I H C TELEX CENTRALE r.H.c. 54 naar een andere schrijfmachine werd gezonden die in die ontvangende schrijfmachine een zelfde letterteken deed bewegen en een aanslag op het papier tot stand bracht, De telex of verreschrijver was uitgevonden. Zij is thans in gebruik bij politie, pers en grote bedrijven, o.a. de Door middel van de telex willen we een snellere uitwis seling van gegevens en gedachten onder de I.H.C.-ven- noten bereiken. Een voorbeeld uit de praktijk: De Klop heeft dringend tien kopernikkel-electroden no dig, dik drie of vier mm. Stuk voor stuk de andere vijf werven opbellen, met de kans (om niet te zeggen, de zekerheid), dat hij niet dadelijk uitsluitsel krijgt? Dat zou heel lang duren; bovendien zou de magazijnmeester of inkoper, die die 5 telefoongesprekken moet voeren, op zijn stoel moeten blijven zitten, totdat alle interlocale telefoongesprekken zijn doorgekomen. De telex brengt uitkomst. De inkoper schrijft zijn noodkreet op een pa piertje, de typiste tikt het op de telex envia de eigen telexlijnen is het bericht bij alle andere werven in en kele minuten ontvangen. De telex centraalpost staat bij de I.H,C. in Den Haag. Op foto 1 ziet U in het midden het kleine kastje staan met de contactpennen die de verbindingen tot stand brengen. Wanneer een werf een verbinding met een an dere werf wenst gaat op de centraalpost een lichtje bran den en een bel gaat over. Op de machine links ontvangt de bediende de verzoeken om verbinding met anderen. De machine rechts van de centraalpost is voor het ver zenden van berichten die de I.H.C. zelf heeft voor één of meer werven. Een belangrijk instrument is' verder de automatische zender, waarover de centrale beschikt. Het is met een telex nl. mogelijk, het bericht eerst compleet te typen en pas te verzenden nadat het eerst geheel getypt is. Ge durende het typen wordt dan het bericht, behalve op een vel papier getypt, ook op een smalle strook geponst, waarbij elke letter door een combinatie van één tot vijf gaatjes wordt aangegeven. Wanneer het bericht getypt Foto 1. Bedieningscentrale, centraal post, zendmachine, automatische zender met een ponsbandje erin gelegd Vijftien jaar geleden werd een sensationele uitvinding gedaan, maarniemand wilde er eerst aan. Het was een schrijfmachine, waarbij bij het aanslaan van een toets een combinatie van stroomsloten langs een kabel Foto 3. De telexmachine bij een van de werven. Op ontvangen berich ten wordt een etiketje geplakt met de naam van de afzender. Voor elke werf heeft het etiketje een aparte kleur Foto 2. Overzicht van de I.H.C. T elex-centale (en dus ook geponst) is, en eventueel nog eens nagele zen, wordt de geponste strook in de automatische zender gelegd (foto 1 geheel rechts) en met zeer grote snelheid (70 woorden per minuut), verzonden. Op de overzichts foto no. 2 ziet U aan de rechtermuur de ponsbandjes hangen, die verzonden moeten worden, aan de linker muur de bandjes die verzonden zijn. Ze worden een week lang bewaard, zodat wanneer iemand later een copie wil hebben, hij die kan krijgen, Links op de over zichtsfoto ziet U verder de relaiskasten van de installa tie staan. Foto 4 Telexmachine, de kap opengeslagen

Het Zeskant | 1948 | | pagina 6