DRIE MAANDEN TINBAGGEREN SLIBZUIGEN MET STOKJES ETEN (V) 12 Het winnen van de tingrond geschiedt nu als volgt: In plaats van met de emmers van een tinmolen de grond los te maken, wordt hier de grond losgespoten met zeer krachtige waterstralen, z.g. monitors (foto IV). De losgespoten grond met het vele water vloeit langs vernuftig gemaakte beekjes naar een centraal punt, de z.g. zuig- kuil, waarin de zuigleiding van een zandpomp uitmondt. Deze zandpompinstallatie is gemonteerd op een ponton, zodat deze installatie in geval van dijkdoorbraak blijft drijven en voorkomen wordt, dat er schade aan toe gebracht wordt. Bovendien kan de zandpompinstallatie op deze wijze gemakkelijk verplaatst worden, door opzettelijk een gedeelte van de mijn vol te laten lopen en de gehele installatie te laten varen naar een andere zuigkuil. Dit klinkt alles zeer eenvoudig, maar op de foto's ziet U wel dat er dan ook heel wat zuig- en pers leidingen verlegd moeten worden. De zandpompinstallatie perst nu de tingrond naar hoven. Bij een diepe mijn als hier omschreven, kan één pomp de bovenrand van de mijn niet in éen keer halen en moet een tussenstation dus een 2e pomp worden ingeschakeld. Tenslotte mondt de persleiding uit in de wasgoot, waar de koelies met schoppen (patjols) de tingrond regelmatig loswoelen, en door de waterstroom het lichte zand wegstroomt en het zware tin op de bodem bezinkt. Na verloop van tijd (ongeveer eens in de 2 of 3 dagen) wordt „opgewassen d.w.z. dan laat men alleen schoon water over de goot lopen en verwijdert zodoende al het zand uit de goot, waarna het tin in emmers of bakken wordt geschept en naar de „goedang" (bergplaats) wordt getransporteerd, waar het nogmaals verder wordt gewassen. Alvorens dit stukje te besluiten, wil ik de dames nog even laten griezelen. We zaten 's avonds rustig een kopje thee te drinken, toen zich plotseling in het gras iets bewoog. Een mager slangetje van ca. 1 meter lengte stak zijn kop op. De huisjongen wist er wel raad op en liet zich graag met zijn vangst fotograferen (foto V). En tenslotte een foto (VI) van de schitterende plantengroei m ons mooie Indie. (slot volgt) F. C. Rauwenhoff. Foto VI Foto IV

Het Zeskant | 1949 | | pagina 4