Foto 6: De Roosevelten de „Soengeiliat" Foto 7Cutterzuiger Makassar Foto 6 laat de „Roosevelt" links en de „Soengeiliat" rechts zien. De foto nomen vanaf de cutterzuiger „Sigembir die als voorwerker de bovengrond voor deze molens verwijdert. Op de linkerzijde van de foto zijn de sneden van de cutter te zien (hopelijk op de reproductie nog te zien). Foto 7 is de cutterzuiger „Makassar", door J. K. Smit gebouwd, welke ondanks zijn 21 jaar dag en nacht bedrijf nóg goede diensten bewijst. De electrische molen „Plaben", eveneens van J. K. Smit, is thans geheel verbouwd tot jig-molen. Het Hoofdkantoor van de Banka-tinwinning is in Pangkal Pinang geplaatst. Goede wegen voeren naar verschillende plaatsen langsde kusten van het eiland, waar de secties zijn ondergebracht en de sectie-chefs wonen. Op onze tocht naar één van deze secties, 150 km van Pankal Pinang, werd in één der dorpen (dessa's) een kopje koffie met pindakoek genuttigd en werden kiekjes gemaakt van leuke Inlandse jongetjes met een statige poes op de voorgrond. (Indische katten hebben een krul in hun staart) (foto niet gereproduceerd). Foto 8 geeft een aardig kijkje op een cocospalmbos aan de kust. Tot besluit nog een Foto 9 van de voorbok van de Amerikaanse molen „Stuyvesant", waarop duidelijk te zien is, dat deze constructies geheel electrisch gelast werden, (komt in het volgende Zeskant). Een volgende keer vertellen wij U iets over het bedrijf in de z.g. „open mijnen", waar door middel van krachtige spuiten de grond naar een zuigput wordt gevoerd en door grondpompen wordt opgezogen en naar wasinstallaties wordt geperst. Ir. F. C. Kauwenhoff. Foto 8: Cocospalmbos aan de kust

Het Zeskant | 1948 | | pagina 4