Het aanbouwen van gelaste constructies ui Hollandse scheepsbouwkunst hielpen tot stand brengen, zullen wel met zekere trots het fiere schip nagekeken hebben. De doopplechtigheid werd verricht door Mevr. S. E. Varela Keen de Bunge. De vorige maal werd een en ander gezegd over de manier van hechten van de naden tussen de secties, zoals dit door de ijzerwerker gedaan kan worden. In fig. 1 is naast elkaar te zien een hoekstaal met vier hechtlassen vastge zet, en een strip welke met twee hoeklassen is verbonden aan de te stellen platen. Het meest in het oog lopende verschil is hier weer, dat het aanbrengen van de strip ongeveer de helft van de tijd kost van die voor het hoek staal, en, belangrijker nog, dat het verwijderen van de strip een kwestie is van seconden tegenover minuten voor het hoekstaal. Tussen beide methoden bestaat echter nog eenverschil. In fig. 2 is te zien een land in de scheepshuid (van binnen) en aan de onderkant een stuik, dat op het land uitkomt. De huidplaten zijn door middel van hechtstrippen gesteld. Nu weten we, dat eerst stui ken, en daarna landen worden gelast. Het lassen van de stuiken veroorzaakt echter krimp. De dwarskrimp trekt de platen van de onderste gang naar elkaar toe. Nu zitten deze platen vast met hechtstrippen. Het is echter duide lijk, dat de kleine verschuiving van misschien 1 mm voor deze strip geen bezwaar is. Wanneer we in de naad hadden gehecht, dan zou de verbinding deze verschuiving niet toestaan, en dan zou of de hecht springen of een vormverandering zou optreden waardoor de toenadering tot stand komt. Deze vormverandering zal hier dan zijn een bult in de bovenste gang boven het stuik. Juist deze hechtstrippen geven hier de vrijheid die we nodig hebben en bovendien de vereiste stijfheid om de platen toch onderling in het zelfde vlak te houden. Voor de hoek- staalverbinding geldt dit voordeel niet, daarom zijn hechtstrippen het aangewezen hulpmiddel. In fig. 2 is te zien, dat zulke hechtstrippen op afstanden van ongeveer 300 mm worden gebruikt, en bovendien dat ze in veel gevallen niet recht maar scheef over de naad ken onderling voet voor voet gesteld en met hechtstrip pen van kleiner formaat gehecht. Hieronder duiden we nu nogmaals in het kort aan de voordelen van het gebruik van hechtstrippen. 1. Door hechtstrippen komen de hechten niet in doch buiten de naad waardoor het ook toelaatbaar is dat een niet gediplomeerd lasser, dus ijzerwerker of zijn helper de hecht maakt. De ijzerwerker hoeft niet op de lasser te wachten. 2. De hechtstrippen vormen een tijdelijke verbinding; doordat ze aan één zijde gehecht zijn is het gemakke lijk om ze te verwijderen met hamer of wringijzer. 3. Hechtstrippen geven ruim voldoende stijfheid in de richting waarin we stijfheid verlangen maar tevens voldoende slapte in de richtingen waarin krimpver- vormingen onvermijdelijk zijn. Eén waarschuwing moeten we hierbij nog vermelden; wanneer hijsogen worden aangelast, dan zijn dat wel is waar-tijdelijke verbindingen, maar deze moeten we toch aan twee zijden vast lassen. Van het „houden" van een dergelijke verbinding hangt te veel af, tegenover de vei ligheid van onze medemensen zijn we verplicht om deze meerkosten te aanvaarden. J R de Waard. worden opgesteld. Dit is met opzet gedaan en heeft het voordeel dat wanneer de naad wordt gelast de dwars krimp minder wordt gehinderd en daardoor het scheur- gevaar voor de grondlaag aanmerkelijk kleiner wordt. In fig. 3 is te zien een punt van de huid van een 10.000 tons schip waar vier secties bij elkaar komen. De secties zijn eerst vastgezet met strippen van groter formaat (let wel strippen, niet hoekstalen). Bij het hechten met deze zware strippen is zorgvuldig gelet op de juiste opstelling door middel van de slaglijnen die de vertikalen, water lijnen of spantvlakken aangeven. Later zijn de plaatvlak-

Het Zeskant | 1948 | | pagina 5