<^*J^)e anten vloet Oplossing KRUISWOORDRAADSEL Toen verleden jaar onze firma-redacteur een beroep op mij deed, om ook eens een artikel te schrijven voor ons „Zeskant", heb ik dat geprobeerd met „Mijn reis naar Siberië." Hier volgt thans mijn tweede artikel, in de hoop hier mede enig begrip over het werk op en de betekenis van de spantenvloer aan te kweken bij die I.H.C.-ers en hun huisgenoten, die hiervan nog niet of nog niet voldoende op de hoogte zijn. Het hart van de scheepsbouw." U weet toch wel waar de spantenvloer ligt en wat zij is. Die spantenvloer, daar ergens in de scheepsbouwloods, die mooie gladde en vlakke houten vloer, die wat hoger ligt dan de begane grond en die iedere bezoeker van de werf steeds zal opvallen. Al weet nu wel een ieder, die in de scheepsbouw werk zaam is, waar de spantenvloer ligt, de meesten van hen weten evenwel niet precies, wat daarop gebeurt. Dat is ook niet zo eenvoudig en het vereist voor de leek heel wat inspanning om dat te gaan begrijpen. Dat is ook het geval met hen, die daar voor het eerst aan het werk ge zet worden. Men zal eerst grondig opgeleid moeten wor den om te kunnen optreden als geschoold vakman op de spantenvloer. Zelf heb ik vele jaren deze functie bekleed en met trots kan je dan zeggen „De spantenvloer is het hart van de scheepsbouw", daar kan de ware scheepsbouwer zijn hart ophalen aan echte scheepsbouwkunst. Spantenvloer en Kantoor. Voor dat we nu verder gaan met de spantenvloer, zullen we eerst even een kijkje gaan nemen op het kantoor en het verband gaan zien tussen beide. Er heerst daar op het kantoor een aangename drukte. Er is weer een schip bijDit gerucht gaat met een zekere voldoening door het kantoor en verder over de werkplaatsen. Op de tekenkamer komen eerst de tekenaars en daarna op de administratie de inkopers en de correspondentie afdeling aan het werk. Een lawine van tekeningen en berekeningen moeten snel gemaakt worden, want als er een nieuw schip wordt ge bouwd, is er doorgaans haast mede. Er moet dus direct aangepakt worden, want de Hollandse scheepsbouwer staat er op, dat de overeengekomen termijnen aange houden worden. Voorwaar een van die goede Hollandse eigenschappen van: Een man, een man, een woord, een woord. Na al de noodzakelijke voorbereidingen op het kantoor en nadat de lijnentekening met de spantenlijst op de spanten vloer afgegeven zijn, begint dan Het werk op de spantenvloer. Het eerste werk is dan de lijnen van het schip op ware grootte op de spantafstanden „uitstreken." Vervolgens wordt de voor- en achtersteven van het te bouwen vaar tuig in zij- en boven-aanzicht uitgezet en in de houten vloer geschrapt. Dan wordt het spantraam gevormd. Nu zijn de plaatgangen aan de beurt om uitgezet te wor den,-waarbij ter dege rekening gehouden moet worden met de afmetingen van het bij de walswerken bestelde materiaal. De landen moeten zo geplaatst worden, dat de huidplaten er goed uit kunnen. Geleidelijk komen er meer onderdelen van het schip, die op de vloer uitgezet moeten worden, als: langsschotten, zaadhouten, zij en dekstringers, bovenbouw enz. te veel om op te noemen. Hierna worden de landen met verf „aangehaald", de spanten en alle onderdelen van nummers en tekens voor zien. Ondertussen zijn van de tekenkamer de werkteke ningen aangevoerd en het zijn de afschrijvers die aan de slag kunnen gaan met het maken van mallen en het opmeten van het materiaal. De gegevens, die de afschrij vers niet op de tekeningen vinden, krijgen zij wel op de spantenvloer. De verdere voortgang van het werk. Er kunnen nu telkens meer mensen ingeschakeld worden voor de bouw van het nieuwe vaartuig, nl. de spanten- buiger, de hoekijzersmid, de man van de platenpers. Zij allen moeten een begin maken met het slaan van de vormroeden volgens de spantvormen en het opnemen van de spantzweiën. Er moet ook geweten worden, hoe en waar de kielbalk moet komen te liggen, om daarop het schip straks te gaan bouwen. Het is de man van de spantenvloer, die voor een ieder klaar moet staan om alle maten, welke voor de bouw van het schip nodig zijn, te geven en die ondertussen kalmpjes aan doorgaat met het uitslaan van de verschil lende scheepsvormen. De spantenvloer is dan ook met recht de ziel van het scheepsbouwbedrijf, daarover gaat het werk van de con structeur en dat van de ijzerwerker. Van hieruit gaan de gegevens naar alle punten van het bedrijf, waar deze ook nodig mochten zijn. Het is begrijpelijk, dat een buitenstaander vol bewonde ring toeziet, hoe al deze onderdelen, platen, profielen, enz., recht en gebogen, van klinknagelgaten voorzien, straks aan boord precies op elkaar passen. Om dit alles te kunnen bereiken, moet niet alleen de man van de spantenvloer, maar ook moeten de afschrij vers en ijzerwerkers goede geschoolde vakmensen zijn. Het nut van een goede vakschoolopleiding, als o.a. am bachtsschool en nijverheids (avond) school springt hierbij duidelijk naar voren. Wellicht is er voor ondergetekende later nog wel ge legenheid om wat te schrijven over het onderricht dat op sommige ambachtsscholen en nijverheids (avond) scho len in het speciale vak scheepsbouw voor ijzerwerkers en a.s. ijzerwerkers gegeven wordt. A. J. Korevaar. (Klop) De goede oplossing van het kruiswoordraadsel in ons nummer van Mei is: Horizontaal: 1. Idem; 6/31/64 IHC; 8. Sten; 12. Indië; 13. Latoen; 14. Natte; 16. Ark; 17. D; 18. Ordernummer; 24. Shah26. U; 27. Edem; 28. Ozo; 29. St.; 32. Met; 33. Oil; 34. Te; 36. Kerel; 38. Regentijd; 40. Voldoen; 42. A; 43. Ir; 44. Ee; 46. G.N.; 47. E; 48. GEB; 49. E.D.; 50. LB.; 53. e.a.; 54. Inzamelen; 65. Edict. Verticaal: 1. Ina; 2. DDT; 3. Eitop; 4. Meer; 5. Bode; 7. Leem; 8. Sta; 9. Tors; 10. Eekhoorn; 11. NN; 15. UN; 19. Dieet; 20. Uren; 21. Mem; 22. Ede; 23. Rat; 25. Azië; 30. Teer; 35. Leeg; 36. K.O.; 37. EE; 39. Nee; 41. Dokken; 42. and; 45. Hallo; 46. Geste; 51. Bah; 52. Ems; 54. In; 55. ND; 56. Boze; 57. Al; 58. E.C., 59. Em; 60. N.B.; 61. Da; 62'. It; 53. C.I. Er zijn bij enkele nummers andere oplossingen mogelijk, die ook goed gerekend zijn. Er zijn 91 goede oplossingen ontvangen en 39 onjuiste. Er worden 3 prijzen beschikbaar gesteld in de vorm van een boek naar keuze van de winnaar ter waarde van 7.50. Bij loting door de kern van LSZ zijn de volgende winnaars uitverkoren: A. v. d. Vlies, magazijnmeester „De Klop". W. Ackerman. calculatie S. en C., Werf Gusto, Jac. de Deugd, draaier, L.S.Z. Willen deze heren aan hun firmaredacteur opgeven, welk boek zij wensen te ontvangen?

Het Zeskant | 1948 | | pagina 9