ontbreekt, een bijgeloof dat vreemd aandoet bij dit mo derne vervoermiddel. Het ongeluk met de Nijmegen, een zelfde type toestel, heeft overduidelijk bewezen dat zowel passagiers als bemanning een dergelijke catastrophe niet overleeft. Tussen de bestuurdersruimte en de cabine bevindt zich het heiligdom van de kok, een kleine ruimte, maar wat hieruit getoverd wordt grenst aan het wonderbaarlijke. Wordt men niet luchtziek dan bestaat toch de kans dat men zich door de overvloedige spijzen niet geheel fit voelt. Ook hier geldt: „overdaad-schaadt". Nog meer naar voren, in de neus van het toestel, de bestuurders ruimte met een groot aantal instrumenten. Het zou me te ver voeren deze allen op te noemen; laat ik volstaan met enige gegevens te vermelden. Totale lengte vliegtuig 29 meter. Grootste breedte 37.50 meter. Aantal motoren 4 met een gezamenlijke capaciteit van 8800 paardekrachten. Kruissnelheid 420 kilometer per uur. Aantal onderdelen, nodig voor een dergelijk toestel 500.000. Venezuela De route. Zoals U uit bovenstaand schetsje kunt zien wordt deze 9175 km lange vlucht in 4 etappen gevlogen. I Schiphol-Prestwick (Schotland) 709 km. II Prestwick-Gander (N. Foundland) 3475 km. III Gander-New York 1777 km. IV New York-Curagao 3214 km. De gemiddelde vlieghoogte is 4000 meter, hoewel dik wijls aanmerkelijk hoger gevlogen wordt. Het z.g.n. plafond van deze toestellen is ruim 6000 meter. Men ziet niet veel, behalve een prachtig zonovergoten wolkendek, waarvan met enige fantasie verschillende voorstellingen gemaakt kunnen worden. Men waant zich in een andere wereld om dan ineens, door een gat in het wolkendek, minutieus klein de bewoonde wereld te zien. Enige uren na het vertrek waren we reeds boven West Engeland en spoedig daarop landden we op Prestwick, waar het diner gebruikt zou worden. Een zeer mooi stationsgebouw waarvan de aanblik hoge verwachtingen voor het diner bij ons koesterde. De tijdens de reis aangeboden borrel om de eetlust op te wekken had beter achterwege kunnen blijven, want schraalhans was hier keukenmeester. Na een oponthoud van 1 Yz uur vertrokken we naar Gander, en de volgende ochtend om 4 uur prikte com mander Peetoom in volslagen duisternis het toestel door de wolken heen om een correcte landing tussen sneeuw hopen en ijsbergen uit te voeren. Een ijskoude wind be groette ons en bovendien was het plankier naar het stationsgebouw met een ijslaagje bedekt en zo snel ons dit mogelijk was spoedden we ons naar het restaurant. Velen van ons moesten deze haast met een onzachte aanraking met moeder aarde bekopen, maar kon de stemming niet bederven. Dit vliegveld is in de oorlog van onschatbare waarde voor de geallieerde luchtmacht geweest. Een slaperige vrouwelijke bediende zorgde spoedig voor een uitgebreid ontbijt en niet lang daarna vertrokken we voor de derde etappe, met bestemming New York. Zo veel mogelijk wordt voor een rustig liggen van het toe stel boven zee gevlogen maar we konden de kustlijn van Amerika duidelijk zien, zodra het wolkendek ons daar gelegenheid voor gaf. Te 11 uur kwamen we in New York aan waarvan de Amerikanen zeggen: New York. „The biggest city" (de grootste stad) en van henzelf „The happiest people in the world" (Het gelukkigste volk ter wereld). Beide moet men m.i. met een korreltje zout nemen, maar indien ze daarmede gelukkig zijn, waarom er dan over te redetwisten. Indiën zij zouden zeggen dat het vliegveld van New York de intensiefste luchthaven van de wereld is, dan geloof ik dit graag. Normaal kan men hier niet direct landen en de vlieg tuigen worden etagegewijs, dus op verschillende vlieg hoogten gerangschikt. Is het onderste toestel geland dan gaan allen een etage lager en zo kan het gebeu ren dat men lange tijd boven New Work cirkelt, het geen bij goed weer een imposant gezicht is. Bij slecht weer is dit echter maar een matig genoegen. Na de landing werden onze papieren door een dokter ge controleerd en nu was voor mij het grote ogenblik aangebroken waarop ik voor het eerst met de nieuwe wereld kennis maakte. Vermoedelijk had ik me hier van teveel voorgesteld en was de eerste indruk te leurstellend. Een Amerikaanse ground hostess leidde ons door een aan beide zijden met gaas afgerasterde gang naar een schamel gemeubileerd vertrek en we leken veel op een stel landverhuizers. Hier werden onze namen afgelezen, hetgeen nogal hilariteit verwekte door de wijze waarop de Amerikaanse beambte deze ver basterde. Na nog door een als cipier geklede beambte doordringend geobserveerd te zijn, konden we de hal van het stationsgebouw binnengaan. In deze hal be vinden zich de informatiebureaux van vele binnen- en buitenlandse luchtvaartmaatschappijen en het is daar een voortdurende stroom van luchtreizigers. Het geheel deed wat pompeus aan; ook de vele grote muurschil deringen kon ik met de beste wil niet mooi vinden. Hier kan men gemakkelijk zijn dollars kwijtraken, want behalve sigaren, sigaretten en ansichtkaarten, kan men hier ook de duurste filmtoestellen kopen. Ook de door de dames zo begeerde nylons zijn hier te krijgen, waarvoor een automaat is opgesteld en waar men, na inwerping van het bedrag, keuze kan doen uit twee soorten en 4 maten. Lang konden we hier niet blijven, want een luxueuze bus stond reeds gereed om ons naar het vliegveld te brengen waar mén een prachtig uitzicht over het vliegveld heeft. Aan de wanden van de eetzaal bevinden zich geheimzinnige kastjes waaruit men na ingooi van 5 dollarcenten zachte muziek hoort, net toe reikend voor de hierom geschaarde eetlustigen. Tiental len van deze instrumenten zijn hier aanwezig en geven alle verschillende stukjes ten- gehore. Na de inwendige mens versterkt te hebben, werden we weer naar het K.L.M.-toestel gebracht, hetwelk thans met een verse bemanning ons naar Curagao zou brengen. Tijdens deze reis hadden vele pasagiers hun warme goed door een luchtiger vervangen, hetgeen in de zeer be perkte ruimte van het toilet een kunststuk op zichzelf is. Hieruit blijkt ook dat bij gunstig vliegweer rustig gevlogen kan worden en dat het zelfs mogelijk is het diner in het vliegtuig te gebruiken, hetgeen veel gedaan wordt. Oorsuizingen, en Na een duikvlucht waarbij wij allen veel last van oor suizingen hadden, daverde het toestel laag over het vliegveld om daarna een perfecte landing uit te voeren. Een stel dove, vermoeide luchtreizigers, die 's morgens vroeg nog diep in hun kraag gedoken op het vliegveld Gander liepen, verlieten 's avonds te 11 uur met een temperatuur van 85 graden Fahrenheit de luchthaven Hato. Alvorens naar Venezuela door te gaan heb ik en kele dagen in Curagao doorgebracht om inkopen te doen en hoop U hierover later nog eens iets te vertellen. (wordt vervolgd). De Reus.

Het Zeskant | 1948 | | pagina 5