NAAR HET LAND DER OUDE SPARTANEN Reisindrukken uit Griekenland Het vliegtuig is slecht bezet, omdat het niet meer door vliegt naar Haïfa wegens de onlusten aldaar. Nachtvliegen is interessant. De aarde ziet er dan uit als een klont donkere kandijsuiker bij kaarslicht. Alles is getint vanaf geel tot bruin. We vliegen over Rotterdam, West van Dordrecht op Antwerpen aan, gaan over Brussel en komen dan boven de wolken, zodat er daarna niets te zien is tot Avignon. In Antwerpen en Brussel ziet men 't aan- en uitknippen van de reclamelichten. De opschriften zijn soms zelfs leesbaar. De steward voorziet ons van steenkoude koffie, sand wiches, erg zoete taartjes en een perzik. Verder krijgen we kauwgum voor de oren, om bij het opstijgen en dalen veel te slikken. Lectuur is aanwezig, ook Hollandse kranten. Ik ben de enige Hollander aan boord. De nachtlanding in Marseille is technisch interessant. Het aangeven van de landingsbaan geschiedt daar met witte lichtjes, de taxibanen naar 't onvangstgebouw zijn rood aangegeven en naar de startbaan paars, terwijl ook de bochten in de banen en parkeerplaatsen paarse lichtjes hebben. Soms zijn er nog gele lichtjes zodat het geheel de indruk van een kerstboom geeft. Rome en Athene hebben ook nachtverlichting maar niet zo goed. Daarom zijn we ook op zo'n raar uur uit Amsterdam ver trokken, 22.15 uur. We zijn vroeg in Marseille en kunnen daar niets krijgen, slenteren een beetje landerig rond en zijn blij, weer in 't vliegtuig te kunnen stappen, hoewel dat ook zo prettig niet is, want na een uur zijn alle houdingen al ongemakkelijk en van slapen komt niet veel. Van Marseille gaat de reis via Toulon, Nice, Cannes naar Corsica. We vliegen daar tussen de hoge bergen door en zien in dé ochtendschemer zelfs Elba liggen. De verlichting van het vlietuig bestaat uit een algemene en een leesverlichting per zitplaats. De algemene verlichting gaat op en neer met de snel heid van het vliegtuig en men kan direct merken, of de radio wordt ingeschakeld. Het is ontzettend koud en ik heb 't ongeluk bij het noodluik te zitten, wat erg tocht. Alleen boven Frankrijk werd de verwarming aangezet en toen was het weer te warm. Dan Rome! Rome lijkt een prachtstad. Door Mussolini geheel ge moderniseerd. Grote flatwoningen, moderne straten en pleinen. We zien de St. Pieter, 't Colosseum, tempels en vele oudheden. Het vliegveld is in puin. Het restaurant is in opbouw en we eten tussen de cement en stellingplanken. De nieuwe piloot heeft gehoord, dat de tijden ruim zijn en maakt nu een omweg, de bergen in, om Monte- Cassino te gaan bekijken. We vliegen door 't nauwe dal, slingerend om berghel lingen heen, telkens uitwijkend. Na 20 minuten wordt het dal iets wijder en daar ligt het klooster Monte Cassino voor ons. We cirkelen er 3 X overheen en zien precies, hoever ze met de herstelwerkzaamheden zijn. Daarna door naar Napels. Dat ziet er van boven niet zo mooi uit als Rome. Overal platte daken, zoals ook in Zuid-Frankrijk. We zien Capri en Anacapri en de Vesuvius en toeren rond de top over de „Caldera" en de krater. De kokende lava ligt onderin te roken van zwaveldam pen. Vervolgens dwars over Italië. Het landschap verandert niet veel; veel dorre hergen en daartussen, op de onmogelijkste plekjes nog een dor stukje bouwland. Achteraf is mij gebleken, dat men hier al in April-Mei oogst en daarna de akker klaarmaakt, die de hele zomer braak blijft liggen. We vliegen 2uur over de Adriatische zee; er is geen lévende ziel te bekennen, geen schip, niets en we berei ken Griekenland aan de N. W. punt van de Peloponesus. De eerste aanblik van Athene is niet opfleurend. Het vliegveld van Rome is veel slechter dan van Mar seille, maar Athene spant de kroon. Er is veel gebombardeerd en alles huist nog in barak ken. Ik word afgehaald door de vertegenwoordiger van de I.H.C., en naar mijn hotel gebracht voor een verblijf van enige dagen, alvorens door te gaan naar het uit eindelijk reisdoel Saloniki. wordt vervolgd). H. Smit (J. K.) Bij de foto's Boven: Saloniki, de kade Beneden: Saloniki, kaden met witte toren

Het Zeskant | 1948 | | pagina 2