SCHEEPSBOUW OPLEIDING ONTWIKKELING EN ONTSPANNING Wij ontvingen van de Stichting Bedrijfsopleiding Me taal- Electrotechnische Industrie BEMETELhet navolgende schrijven, met verzoek tot plaatsing in HET ZESKANT". Sedert enige jaren bestaat de mogelijkheid een practi- sche opleiding op de werven te krijgen door middel van een z.g. Leerovereenkomst, volgens de bepalingen van de Wet van het Nijverheidsonderwijs. Onder het toezicht van de Stichting Bedrijfsopleiding Metaal- Electrotechnische Industrie „Bemetel" zullen een aantal jongelui, naar het oordeel van de Directie van een bedrijf, in de gelegenheid worden gesteld een practische opleiding te krijgen in het door hen gekozen vak. Deze opleiding duurt drie jaren voor jongelui met diploma dagambachtsschool, voor de andere vier jaren. Voor jongelui met diploma Scheepsbouw-Ambachts- school duurt de opleiding twee jaren. Voorzover er jon gelui zijn, die reeds geruime tijd in het vak werkzaam zijn, kan de duur der opleiding korter zijn, dit ter be oordeling van de Stichting „Bemetel." De leerling is normaal in loondienst. Naast zijn Arbeids overeenkomst sluit zijn Vader of Voogd voor hem een leerovereenkomst met de Directie van een werf ten over staan van de genoemde stichting. Hiervoor behoort een leergeld te worden betaald en wel gemiddeld 20 ct. per week. De leerling is verplicht gedurende de opleiding Nijverheidsonderwijs te volgen'. Ingevolge artikel 47, tweede lid, van de Nijverheidsonderwijswet, behoeft de leerling, voor wie een leerovereenkomst volgens Titel II van genoemde wet is aangegaan, voor het volgen van het aanvullend theoretisch onderwijs geen schoolgeld te be talen. Voor de Scheepswerven komen onderstaande vak ken in aanmerking: Ijzerwerken Afschrijven in de Scheepsbouw, Scheepsbeschieten. Voor de leerlingen, in opleiding in het vak Ijzerwerken Afschrijvingen in de Scheepsbouw wordt op de meeste werven een cursus in het afschrijven en uitslaan in de scheepsbouw gegeven. De lesgelden daarvan worden door de Directie van het bedrijf betaald. In de toekomst zal het vak Ijzerwerken Afschrijven in de Scheepsbouw als een van de voor- De Heer B. v. d. Werken van J. K. Smit, die reeds meer artikeltjes voor deze rubriek schreef, vertelt hier onder iets over het begin van de amateurradiobouw. Nu de radio zo algemeen bekend is, wil ik U eens ver tellen van de tijd, toen de radio nog in haar kinderschoe nen stond. Daar ik een liefhebber ben om allerlei te on derzoeken, begon ik omstreeks 1918 mij bezig te houden met de radio. Het heette toen nog draadloze telegrafie, telefonie was toen nog niet bekend, lampen en buizen voor dit werk waren er nog niet, het was toen nog wer ken met kristalontvangers. Nadat ik enige inlichtingen had ontvangen, begon ik zelf proeven te nemen en al gauw kon ik de Parijs-Eifeltoren en Scheveningen-haven enz. beluisteren, maar het waren morse-tekens die er te horen waren, dus moest ik die eerst nog leren. Dit is mij gelukt en zodoende kon ik weer berichten opnemen. De onderdelen welke ik nodig had, maakte ik zo veel mogelijk zelf, condensators, telefoons en zelfs het kristal werd door mezelf gemaakt. Dit kristal bestond uit lood glans, kunstmatige looderts. Alles was wel eenvoudig, maar het ging. Verbeteren kon ik altijd nog, het was wel heel moeilijk, want je moest alles zelf proberen. In het jaar 1919 op de 18e Maart werd voor het eerst op de Jaarbeurs telefonie gedemonstreerd. Toen waren er lampen verkrijgbaar buismodel en ik kocht toen zo'n lamp. Met de telefonie was ik de eerste in de omtrek die muziek kon beluisteren van de Jaarbeurs. Er bestond toen alleen Radio-vereniging, waar ik ook lid van werd, en zodoende waren wij leden in staat, om elkaar met raad en daad bij te staan. Wij stonden ook in verbinding met de firma die de Radiomuziek uitzond en allerlei proeven deed tot verbetering op radiogebied. Wij deelden de resultaten mede aan hem, welke hij in dank aannam. Later werd er veel verbeterd op dit ge bied. Ik heb het nog een poosje volgehouden, maar ein delijk ben ik er niet verder meegegaan, daar ik weer wat anders op mijn programma had staan. Wel heb ik nog een eigen gebouwde radio, maar experimenteren doe ik er niet mede. aanstaande vakken in de Nederlandse Industrie worden beschouwd. Dit komt in de opleiding tot uitdrukking. Tevens is het mogelijk te volgen: de vakcursus in het Scheepsbeschieten, De leerlingen, in opleiding in één der bovengenoemde vakken, ontvangen een Werkboek, waarin zij de door hen verrichte werkzaamheden schrijven, terwijl zij tevens naar aanleiding van verricht werk elke week een schets of tekening maken in dit boek. De leerbaas beoordeelt wekelijks de uitgevoerde werkzaamheden met èen cijfer, terwijl ook voor de schets of tekening een waarderings cijfer wordt toegekend. Het werkboek behoort steeds zeer zorgvuldig te worden bijgehouden en in elk op zicht een indruk te geven van een leerling en zijn op leiding. Enige malen per jaar worden Proefwerkstuk ken vervaardigd, om de vorderingen ook aldus te kun nen beoordelen. Deze proefwerkstukken kunnen ook be staan uit daarvoor geschikte werkstukken van de pro ductie. Het toezicht over de opleiding wordt namens de Stichting Bemetel uitgeoefend door de Controleur, die hiervoor regelmatig het bedrijf bezoekt om zich op de hoogte te stellen van de bijzonderheden van de oplei ding en de leerlingen. Aan hen, die aan het einde van de opleiding het Examen met goed gevolg afleggen, wordt uitgereikt het: Rijks-Nijverheids-Diploma. Bij het begin der opleiding vormen de eerste drie maan den een Proeftijd, binnen welke de overeenkomst kan worden verbroken. Zij, die voor de opleiding worden gekozen, zullen dit zeker als een onderscheiding be schouwen.

Het Zeskant | 1948 | | pagina 4