„SALOUM CO. 13 BAKKENZUIGER "Ar"ArAr"ArAr"ArAr"Ar"Ar"Ar"Ar"Ar"ArAr 13 Vraag: Waarom kan een vliegtuig in de lucht blijven? Deze vraag vereist het geven van een inzicht in de aëro dynamica, toegelicht met schetsen, waardoor verschillen de begrippen, die moeten worden verklaard, kunnen wor den toegelicht. Dit zou voor het Zeskant te ver voeren en moet verwezen worden naar de literatuur die op dit gebied bestaat, waarvan we noemen: Ir. T. J. W. van Lammeren: Het Vliegtuig en zijn onder delen. Ir. T. J. W. van Lammeren en Ir. G. L. Ludolph: Con strueren en berekenen van vliegtuigen. Ir. R. J. Legger: Theorie en practijk van het vliegen. Assen Jordanoff: Vleugels. L. A. de Lange: Beginselen van de aërodynamica. Vraag betreffende het boren van vierkante gaten. Vierkante gaten boren is niet mogelijk, wel steken op een afwikkel-tandwiel-steekmachine (fellow-type). De boor heeft de vorm van een gelijkzijdige driehoek. De zijden zijn echter niet recht, maar cirkelvormig. De afge wikkelde lengte der zijde is gelijk aan de zijde van het vierkant. De boor heeft een draaiende en stekende beweging; het werkstuk draait eveneens voor afwikkeling, te verge lijken met tandwielen steken. (vervolg van blz. 11) De grond bestaat uit klei met zand. Volgens mij een pracht gebied voor graan. Er is voldoende water voor natte rijstbouw. De Grieken ondernemen niets, het grootste deel ligt braak en op de rest verbouwen ze onder Amerikaanse drang een korthalmig graan. Het dorsen is nu in volle gang, dag en nacht, maar 90% der mannen doet niets, ligt in de schaduw van een spaarzame boom en eet watermeloen! Het kaf laten ze liggen, dat eten de varkens en geiten wel op in de winter. De halmpjes worden gebruikt, om de bakovens mee te stoken, die de vorm van grafkelders hebben. H. Smit In December 1946 werd aan de I.H.C. opdracht ver strekt tot de levering van een bakkenzuiger met pers leiding, en 2 klepbakken van elk 250 M3, bestemd voor Dakar (Frans N.W. Afrika). Nadat in Augustus 1947 met de bouw een aanvang ge nomen werd, werd in Augustus van dit jaar dit gehele object door de Werf „De Klop" opgeleverd en wij ge ven hieronder een beschrijving van de bakkenzuiger, van welk vaartuig wij tevens een foto publiceren. Het vaartuig is gebouwd onder de hoogste klasse van Bureau Veritas en heeft de volgende afmetingen: 25 x 5,80 x 2.50 meter. De diameter van de zuig- en pers leiding is 350 mm. De opbrengst per uur bedraagt 200 M3, terwijl de specie over een afstand van 300 meter weggeperst kan worden, voor welk doel een land- persleiding werd medegeleverd. In de machinekamer staan o.m. opgesteld een. Diesel motor van het fabrikaat Smit-Man, met een vermogen van 220 pk, door welke motor de baggerpomp met een zuig- en persdiameter van 350 mm wordt aangedreven. Een dieselmotor van 90 pk zorgt voor de aandrijving van de watercentrifugaalpomp, welke pomp eveneens een zuig- en persaansluiting heeft van 350mm diam. Beide motoren werden geleverd door J. K. Smit. Tenslotte zorgt een derde dieselmotor van het fabri kaat General Motors van 25 pk voor het aandrijven van een 18 kW dynamo, welke dynamo de stroom levert voor de aan dek geplaatste electrische lieren, ter wijl hiermede tevens het gehele schip van electrisch licht wordt voorzien. Aan laatstgenoemde motor is tevens een luchtcompres- sor gekoppeld, welke compressor de benodigde gecom primeerde lucht levert voor het starten van de hoofd dieselmotoren. Het casco wordt door waterdichte schotten in verschil lende compartimenten verdeeld; het voorste en het ach terste compartiment kan elk 14 ton waterballast bevat ten, dat tevens gebruikt wordt als koelwater voor de dieselmotoren. Het gehele vaartuig is rondom voorzien van horizon tale en verticale berghouten, terwijl ter plaatse van de machinekamer een aantal diagonale berghouten zijn aangebracht, zoals duidelijk uit de foto blijkt. Op het dek is een stalen mast geplaatst met een twee tal stalen gieken. Eén dezer gieken is voor de bedie ning van de bakkenzuigbuis en de waterstraalpij p. De andere giek wordt gebruikt als hijsmast voor het lossen en laden van diverse onderdelen. Eveneens op het dek staan een tweetal dekhuizen, waarvan er 1 toegang geeft tot de machinekamer, terwijl in het andere de keuken met W.C. is ondergebracht. Zowel op het voor- als op het achterschip is een hand- ankerlier geplaatst, terwijl eveneens een tweetal elec trische lieren gemonteerd zijn, waarvan er 1 gebruikt wordt als bakkenverhaallier, terwijl de tweede dienst doet als hijswerktuig voor de genoemde hijsmast en de zuigpijp. Een tweetal electrische liertjes zorgt voor de bediening van de waterstraalpijp. Onderin het schip zijn de verblijven voor de beman ning, nl. één hut voor de zuigbaas, één hut voor de machinist en één voor 4 man dekpersoneel. Het vaartuig is na een voorspoedige reis van ca. 2 weken, met de bakken, in Dakar aangekomen en inmid dels in bedrijf gesteld. (K

Het Zeskant | 1949 | | pagina 5