander na acht. Daardoor kon hij veel langer werken dan ieder ander. En hij deed het ook. Gelukkig is het ook niet juist, dat zo'n bijna sprookjes achtige carrière, zo'n vaart van een nederig beroep naar een topfunctie, alleen in de vorige eeuw kon gebeuren, toen er nog zoveel uitgevonden moest worden. Want ook nu worden er uitvindigen gedaan en ook nu heeft Vader Tijd, die onafgebroken aan het grauwe tapijt van de wereldgeschiedenis weeft, verscheidene kleurige draden op zijn stramien: de bijzondere levens van merkwaardige mensen die het, dwars tegen de sterke stroom van moei ten en zorgen in, van niets tot iets weten te brengen. Ja, er komt ook wel een dosis geluk bij. Maar dikwijls lopen we met dat geluk in de hand, zonder het te zien, zonder het een kans te geven. Dat is onze eigen fout. We moeten weten dat het er is. Het heet: zelfvertrouwen. Het wapen van Brugge geeft de beste uitdrukking van zelfvertrouwen in de woorden: „plus est en vous." Wij zouden zeggen: „Er zit méér in U." Een spreuk om boven je bed te hangen en er elke dag kracht uit te putten. Want als er méér in ons zit, waarom halen we het er dan niet uit? Daar zijn slechts twee dingen voor nodig, nl. gezond verstand en doorzettingsvermogen. Een genie behoeven we niet te zijn: zo'n kei als Edison was komt maar eenmaal in een mensenleeftijd voor. Daartegenover staat, dat de arbeider van thans veel meer kans heeft vooruit te komen dan zijn collega uit de vorige eeuw. Zijn werktijd is aanmerkelijk korter, de omstandigheden waaronder hij leeft zijn gunstiger, tal van gelegenheden worden hem geboden, die vroeger niet bestonden. Het zou dwaas zijn niet méér van je leven te maken, geestelijk en stoffelijk een rijker mens te wor den ten gunste van jezelf en je gezin. Maar dan is het nodig het gezonde verstand aan het werk te zetten en te oefenen. Welnu: waarom zouden we onze hersens ook niet eens een kans geven? Ieder heeft de gelegenheid dat 's avonds te doen tegen een prijs, die belangrijk lager is dan het bezoeken van een biosocoop of het bijwonen van een gezellig avondje. Die moet je dan laten schieten, maar wat houdt iemand van een der gelijke tijdpassering over? In het begin voel je het opgeven daarvan misschien als een opoffering goed: maar die opoffering wordt rijkelijk beloond. Het geld, dat je uitgeeft aan algemene ontwikkeling en de inspan ning, die je je daarbij getroost, brengen veel hogere ren te op dan welke spaarbank ook bieden kan. Het wordt omgezet in levensgeluk. Wie eenmaal besloten heeft zijn wetenschap wat uit te bouwen, voelt zich rijker worden, met elk uur dat hij daaraan besteedt. Veel van wat hij vroeger hoorde en las zonder het te begrijpen, wordt hem nu duidelijk. Het is of hij een andere wereld binnentreedt, waarvan hij het bestaan wel had vermoed, maar die tot dusver voor hem gesloten bleef, en waarin het leven meer glans en meer diepte heeft. De kansen liggen voor het grijpen. Ieder kan op het ge bied, waar zijn belangstelling hem meevoert, verschillen de cursussen gaan volgen, schriftelijk of mondeling. Dit ter overpeinzing in de vacantie. Amerika en Horshoe U atervallen gezien vanuit de lucht

Het Zeskant | 1948 | | pagina 13