100 Jaar Boordlichten Aanvullingsfonds BE ATI NAAR KINDERDIJK BIJ ZIEKTE OF ONGEVAL Excursie Leerlingen Bedrijfschool Slikkerveer Eén onderneming als b.v. de United States Steel Cor poration produceert evenveel als de gezamelijke hoog ovens van de Sowjet-Unie en ruim anderhalf maal zoveel als de hoogovens van Groot-Brittannië. dat er in Frankrijk een z.g. Nationale Vacantiekas is ingesteld? Op alle postkantoren worden zégels ter waar de van 100 frs. verkocht. Deze plakt men in een daarvoor bestemd boekje en later kan men met het gespaarde be drag zijn vacantie uitgaven voor hotels en reis be strijden. Veel hotelhouders zijn hierbij reeds aangesloten. Het aantal kopers van deze zegels is zeer groot. Nederland op de 5e plaats staat in de wereld- scheepsbouw? Op einde Juni waren over de hele wereld in aanbouw stoom- en motorschepen met een gezamelijke tonnage van 4.021.889 br. t. In Engeland was hiervan 2.234.703 br. t. of 55.8% in aanbouw. Frankrijk had in aanbouw 331.216 br. t.; Zweden 241.980 br. t., Italië •220.805 br. t. en Nederland 219.628 br. t. Daarna komen de Britse Dominions en koloniën met 176.046 br. t., de Vereen. Staten met 162.072 br. t. Denemarken en Spanje sluiten de rij met resp. 118.711 én 112.893 br. t. Zondag 11 Juli jl. was het honderd jaar geleden dat de Britse Admiraliteit het gebruik van boordlichten op zee schepen voorschreef. Als gevolg van de toenemende snelheid der zeeschepen en het daarmee gaande groterq gevaar voor aanvaringen, werd het voor alle Britse schepen navigerende binnen 20 mijl uit de Britse kust verplicht gesteld lichten te voeren. In 1858 vielen alle Britse schepen, waar zij zich ook be vonden, onder de verplichting rode en groene lichten te doen branden bij de vaart na zonsondergang. Het verplichte gebruik van deze lichten is later ook in andere zeevarende naties ingevoerd, hetgeen in de hand werd gewerkt door de Merchant Shipping Act van 1862, die het gebruik van boordlichten op alle schepen dus ook buitenlandse in Britse territoriale wateren ver plicht stelde. J. C. M. Art. 5 van het Reglement op het Aanvullingsfonds, afge drukt in het „Zeskant" van Augustus 1948 wordt als volgt aangevuld: „De uitkering van het Aanvullingsfonds plus de totale uitkering van het Ziekenfonds der Werf Gusto, mogen de 80% van het normale inkomen niet overschrijden". Vacantie naar buiten, naar 't Land in 't groen Geen werken, niet denken en lekker niets doen Je blaast je sigaartje, nog liever een pijp Je vel dat gaat blaren, als een appel zo rijp. Maar na zo een dagje is 't luieren gedaan Je wordt weer actiever je gaat alweer staan Bij ons kwam palet en de verf voor den dag een kleine discussie, en ja hoor 't mag De ezel, penselen, 't stoeltje, palet De fiets nagekeken en wat vroeger naar bed. De club was verwittigd en 's morgens heel vroeg stond 't stel op de Koemarkt met een tocht voor den boeg Op Kinderdijk is toen het clubje gestrand in de schaduw der molens van 't heerlijke land. Die dag was vacantie voor honderd procent verzonken in kleuren en je doet zo je bent wat zwemmen en zonnen en op het paneel staat onze vacantie 't is zeer origineel Zo heeft er „Beati" van dat heerlijke land een dag van plezier en een stuk aan de wand. P. J. M. Het komt wel eens voor, dat een onzer werknemers, ten gevolge van ziekte of ongeval, plotseling zijn werkzaam heden moet onderbreken. Bij zijn terugkeer komt hij dan soms tot de ontdekking, dat zijn gereedschap of bedrijfs kleding is zoekgeraakt en eerst na veel moeite kan wor den teruggevonden. Teneinde dit te voorkomen wordt ieder in zijn eigen be lang aangeraden bij voornoemde gevallen op de afdeling, waar men werkzaam is, kennis te geven van het aan wezig zijn van gereedschap en dergelijke. De betrokken afdeling kan dan de nodige maatregelen nemen. Zo werd dan ook de Bedrijfsschool van de Werf te Slik kerveer in de gelegenheid gesteld om een excursie te maken. Het was Zaterdag, 25 September, dat een grote autobus voor de Werf kwam, die de leerlingen naar hun bestemming zou brengen. Om 7.30 uur werd de tocht aangevangen, welke ons allereerst naar Amsterdam zou voeren, waar de Werf van Verschure Co. zou worden bezocht. De juiste stemming zat er al dadelijk in. Onder het zingen van liederen, begeleid door de muziek van de meegenomen mondharmonica's, waren we ongemerkt om 9.45 uur bij de Werf van Verschure aangekomen. Hier stond de heer v. d. Weijden, het sympathieke hoofd der vakopleiding, ons al op te wachten. We werden meege nomen naar de cantine, waar genoemde heer ons harte lijke woorden van welkom toeriep op de werf van „onze broer" zo zei hij. Bij woorden alléén Werd het echter niet gelaten, want, nadat we hadden plaats genomen in de ruime cantine, werden wij op aangename wijze verrast met koffie en gebak. Dat ging er in! Zelfs de jongens, die niet van koffie hielden, hapten maar al te graag in de gebakjes. Spoedig moest echter worden opgestapt voor de bezichti ging van de werf. Dit geschiedde in twee groepen onder leiding van de Heren v. d. Weijden en zijn helpers. Voor al het Turkse passagiersschip had onze grote bewonde ring. Sommige jongens maakten ds opmerking: „hier zou ik wel kapitein op willen wezen". Doch de tijd ging door en, na afscheid van onze gast heren te hebben genomen, werd terug naar Amsterdam gereden, waar een keurig diner gereed stond. Dit werd zo duchtig aangesproken, dat er na afloop letterlijk geen kruimel over bleef. De hongerige jongensmagen kenden geen pardon! Van hier werd doorgereisd naar IJmuiden voor het be zoek aan het Hoogovenbedrijf. Te 14.15 uur kwamen wij daar aan. De gidsen wachtten reeds op ons en, ook in twee groepen verdeeld, begon de tocht over het machtige ter rein. De wandeling duurde ruim drie uren. Onze gidsen

Het Zeskant | 1948 | | pagina 7